וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון: במקום בו יורים, לא יהיו הקלות

14.6.2001 / 9:34

אמר את הדברים בעקבות ירי המרגמות הבוקר על גוש קטיף וארועי הירי הלילה; צה"ל הסיג לאחור טנקים באזור נצרים; שרון הביע פסימיות לגבי סיכויי יישום הפסקת האש

בעקבות ירי המרגמות הבוקר על גוש קטיף ואירועי הירי הלילה הורה ראש הממשלה, אריאל שרון, לצה"ל לא לבצע הקלות במקומות בהם לא תישמר הפסקת האש. עם זאת, דיווח כתב הרויטרס כי באזור נצרים ברצועת עזה הסיג צה"ל לאחור טנקים ומחסום דרכים. לפי הדיווח, נשארו בעמדה רק ג'יפים.

שרון הביע אמש פסימיות לגבי סיכויי יישום הפסקת האש, ואמר כי הוא "לא מאמין לכוונות הפלסטינים". הוא הורה לצה"ל "להתכונן לכל תרחיש אפשרי". יחד עם זאת במפגש עם מפקדי חטיבות בגדה אתמול, אמר ראש הממשלה כי על צה"ל "להתכונן לפעילות של ימי שלום". לגבי יישום הסכם טנט אמר שרון: "חייב להיות ביצוע מהיר של ההוראות. הפעולות חייבות להיות מדוייקות ממש וצריך למלא בקפדנות אחרי ההוראות. אסור להשתמש בנשק אחר ממה שמותר. הכל צריך להיות ערוך לביצוע עוד באותו היום".

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר אמש לקול ישראל כי "אם יהיה שקט הסכם טנט יתבצע - המבחן הוא בשטח". לדבריו, יש לעשות כל מאמץ על מנת שהמהלך יצליח. עם זאת, הדגיש השר כי הצעדים צריכים להתבצע ללא סיכון חיי אדם.

במערכת הביטחון החלו אמש ביישום הבנות מסמך טנט, על פי לוח הזמנים שנקבע בתכנית העבודה המשותפת. ביממה הקרובה, במקומות בהם ישרור שקט, יקלו כוחות צה"ל את הכתר, יתירו מעבר סחורות ויישנו את היערכות הכוחות בשטח. מאוחר יותר יחודשו פעולות התיאום והקישור בין הצדדים.

מחר בצהריים ייפגשו הצוותים הביטחוניים משני הצדדים, על מנת לתאם את השלבים הבאים, הכוללים הסגת הטנקים של צה"ל מפאתי הערים בגדה. ביום ראשון, אם תישמר הרגיעה בשטח, יתרכזו כוחות הצבא בנקודות רגישות, וייצרו אזורי חיץ במוקדי חיכוך. השבועות הבאים, אם תישמר הפסקת האש, יחשבו ל"תקופת רגיעה", אחר כך יתחדשו הצעדים בוני האמון ורק תוך 5 חודשים בקירוב, צפוי להתחדש המשא ומתן המדיני בין ישראל והרשות הפלסטינית.

יישום התכנית מותנית בקיום ההתחייבויות הפלסטיניות, ובעיקרן התחייבות למנוע ולסכל פיגועים. בתום שלב זה יחלו צעדים נוספים, בהתאם למסמך, שיימשכו כחודש וחצי: הפלסטינים יאספו את המרגמות וישמידו מפעלי נשק. יופעלו מחדש משרדי התיאום והקישור הביטחוניים, ישראל תמנע מביצוע "מרדף חם" וכן מתקיפה בתוך שטחי הרשות. הפלסטינים אומנם סירבו לעצור מבוקשים, אולם הסכימו לעצור את אנשי מנגנוני הביטחון שיפעילו טרור - כלומר פעולה נגד מתכנני ומבצעי פעולות טרור החל מתחילת הפסקת האש ולא נגד אלה שפעלו לפני כניסת הפסקת האש לתוקף.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בירך על קבלת מסמך טנט: "אני מעודד מכך שישראל והרשות הפלסטינית הסכימו על תוכנית הפסקת האש. על כל הצדדים לנקוט באמצעים נוספים שיסייעו להם בדרך לשלום הוגן וארוך ימים". עם זאת, אמרו אתמול בוש, וכן מזכיר המדינה קולין פאואל, כי לא יגיעו בעצמם למזרח התיכון, עד שישתכנעו כי "ישנה נקיטת צעדים קונקרטיים להפסקת מעגל האלימות" - קרי, יישום בשטח של הסכם הפסקת האש. אתמול הבהיר שרון בשיחת טלפון לקולין פאואל, כי מבחנם של הפלסטינאים הוא מבחן התוצאה בשטח.

החמאס: הרשות הפלסטינית החלה לרדוף את אנשינו

כתבנו שי שריג מוסר: החמאס טוען כי הרשות הפלסטינית החלה ליישם את תוכנית טנט, לרדוף אחר "אנשי התנגדות פלסטיניים" ולאסוף כלי-נשק. תושבים בעזה מדווחים על סיורים משותפים למנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שהתפרסו באזורי התפר, סמוך להתנחלויות ישראליות, ובנקודות חיכוך בין צה"ל לפלסטינים, על מנת למנוע תקריות ירי.

מקורות המקורבים לרשות הפלסטיניים אומרים כי מפקד המשטרה הפלסטינית, ראזי ג'באלי, הורה להציב מחסומים בצמתי דרכים ובאזורי התפר ונקודות חיכוך בין ישראלים לפלסטינים, ולערוך ביקורת במכוניות העוברים והשבים בחיפוש אחר כלי נשק בלתי-חוקיים ובדיקת תעודות הזהות של הנוסעים.

עוד מדווחים המקורות, כי מנגנוני הצבא קיבלו הנחיות מפורשות לפעול למניעת פיגועי-ירי, גם אם הדבר כרוך במרדף אחר חשודים ובפתיחה באש לעברם. החמאס מדווח על מורת רוח בקרב צעירים פלסטינים המשרתים במשטרת הרשות ומתנגדים ליישם את ההנחיות המפורשות, בטענה שהרשות חוטאת למשימתה העיקרית – הגנה על העם הפלסטיני.

ברשות הפלסטינית ניסו אתמול לטשטש ולהצניע את הסכמתו של ראש הרשות, יאסר ערפאת, להצעותיו של טנט. שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, הדגיש כי רשמית, ישראל והרשות הפלשתינית לא חתמו על הסכם להפסקת אש וליישום הצעותיו של טנט. לדבריו, הרשות לא תמלא סעיפים הנוגדים לדעתה את המלצות ועדת מיטשל. "קיבלנו התחייבות אמריקאית ברורה, כי ארה"ב תפעל ליישום המלצות מיטשל על פרטיה", אמר עבד רבו.

הג'יהאד האיסלאמי הצטרף לתנועת החמאס והודיע כי הוא "דוחה את תוכנית טנט, כיוון שהיא מכילה מזימה אמריקאית לעצור את האינתיפאדה". מוחמד הינדי, מראשי הארגון, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "תוכנית טנט לא יכולה להצליח". לדבריו, "תהיה רגיעה של כמה שבועות, אך פיצוץ חדש יבוא בשטח".

גם בפת"ח, ארגונו של ערפאת, הביעו מורת רוח מההסכם: "פתחנו באינתיפאדה כדי להסיר את הכיבוש ולא את המחסומים מהכבישים".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully