וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק ירד 3.7% והשלים צניחה של 10% בחמישה ימים

רמי קפלן

14.6.2001 / 23:44

פאנדטק קרסה ב-26%. בעיות במיזוג בין GE להאניוול ו-PPI נמוך מהצפוי העיקו היום על הסנטימנט; אורבוטק ירדה ב-8.1%; אמדוקס ומרקורי איבדו 7.1% ו-7.5%וחזרו למחירי אפריל


גם היום לא הצליח מצב הרוח בוול סטריט להתאושש מהדכדוך אליו נקלע מאז סוף השבוע שעבר. האינדיקציות להעמקת ההאטה בכלכלה האמריקאית שהמשיכו לזרום, שלחו את מדד הנאסד"ק לירידה חדה נוספת, שקירבה אותו לקו 2,000 הנקודות, כפי שלא התקרב אליו מאז סוף אפריל. המדד ירד היום ב-3.7% כדי להיסגר ברמה של 2,044 נקודות, והשלים ירידה של 10%כמעט בחמישה ימים.

הסוחרים עמדו היום בפני מתקפה של בשורות רעות ממספר כיוונים. חברת הענק ג'נרל אלקטריק (סימול GE) הודיעה כי סיכויי השלמת עיסקת הרכישה של חברת האניוול "אינם טובים" לאור הבעיות שמערים האיחוד האירופי. זאת למרות ש-GE הסכימה לויתורים מסוימים כדי לזכות באישור, ואף גייסה לטובת העיסקה את תמיכתו של הנשיא בוש בכבודו ובעצמו.

גם מגזר הטכנולוגיה ידע את אחד הימים הקשים שלו בעת האחרונה. בית ההשקעות מריל לינץ' הוריד את הדירוג ליצרנית הסיבים האופטיים הגדולה בעולם, קורנינג (סימול GLW), מ"נייטרלי" ל"צבור", מה שהוריד את מחיר המניה ב-7.8%. מניית לוסנט ירדה ב-6.8%, לא רחוק ממחיר השפל ההיסטורי שלה, לאחר שעיסקת למכירת 2 מפעלי ייצור בהיקף של כ-900 מיליון דולר, נכשלה.

ובנוסף, סיפק היום גם המגזר המאקרו כלכלי אינדיקציה על האטה. מדד המחירים ליצרן בארה"ב לחודש מאי (PPI) בארה"ב עלה ב-0.1% - מתחת לתחזיות האנליסטים לעלייה של 0.3%, וממש כמו בחודש אפריל 2001. מדד הליבה, בנטרול רכיבי האנרגיה והמזון הנחשבים לתנודתיים, רשם עלייה של 0.2%, בדיוק לפי התחזיות ובדומה לאפריל 2001.

פאנדטק הזהירה וחטפה


המניות הישראליות נסחרות היום בנטייה חזקה לירידות. את הרשימה הובילה מניית פאנדטק שצנחה ב-26% למחיר של 6.6 דולרים בתגובה לאזהרת הרווח החמורה שפירסמה לפנות בוקר. החברה הודיעה כי היא חווה האטה בשוק ומצליחה לסגור היום פחות עסקות ברבעון מאשר בעבר. לנוכח ההאטה בפעילות שלה, תפטר החברה 40 מעובדיה.

החברה הודיעה כי תפסיד ברבעון הראשון 17-24 סנט למניה, הרחק מתחזית ממוצעת בוול סטריט לרווח של 9 סנטים למניה. גם ההכנסות יהיו נמוכות מהתחזיות: אלה צפויות להסתכם ב-10-11 מיליון דולר ברבעון השני, לעומת תחזית להכנסות של 15 מיליון דולר, והכנסות של 13.1 מיליון דולר ברבעון הקודם.

נפגעת נוספת מאזהרת הרווח שפירסמה אתמול היתה חברת אורבוטק , שמנייתה ירדה ב-8.1% למחיר של 33 דולר. אורבוטק הזהירה כי הכנסותיה ברבעון הקרוב יהיו נמוכות ב-10%-15% מאלה של הרבעון המקביל, כלומר - הכנסות של 75-80 מיליון דולר.

בבתי ההשקעות המכסים את החברה מיהרו לחתוך את תחזית הרווח וההכנסות של החברה לנוכח החולשה בשוק ה-PCB. מההמלצה של בית ההשקעות רוברטסון סטיבנס ניתן היה ללמוד שאורבוטק חווה לחץ קשה בשוק, בעיקר מכיוון מתחרתה הישראלית, קמטק . גולדמן סאקס הורידו את תחזית ההכנסות השנתית מ-389 ל-351 מיליון דולר, ואת תחזית הרווח מ-2.05 דולרים למניה ל-1.4 דולרים בלבד.

טבע הצליחה לעלות ב-2.4%


מי שעוד ירדו היום חזק הן מניות טכנולוגיה כבדות כמו אמדוקס שאיבדה 7.1%למחיר של 57.2 דולר, ומניית מרקורי שירדה ב-7.5% למחיר של 54.8 דולר. שתי החברות לא ביקרו במחירים האלה מאז סוף אפריל, ושווי השוק שלהן עומד כעת על 13 מיליארד ו-5 מיליארד, בהתאמה.

בצד הישראליות המעטות שהצליחו לעלות היום נמצאות מניית e esim (אי-סים) שהוסיפה 12.2% למחיר של 2.4 דולרים, ומניית טבע שעלתה ב-1.7% למחיר של 63.5 דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully