וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב: מניית לאומי ירדה ב-1.5% וריכזה רבע ממחזור המסחר

שלומי גולובינסקי

14.6.2001 / 17:14

המעו"ף ירד ב-0.6%; מחזור המסחר - 216 מיליון שקל; הפועלים נהנתה מעלייה של 1.3% על רקע ההערכות לחלוקת דיווידנד קרובה; כור השילה עוד 4.5%


עוד יום של חוסר ענין בשוק המניות המקומי עבר על סוחרי הבורסה בתל אביב. פרט למניות שני הבנקים הגדולים וטבע שריכזו כ-60% מנפח המסחר, לא הצליחו המניות הכבדות לרכז מחזורים ערים, וזאת למרות הפסקת האש המסתמנת.

הפיגוע הבוקר, בו נהרג איש כוחות הביטחון, הביא לפתיחה שלילית של המסחר בבורסה. בהמשך עברה תשומת הלב למתרחש מעבר לים, וגם כאן לא נכנו למשקיעים בשורות חיוביות. הציפיות (שהתממשו) לקראת פתיחת מסחר שלילית בנאסד"ק, היתה הסיבה העיקרית לעובדה שהבורסה של תל אביב נעלה את שבוע המסחר בירידות שערים בינוניות.

מדד המעו"ף סיים את יום המסחר עם ירידה של 0.56% לרמה של 416.3 נקודות. מדד תל אביב 100 הסתפק בירידה של 0.36% ונקבע על 409 נקודות, ואילו התל-טק סבל מירידה חדה יחסית של 2.3%. מחזור המסחר היום היה בינוני והסתכם ב-217 מיליון שקל והובל, כאמור, על ידי שלוש מניות.

גם היום היו אלה מניות לאומי שריכזו מחזור מסחר גבוה משמעותית מיתר המניות - שהסתכם ב-60 מיליון שקל. פעילים בשוק ההון העריכו היום, כי ייתכן ששלמה אליהו, שאתמול נודע כי הוא העומד מאחורי מחזורי הענק במניה, ממשיך לאסוף מניות. אגב, אליהו הודה כי בכוונתו להגדיל את החזקותיו במניות לאומי, ללא קשר לרצון של נכסים מ.י למכור את גרעין השליטה בלאומי לגוף זר, או להצהרה הלא ידידותית של לואי רוט, יו"ר ועד עובדי הבנק.

כך או אחרת, מניות לאומי רשמו היום כצפוי ביום האקס שלהם ירידה של 1.45%. מנגד, מניות פועלים נהנו היום מעלייה נאה של 1.3% במחזור ער. על פי ההערכות, בנק הפועלים יודיע בקרוב על חלוקת דיווידנד גדול, ופעילים מציינים כי זוהי הסיבה לביקושים הערים במניה לקראת סוף יום המסחר.

מניות בנק הפועלים נהנו היום גם מהמלצת "קנייה" חמה של כלכלני מריל לינץ', שלא איבדו את האמון בבנק למרות המתרחש בקונצרן כור . במריל לינץ' הציבו למניות הפועלים מחיר יעד של 13.1 שקל, הגבוה ב-30% ממחיר השוק.

ומה קורה בכור? ובכן, שווי ההחזקה של בנק הפועלים בקונצרן ממשיכה להצטמק. היום איבדו מניות כור עוד 4% משוויין. סביר להניח, כי למצב הרוח בקונצרן לא תרמה העובדה שמניות הרכש החדש (שעדיין לא ברור מה יעלה בגורלו), נייס , המשיכו במסען דרומה, בירידה של 4.5%.

הנהלת החברה לישראל קיימה היום בתל אביב מצגת למשקיעים מוסדיים, לקראת גיוס ההון הגדול של החברה בשבוע הבא. ביום ראשון הקרוב יתקיים יום המסחר בזכויות, וביום שני צפוי להתקיים המכרז על מחירן של איגרות החוב של החברה שיונפקו בניכון עם קופון של 2.5%.

לא ברור אם התוכנית העיסקית של החברה לישראל שיכנעה את המשקיעים או לא, מה שבטוח, שהתנפלות לא הייתה היום על מניות החברה לישראל, שנסחרו בעלייה קלה של 0.1%, במחזור קטן יחסית של מיליון שקל.

ועוד בנושא אג"חים: האג"ח להמרה של נגה טכנולוגיות ריכזו היום מחזור גדול של 2.8 מיליון שקל, שלא בא לידי ביטוי בשינוי בשער האיגרות. מחר חל יום האקס באג"ח, ומחזיקי איגרות החוב של נגה טכנולוגיות יקבלו ריבית של 4.8 שקל לפני מס ו-3.9 שקל אחרי מס. כמו במניות, גם כאן תשלום הריבית נטו מופחת ממחירן של האיגרות הנסחרות בבורסה, במקרה של נגה, משמעות הדבר הוא, כי האג"ח להמרה יסחר בפרמיית המרה שלילית ביחס למניות החברה.

במלים אחרות, יותר זול לרכוש מניות של נגה טכנולוגיות דרך האג"ח להמרה, וגם יותר בטוח. במקרה שבו מניות החברה נופלות, עדין נהנים המשקיעים מתשלומי ריבית מהחזר הקרן במועד הפדיון הסופי - 2004. מכל מקום, למניות נגה טכנולוגיות עצמן כל זה לא עוזר, והן לא ריכזו היום מחזור משמעותי וננעלו בירידה של 2.1%.

ועוד חדשות מנגה טכנולוגיות. החברה דיווחה היום כי החברה המוחזקת, מגנה לאב, הנסחרת בבורסה מעבר לדלק בארה"ב, קיבלה עוד אישור מה-FDA, והפעם למוצר בשם CARDIC VIEW SURFACE COIL, שהוא למעשה סליל המשמש להדמיית הלב בעת בדיקת MRI.

אזהרת הרווח ששיגרה הבוקר פאנדטק גררה דרומה את מניות כלל תעשיות , שירדו ב-2.5% ומניות החברה הבת שתמוזג בקרוב, כלל אלקטרוניקה , שנפלו ב-3%. כלל תעשיות מחזיקה בכ-27% ממניות פאנדטק, שצופה כי הכנסותיה ברבעון השני של השנה יהיו נמוכות מן התחזיות ויסתכמו ב-10-11 מיליון דולר. ברבעון הקודם, החברה הציגה הכנסות של 13.1 מיליון דולר, והתחזיות לרבעון השני של 2001 דיברו על הכנסות של כ-15 מיליון דולר. פאנדטק גם אמורה לרשום הפסד של 2.4-3.4 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully