וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החברה לישראל: "עוד השנה נגיע להחזקה משמעותית בחברת תקשורת"

שלומי גולובינסקי

14.6.2001 / 11:22

מנכ"ל החברה לישראל, יוסי רוזן, אמר לקראת גיוס ההון שהחברה תומכת בהפרטת בז"ן בבורסה ומתחייבת לא לרכוש עוד מניות; מעדיפה שגורם ספנות בינ"ל ירכוש את החזקותיה של המדינה בצים

"עתה נוצרו התנאים הבסיסים להשקעה בחברות תקשורת, והשנה אני מאמין שנגיע להחזקה משמעותית בחברה הפועלת באחד מענפי התקשורת", כך אמר הבוקר יוסי רוזן, מנכ"ל החברה לישראל במצגת למשקיעים מוסדיים, לקראת גיוס ההון של החברה בשבוע הבא. רוזן אמר כי כספי ההנפקה ישמשו, בין היתר, להגדלת הבסיס ההוני של החברה, מה שיאפשר לבצע את ההשקעה.

רוזן אמר כי חברת ההשקעות בתקשורת של החברה לישראל, קול 1 שבראשה עומד גלעד שביט, עדיין לא ביצעה השקעה מהותית כיוון שבשנה שעברה הגיעו בחברה למסקנה כי מחירי חברות התקשורת גבוהים מדי. רוזן אמר כי בשנה שעברה התעניינה קול 1 בביצוע מספר רב של השקעות בחברות תקשורת, שכאמור לא הבשילו.

לגבי בתי הזיקוק, בהם מחזיקה החברה לישראל ב-26% מהמניות, אומר רוזן כי החברה לישראל נמצאת לאחר מו"מ מתיש עם המדינה, שמחזיקה ביתרת מניות בתי הזיקוק. רוזן אמר כי הנושאים שהיו מוקדים לוויכוח היו הארכת הזיכיון לבז"ן, והאם לפצל את שני בתי הזיקוק בחיפה ואשדוד.

רוזן מעריך כי בקרוב תחליט המדינה על הארכת הזיכיון לבתי הזיקוק. לדבריו למעשה לא מדובר בהארכת הזיכיון, כי כיום ברור שבתי הזיקוק הם לא מונופול, ואיש גם לא מבקש להפוך את בתי הזיקוק למונופול.

נושא אחר שעומד במחלוקת בין בז"ן למדינה, לדברי מנכ"ל החברה לישראל, הוא נושא הקרקעות שקיבלה בז"ן מהמדינה ללא תמורה, וכעת דורשת המדינה תשלום בעבורן. אולם, רוזן אומר כי מתוך 3,000 דונם עליהם יושבים בתי הזיקוק, רק כ-400 נתקבלו מהמדינה ללא תשלום.

באשר לאפשרות פיצולם של בתי הזיקוק, אומר רוזן כי עמדת החברה לישראל היא שניתן לפתוח את השוק לתחרות. ההמלצה של החברה לישראל היא להנפיק את בתי הזיקוק בבורסה לציבור. לדבריו, החברה לישראל התחייבה שלא לרכוש מניות נוספות בבורסה, אם אכן תופרט בז"ן.

החברה לישראל והמדינה שותפות בחברה נוספת - צים. לדברי רוזן, החברה לישראל מעדיפה שגורם ספנות בינלאומי ירכוש את החזקותיה של המדינה בצים (כ-48%). גורם שכזה יוכל לפתוח בפני החברה דלתות שעד היום היו סגורות בפניה. לדבריו, החברה לישראל תממש את זכות הסירוב שלה לרכוש את מניות המדינה בצים, אם תחוש כי השותף שירכוש את מניות המדינה בצים לא יוכל להועיל לחברה בטווח הארוך.

רוזן אומר כי צים מפעילה היום 85 אוניות ב-38 קווים, מהם 2 גלובליים. במסגרת רה-ארגון בצים, תאחד החברה את כל פעילות השילוח ועמילות המכס בחברה בת אחת. צים מכרה לאחרונה את פעילותה בתחום הביטוח, והיא מתכננת לצאת בקרוב גם מענף שירותי אספקת מערכות טכנולוגיות לאוניות.

רוזן אומר עוד כי בניגוד לפרסומים, צים חתמה לאחרונה על הסכם שכר עם עובדיה ל-4 השנים הקרובות, במסגרתו יפוטרו כ-200 מעובדי החוף של החברה. הוא הוסיף כי במסגרת הצמצומים בצים, נסגר המשרד האזורי בלונדון ועבר לישראל, ואילו המשרד בניו יורק נסגר והועבר לורג'יניה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully