וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון: אני לא מאמין לכוונות הפלסטינים

14.6.2001 / 7:40

עם זאת, הינחה את צה"ל "להתכונן לפעילות של ימי שלום"; בן אליעזר: אם יהיה שקט הסכם טנט יתבצע - המבחן הוא בשטח; פאוול לא יגיע לאזור; מחר ייפגשו שוב הצוותים הביטחוניים

במערכת הביטחון החלו אמש ביישום הבנות מסמך טנט, על פי לוח הזמנים שנקבע בתכנית העבודה המשותפת. ביממה הקרובה יקלו כוחות צה"ל את הכתר, יתירו מעבר סחורות ויישנו את היערכות הכוחות בשטח. מאוחר יותר יחודשו פעולות התיאום והקישור בין הצדדים. שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר אתמול כי יש לעשות כל מאמץ על מנת שהמהלך יצליח. עם זאת, הדגיש השר כי הצעדים צריכים להתבצע ללא סיכון חיי אדם.

ראש הממשלה, אריאל שרון, הביע אמש פסימיות לגבי סיכויי יישום הפסקת האש. שרון הורה לצה"ל "להתכונן לכל תרחיש אפשרי" ואמר כי הוא "לא מאמין לכוונות הפלסטינים". אתמול, במפגש עם מפקדי חטיבות בגדה, אמר ראש הממשלה כי על צה"ל "להתכונן לפעילות של ימי שלום". לגבי יישום הסכם טנט אמר שרון: "חייב להיות ביצוע מהיר של ההוראות. הפעולות חייבות להיות מדוייקות ממש וצריך למלא בקפדנות אחרי ההוראות. אסור להשתמש בנשק אחר ממה שמותר. הכל צריך להיות ערוך לביצוע עוד באותו היום".

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר אמש לקול ישראל כי "אם יהיה שקט נסכם טנט יתבצע - המבחן הוא בשטח".

מחר בצהריים ייפגשו הצוותים הביטחוניים משני הצדדים, על מנת לתאם את השלבים הבאים, הכוללים הסגת הטנקים של צה"ל מפאתי הערים בגדה. ביום ראשון, אם תישמר הרגיעה בשטח, יתרכזו כוחות הצבא בנקודות רגישות, וייצרו אזורי חיץ במוקדי חיכוך. השבועות הבאים, אם תישמר הפסקת האש, יחשבו ל"תקופת רגיעה", אחר כך יתחדשו הצעדים בוני האמון ורק אחר כך, תוך 5 חודשים בקירוב, צפוי להתחדש המשא ומתן המדיני בין ישראל והרשות הפלסטינית.

יישום התכנית מותנית בקיום ההתחייבויות הפלסטיניות, ובעיקרן התחייבות למנוע ולסכל פיגועים. בתום שלב זה יחלו צעדים נוספים, בהתאם למסמך, שיימשכו כחודש וחצי: הפלסטינים יאספו את המרגמות וישמידו מפעלי נשק. יופעלו מחדש משרדי התיאום והקישור הביטחוניים, ישראל תמנע מביצוע "מרדף חם" וכן מתקיפה בתוך שטחי הרשות. הפלסטינים אומנם סירבו לעצור מבוקשים, אולם הסכימו לעצור את אנשי מנגנוני הביטחון שיפעילו טרור - כלומר פעולה נגד מתכנני ומבצעי פעולות טרור החל מתחילת הפסקת האש ולא נגד אלה שפעלו לפני כניסת הפסקת האש לתוקף.

ישראל התחייבה לשחרר עצורים שלא קשורים לפעילות טרור, לחקור בשיתוף הפלסטינים מקרים בהם נהרגו פלסטינים וכן להימנע משימוש בתחמושת חיה בעת הפגנות. הפלסטינים התחייבו בתמורה ליצור אזורים אסורים להפגנות הסמוכים לעמדות צה"ל.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בירך על קבלת מסמך טנט: "אני מעודד מכך שישראל והרשות הפלסטינית הסכימו על תוכנית הפסקת האש. על כל הצדדים לנקוט באמצעים נוספים שיסייעו להם בדרך לשלום הוגן וארוך ימים. על הצדדים לבנות את האמון מחדש על ידי מלים - ומעשים". עם זאת, אמרו אתמול בוש, וכן מזכיר המדינה קולין פאואל, כי לא יגיעו בעצמם למזרח התיכון, עד שישתכנעו כי "ישנה נקיטת צעדים קונקרטיים להפסקת מעגל האלימות" - קרי, יישום בשטח של הסכם הפסקת האש.

הרשות הפלסטינית: מטשטשים את הסכמת ערפאת

ברשות הפלסטינית ניסו אתמול לטשטש ולהצניע את הסכמתו של יושב ראש הרשות, יאסר ערפאת, להצעותיו של ג'ורג' טנט. שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, הדגיש כי רשמית, ישראל והרשות הפלשתינית לא חתמו על הסכם להפסקת אש וליישום הצעותיו של טנט. לדבריו, הרשות לא תמלא סעיפים הנוגדים לדעתה את המלצות ועדת מיטשל. "קיבלנו התחייבות אמריקאית ברורה, כי ארה"ב תפעל ליישום המלצות מיטשל על פרטיה", אמר עבד רבו.

ראש מנגנון המודיעין המסכל בגדה המערבית, ג'יבריל רג'וב, אמר בתום פגישת התיאום הביטחונית שנערכה בתל אביב, כי זו נכשלה לגמרי. עם זאת, מהרשות הפלסטינית דווח כי מפקד המשטרה הפלסטינית, ראזי ג'באלי, ומפקד המודיעין הצבאי, מוסא ערפאת, הורו לאנשיהם לפעול למניעת עימותים וירי לעבר עמדות צה"ל.

השר לעניינים פרלמנטריים, נביל עמר, אמר כי "אנו מוכנים לחתום על הסכם מלא המבוסס על המלצות שארם א-שייח ודו"ח מיטשל, הן בתחום המדיני הן בתחום הביטחוני". עמר אמר בראיון ל"רדיו פלסטין", כי בפגישה ביום שני הצליחה הרשות לדחות את ההצעה להקים אזורי חיץ ולעצור אנשי חמאס וג'יהאד.

הג'יהאד האיסלאמי הצטרף לתנועת החמאס והודיע כי הוא "דוחה את תוכנית טנט, כיוון שהיא מכילה מזימה אמריקאית לעצור את האינתיפאדה". מוחמד הינדי, מראשי הארגון, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "תוכנית טנט לא יכולה להצליח". לדבריו, "תהיה רגיעה של כמה שבועות, אך פיצוץ חדש יבוא בשטח".

עם זאת, הינדי סייג את דבריו באומרו כי "הג'יהאד האיסלאמי לא ייגרר לעימות פנים פלסטיני, כיוון שזוהי מטרת ישראל, כדי לשמר את עצמה ואת התנחלויותיה".

גם בפת"ח, ארגונו של ערפאת, הביעו מורת רוח מההסכם: "פתחנו באינתיפאדה כדי להסיר את הכיבוש ולא את המחסומים מהכבישים" .

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully