וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יש שנאת ישראל ויש שנאה בחינם

הלית לוי

14.6.2001 / 14:08

חשיפה: לאחר הפיגוע בדולפינריום התפרעו יהודים ביפו והסבו נזק למסעדת אורגדה; מס רכוש סירב לפצות את בעל המסעדה הערבי: "אנו מפצים רק על 'שנאת ישראל'"; הבעלים: אני לא ישראלי?

מדינת ישראל סירבה לשלם פיצויים לתושב יפו, שמסעדתו נפגעה מהתפרעות יהודים לאחר הפיגוע בדולפינריום. זאת למרות שאזרחים יהודים זוכים לפיצוי ממס רכוש במקרה שנגרם להם נזק עקב פעולת איבה. הסיבה: המדינה מפצה רק במקרים בהם נגרם נזק על רקע "שנאת ישראל". כשיהודים פוגעים בערבים, מסתבר, אין פיצוי על השנאה.

ביום שבת שלאחר הפיגוע התנפלו עשרות יהודים על מסעדת "אורגדה", בבעלותו של תושב יפו, סלים ועל מסעדות אחרות בעיר בבעלות ערבים. המשטרה לא הצליחה להשתלט עליהם, והתקשתה למנוע את הנזק העצום שנגרם. "היהודים החלו להשליך אבנים לעבר המסעדה, ניפצו חלונות והשליכו חפצים", מספר סלים. "לאחר מכן הם נכנסו למסעדה והחלו לבזוז את המקררים ולשבור כל מה שהיה בידם. בנוסף, הם גנבו תנור קטן שעמד בכניסה ששימש אותנו לחימום מאפים, ואת מערכת הסטריאו של המסעדה". לאחר מכן הוצתו שתי המכוניות שחנו בסמוך למסעדה. סלים טוען שבנס לא נגרם נזק לו או לבני משפחתו שהיו במסעדה. הנזק המצטבר לרכושו של סלים מוערך בכרבע מיליון שקל.

סלים פנה לחברת הביטוח שלו, שם נמסר לו כי במקרה של נזק על רקע לאומני, המדינה היא שמפצה על הנזקים, באמצעות מס רכוש. סלים ניגש אל פקיד מס רכוש בתל אביב שם נאמר לו כי המדינה לא תפצה אותו, כיוון שהפיצוי ניתן במקרים שהתרחשו על רקע "שנאת ישראל". כשיהודים תוקפים ערבים, לא מדובר בשנאת ישראל.

סלים חזר לחברת הביטוח שלו, אולם שם נאמר לו כי עליו להביא מסמכים ממס רכוש על מנת לדון בפיצוי. הוא מסרב לפנות לחברי הכנסת הערבים לעזרה, לטענתו הם לא יביאו לו תועלת: "הם רק ירקדו על הדם". מבירור שערך סלים בעצמו, הוא גילה כי כל העסקים שנפגעו במהלך מהומות אוקטובר כתוצאה ממהומות של ערבים, זכו לפיצוי של המדינה.

סלים אינו מבין את האפליה: "במה שונה המקרה שלי, ממקרים בהם פוגעים ערבים ביהודי? מה זו שנאת ישראל אם לא הפגיעה בי? אני לא אזרח ישראלי? אם אני לא מקבל, אני לא מעוניין לתת: שהמדינה תחזיר לי את כל המסים ששילמתי כל השנים".

תגובת מס הכנסה: המקרה לא מוגדר "נזק מלחמה"

דוברת אגף מס הכנסה במשרד האוצר, שרה רוטנשטרייך, מסרה בתגובה: "בחוק מס רכוש וקרן פיצויים מוגדר נזק מלחמה כנזק שנגרם לגופו של נכס עקב פעולות מלחמה על ידי הצבאות הסדירים של האויב או עקב פעולות איבה נגד ישראל. לאור האמור לעיל, הנזקים שנגרמו במהלך המהומות בתל אביב אינם נכנסים בגדר ההגדרה של נזק מלחמה, המזכה את בעל הנכס בפיצוי. במקרים בהם נגרם נזק כתוצאה מפיגוע חבלני, ירי מחבלים או כתוצאה מהפצצה על ידי צבאות אויב או גורמים עוינים (ארגוני חבלה וכו'), זכאי בעל הנכס לפיצוי".

היא ביקשה להבהיר כי סלים אינו זכאי לפיצוי לא בשל היותו ערבי אלא בשל העובדה כי המקרה שלו אינו כלול בחוק המזכה אזרחים לפיצוי מהמדינה. יחד עם זאת, כדאי לציין כי בעקבות מהומות אוקטובר בהם נפגע רכוש של אזרחים יהודים החליטה המדינה, לפנים משורת הדין, לפצות את אותם אנשים פרטיים שרכושם ניזוק.

וואלה! חדשות פנתה גם לשר סלאח טריף, הממונה על המגזר הערבי, אולם עד כה לא נמסרה תגובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully