וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדד המחירים לצרכן של חודש מאי עלה ב-0.4%; האינפלציה מתחילת השנה - 0.8%

ליאור כגן

15.6.2001 / 13:30

המדד עלה בהתאם להערכות המוקדמות; הקצב השנתי של האינפלציה עומד על כ-2%; בשוק ההון מצפים להפחתת ריבית של 0.2% ביום שני

מדד המחירים לצרכן של חודש מאי עלה ב-0.4%, בהתאם לציפיות הגופים הכלכליים. בחמשת החודשים הראשונים של השנה עלה המדד בשיעור מצטבר של 0.8%. הקצב השנתי של האינפלציה עומד על כ-2%. בעלייה נובעת מהתיקרות של 9% במחירי הבקר הקפוא, עלייה עונתית של 13.1% במחירי הפירות הטריים, עלייה עונתית של 5.4% במחירי ההלבשה, עלייה של 5% במחירי הדלקים. מנגד נרשמה ירידה של 3% במחירי ההבראה והנופש בישראל ובחו"ל.

מדד חודש מאי הוא המדד החיובי השלישי השנה, זאת לאחר שבשני החודשים הראשונים ירד המדד, ובחודשיים שלאחר מכן הוא עלה. מדד המחירים לצרכן של חודש מאי היה חיובי בכל 8 השנים האחרונות. לפי הערכות הגופים הכלכליים, המדדים של החודשים הבאים יהיו נמוכים יותר, ואולי אף שליליים.

בשוק ההון מצפים להודעה על הפחתת ריבית של עד 0.3% ביום שני הקרוב. הפחתת ריבית נוספת תתבצע ביום שני הבא (ה-25 לחודש), כך שבסך הכל צפויה הורדת ריבית של 0.4%-0.5% בשבוע וחצי הקרוב.

כלכלני בנק דיסקונט מעריכים כי בחודשים יוני-יולי לא תהיינה עליות מחירים ואולי אף יירשמו מדדים שליליים. להערכתם, מדד המחירים של חודש יוני יירד ב-0.1%, ומדד המחירים של חודש יולי ייוותר ללא שינוי. בבנק דיסקונט הפחיתו את התחזית לאינפלציה ב-2001 - וב-12 החודשים הקרובים - ל-1.3%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully