וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת הפנים מול עיריית ת"א: הקרב על כיכר רבין

14.6.2001 / 9:48

הקפיאה את תוכנית העיריה לבצע שינויים בכיכר; בין השינויים בניית חניון תת קרקע והריסת המרפסת עליה נאם רבין ז"ל; מאיימת להפקיע הכיכר מידי העיריה אם יבוצעו השינוים ללא אישור


ועדת הפנים של הכנסת הקפיאה אתמול את תוכניתה של עיריית תל אביב לבצע שינויים בכיכר רבין. ההחלטה להקפיא את התוכניות התקבלה לאחר דיון סוער ביותר. על פי השינויים המוצעים, ייבנה חניון תת קרקעי למאות מכוניות ובתי עסק, בהם קיוסקים ובתי קפה יפתחו במקום. בנוסף מוצע להרוס את המרפסת עליה נאם בפעם האחרונה ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל, זמן קצר לפני שנרצח.

ההחלטה באה בעקבות הצעה חוק של איתן כבל (עבודה) שמבקשת להכריז על אזור כיכר רבין כאתר לאומי וכך להפקיע את ההכרעה בנושא מידי עיריית תל אביב ולהעבירה לידי גורם שמוסמך לטפל באתרים לאומיים. כבל אמר אתמול כי "לא נסמוך על אף אחד, גם לא על הכוונות הטובות של העיריה". לדבריו, "לא אתן שיהפכו את המקום למרכז מסחרי. הכיכר הוצאה מזמן מאחריות עיריית תל אביב משום שמאז הרצחו של רבין, הפך למקום לסמל ולאתר התכנסות בעתות שמחה ואבל". "מעריב" מפרסם כי הצעתו של כבל זכתה לאישור נדיר לעבור הליך חקיקה מהיר בוועדת הפנים. כל חברי הוועדה הודיעו אתמול כי יתמכו בהצעת החוק ולא יתנו לעיריית תל אביב לעשות את השינויים.

בדיון נכחו גם מהנדס עירית תל אביב לשעבר, ישראל גודוביץ' והמשורר נתן זך. השניים הצטרפו לעמדת הוועדה והתנגדו לשינויים בכיכר. "חפירת חניון תת קרקעי תארך בין 3 ל-5 שנים ובשנים אלה הכיכר לא תהיה קיימת כלל עבור התושבים", אמר גודוביץ'. המשורר נתן זך הביע את מחאתו על הכוונה להרוס את המרפסת עליה נאם רבין. "הולכים להרוס את המרפסת שבה נאם רבין את נאומו האחרון בחייו, רק כדי לבנות חניון ולספק מקומות חניה לעובדי עיריית תל אביב, שמחציתם לא מתגוררים כלל בעיר".

בתום הדיון החליטה ועדת הפנים לפנות לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בדרישה שלא ישנה את יעוד הכיכר ללא הסכמת הוועדה. במידה שחולדאי לא יענה לדרישת הוועדה, תפתח זו בהליכי חקיקה שיפקיעו את הכיכר מידיה של העיריה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully