וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארבעה הרוגים במהומות אלימות באלג'יר

14.6.2001 / 20:55

חצי מיליון מפגינים, בני המיעוט הברברי, ערכו היום מצעד אלים ברחובות העיר אלג'יר; ההפגנה היא שיאן של המהומות שפרצו במדינה לפני מספר שבועות, עקב דרישת הברברים לשיוויון זכויות

ארבעה אנשים נהרגו ו-150 נפצעו במהומות שפרצו היום באלג'יריה. משטרת המהומות ירתה גז מדמיע כשמאות אלפי מפגינים ניסו להגיע למשכן הנשיאותי במהלך תהלוכת מחאה, שבאה לאחר חודשיים של התנגשויות דמים במדינה.

כתבת מקומית של תחנת טלוויזיה צרפתית סיפרה ששמעה יריות, אך לא ידעה לציין מאיזה כיוון הן באו. מפקד משטרה שהתראיין בעילום שם, טען שלא נעשה שימוש באש חיה.

בתי החולים מסרו כי לפחות 150 איש נפצעו, שישה מהם במצב קשה ב"מצעד הדמוקרטיה", שנערך על ידי בני המיעוט הברברי, בתמיכת מספר רב של מפלגות אופוזיציה.

המפגינים, שחלקם נשאו סכינים וגרזנים, השליכו אבנים ומוטות ברזל והרסו חזיתות של בניינים רבים. הם גם חבטו בזכוכית המכסה את המלון היוקרתי ביותר במדינה "סופיטל", והרסו עשרות מכוניות.

שני עיתונאים מקומיים נדרסו למוות על ידי אוטובוס שהיה נהוג על ידי אחד המפגינים.

הצועדים נשאו שלטים שעליהם נכתב "הוגרה" - מילה המשמשת לתיאור חוסר צדק וניצול של כוח, וכינו את השלטונות "רוצחים". הם דרשו צדק וחופש רב יותר לאזרחים, לאחר שבועות ארוכים של התנגשויות אלימות עם כוחות הביטחון של המשטר הנתמך על ידי הצבא. לפחות 52אנשים נהרגו בהתנגשויות שהתקיימו בעיקר באזור ההררי בו יושבים הברברים, 100 ק"מ מזרחית לאלג'יר.

בני המיעוט הברברי טוענים כי הם התושבים המקוריים של צפון אפריקה ודורשים הכרה בשפתם. גל האלימות האחרון במדינה אינו קשור באופן ישיר למרד האסלאמי בצפון המדינה. יותר ממאה אלף מתו מאז החלה המורדים המוסלמים בהתקוממות שלהם בשנת 1992.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully