וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תחקיר בבריטניה: חברות התעופה התעלמו מהקשר בין טיסות להווצרות קרישי דם

מוטי גל

14.6.2001 / 18:22

"פקקת הוורידים" עלולה לגרום לקריש דם לנוע בגוף ולגרום במקרים קיצוניים להתקף לב או שבץ מוחי; חברות התעופה התעלמו מפניות מדענים שהזהירו אותם על כך

חברות התעופה ידעו על הקשר האפשרי בין טיסות ארוכות לבין התפתחות "פקקת ורידים עמוקים" – DVT - במשך יותר מעשר שנים, כך מגלה תחקיר של רשת הטלוויזיה הבריטית BBC. עוד עולה מהתחקיר כי עשרות חברות תעופה השתיקו או התעלמו מבקשתם של מדענים לחקור לעומק את סכנת קרישי הדם.

אחד המחקרים טען כי אחד מכל עשרה נוסעים עלול ללקות בפקקת הוורידים, הקרוייה בפי כל "סינדרום מחלקת תיירים". פקקת הוורידים הינו מצב בו קריש דם קטן אך קטלני נוצר באחד הוורידים העמוקים של הרגליים בשל עימדון זרימת הדם או בשל גורמי סיכון נוספים וביניהם עישון, והשמנת יתר. מומחים סבורים כי גם שינויי הלחץ בטיסה וחוסר התנועה תורמים לפקקת הוורידים.

קריש הדם הנוצר בדרך זו, עשוי להתנתק ממקום היווצרו בגפיים, ולנדוד לעבר כלי דם אחרים. אם הגיע הקריש לעורקים הכליליים, המספקים חמצן לשריר הלב, התוצאה הרת האסון ועלולה להביא להתקף לב קטלני. באם נדד הקריש לעבר המוח, עשוי הנפגע ללקות בשבץ מוחי.

מדענים רבים פנו לחברות התעופה בבריטניה וביקשו להזהיר את הנוסעים בנוגע לסיכון שבישיבה ממושכת בחוסר מעש, אולם ממצאי תחקיר הבי.בי.סי מעלים כי על אף שחברות התעופה ידעו על הסכנה כבר לפני 10 שנים, דבר לא נעשה. עד היום לא קיים תיעוד אודות מספר האנשים אשר מתו כתוצאה מפקקת הוורידים העמוקים לאחר טיסה. כשנשאלו מספר חברות התעופה לפשר הדבר, מסרו אלה בתגובה כי הם העדיפו שלא לבלבל את ציבור הנוסעים.

"פקקת ורידים עמוקים כתוצאה מטיסה גורמת כפי הנראה לכאלף מקרי מוות מידי שנה", אמר ד"ר ג'ון סקור, מנתח כלי דם, "אין מספרים מדוייקים המגלים כמה נפטרו מהתסמונת, אולם אני מעריך שבעקבות הנסיון שלנו בבתי החולים, המספרים בהחלט הגיעו ליותר ממאות מקרי מוות בשנה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully