וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נפאל: חברתו של הנסיך המת מבוקשת לחקירה

13.6.2001 / 22:25

ועדת החקירה מבקשת לזמן את חברתו של יורש העצר המנוח דיפנדרה, לחקירה; טבח בית המלוכה מיוחס לדיפנדרה, שהיה מסוכסך עם הוריו על רקע יחסיו עם חברתו; החברה נמלטה, כנראה, לאירופה


בנפאל החלו חיפושים אחר חברתו של נסיך העצר המנוח, דיפנדרה, שנהרג בטבח בית המלוכה לפני כשבועיים. הוועדה שחוקרת את נסיבות הטבח מבקשת לזמן את דוויאני רנה כדי לבדוק אם תוכל לשפוך אור נוסף על הפרשה המסתורית, אך הסברה היא כי רנה נמלטה מיד לאחר הרצח אל מחוץ לגבולות נפאל, והיא נמצאת ככל הנראה באירופה.

עדי הראיה שנחקרו עד עתה העידו כי יורש העצר דיפנדרה הוא שעומד מאחורי הירי, שהרג את אביו, המלך בירנדרה, אשתו המלכה ו-8 אנשים נוספים, בני משפחת המלוכה. העדים טענו, כי יורש העצר היה שתוי כשפתח באש לעבר משפחתו.

גירסה זו תואמת את החשדות הראשוניים, שהפנו אצבע מאשימה כלפי יורש העצר, שנפגע גם הוא בירי, עוד בהיותו מאושפז במצב קריטי. לפי עיתונאים מקומיים, הייתה לנסיך דיפנדרה מחלוקת קשה עם הוריו, שהתנגדו לנישואיו לחברתו רנה, מה שעורר את זעמו ואולי דחף אותו לבצע את הירי. לא ידועה סיבת התנגדותם של המלך והמלכה לבחירת ליבו של בנם - יתכן שבשל שורשים הודיים חלקיים שלה או בגלל שאביה הוא צאצא לענף משפחתי המסוכסך עם בית המלוכה. גרסאות אלה לא אומתו.

חברי ועדת החקירה פנו לאביה של רנה, בבקשה שישכנע אותה להופיע בפניהם, אך היא מסרבת, ככל הנראה, לחזור לנפאל מתוך חשש לביטחונה.

הוועדה אמורה להגיש את מסקנותיה למלך החדש, ג'יאננדרה, עד יום חמישי. המלך אמור לאשר את הדו"ח בטרם יפורסם בפומבי.

למרות מאמציה של ועדת החקירה בחקר העובדות, הרי שרוב האזרחים, שעדיין כואבים את אובדן מלכם האהוב, איבדו אמון בשלטון המלוכה במדינה ואינם מאמינים שיורש העצר המנוח, דיפנדרה, הוא האחראי להרג. בבירה קטמאנדו מתחוללות הפגנות, שנובעות ממירמור וכעס כלפי המלך ג'יאננדה.

ההפגנות והמחאה כנגד בית המלוכה ממשיכות


כמה מאות עיתונאים הפגינו שלשום בבירה קטמנדו, במחאה על מעצרם של המו"לים והעורך של העיתון "דיילי קנטיפור". העצורים, יובאראג' גימיר, קאילאש סירוניה ובינוד גאייוואלי, נאשמים בהסתה, בשל מאמר של מנהיג המורדים המאואיסטי, באבוראם בהאטארי, שפורסם בעיתונם. המאמר הוקיע את המלך החדש, ג'יאננדרה, וקרא לצבא למרוד בו ובסמכותו. המפגינים טוענים כי מעצר העיתונאים פוגע בחופש העיתונות, ואמרו כי בכוונתם לפנות לבית המשפט העליון בבקשה שישחרר את העצורים.

מעצרם של השלושה גורם לביקורת ומירמור, שגם כך מחלחלים בציבור בעיקבות האירועים האחרונים. ממשלת ארה"ב, המודאגת מאפשרות של אובדן היציבות במדינה ובאזור, התערבה שלשום בעניין וקראה לשלטונות יפן לשחרר את העצורים: "באופן טבעי, אנחנו מודאגים מהמצב", אמר דובר הבית הלבן, ריצ'ארד בוצ'ר, "אנו מחשיבים את חופש העיתונות כערך חיוני בקיומה של דמוקרטיה בריאה".

ממשלת נפאל טוענת שהיא פועלת על פי החוק. אם יורשעו השלושה, הם צפויים למאסר של עד שלוש שנים.

אתמול החלה נפאל לחזור לשיגרה, 12 ימים אחרי הטבח שזיעזע את המדינה. אתמול נפתחו בנפאל בתי ספר, חנויות ומשרדי ממשלה, לראשונה מאז הרצח.

עם סיום עשרת ימי האבל הרשמיים על מות המלך בירנדרה ואשתו המלכה, בנם יורש העצר ו-8 בני משפחה נוספים, נערך אמש טקס מסורתי, המיועד לטיהור נשמות המתים. במסגרת הטקס, מגורש מהעיר כהן דת הינדי, לבוש בבגדי המלך המנוח, על מנת לא לשוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully