וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר הביטחון הורה לצה"ל ליישם "מסמך טנט"

13.6.2001 / 20:53

הכיתור על הערים הפלסטיניות יוסרו, יותר מעבר סחורות ומערך הכוחות בשטח ישתנה; מאחור יותר יחודשו פעולות התיאום; הנשיא בוש בירך על ההסכם; ברשות הפלסטינית מנסים להצניע הסכמתם


שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הורה לצה"ל להתחיל ביישומו של "מסמך טנט". כוחות צה"ל יקלו בעוד 48 שעות את הכתר, יתירו מעבר סחורות וישנו את היערכות הכוחות בשטח. מאוחר יותר יחודשו פעולות התיאום והקישור בין הצדדים. השר הדגיש כי יש לעשות כל מאמץ אפשרי על מנת שהמהלך יצליח. עם זאת, הדגיש בן אליעזר כי הצעדים צריכים להתבצע ללא סיכון חיי אדם.

פעולות צה"ל יתבצעו במקביל להתחייבות הצד הפלסטיני לסכל ולמנוע פעולות טרור ואלימות. על פי ההסכם, הפסקת האש נכנסה לתוקפה החל מהיום בשעה 15:00.

הפלסטינים התחייבו למנוע ולסכל פיגועים. בתום שלב זה יחלו צעדים נוספים, בהתאם למסמך, שיימשכו כחודש וחצי: הפלסטינים יאספו את המרגמות וישמידו מפעלי נשק. יופעלו מחדש משרדי התיאום והקישור הביטחוניים, ישראל תמנע מביצוע "מרדף חם" וכן מתקיפה בתוך שטחי הרשות. הפלסטינים אומנם סירבו לעצור מבוקשים, אולם הסכימו לעצור את אנשי מנגנוני הביטחון שיפעילו טרור - כלומר פעולה נגד מתכנני ומבצעי פעולות טרור החל מתחילת הפסקת האש ולא נגד אלה שפעלו לפני כניסת הפסקת האש לתוקף.

ישראל התחייבה לשחרר עצורים שלא קשורים לפעילות טרור, לחקור בשיתוף הפלסטינים מקרים בהם נהרגו פלסטינים וכן להימנע משימוש בתחמושת חיה בעת הפגנות. הפלסטינים התחייבו בתמורה ליצור אזורים אסורים להפגנות הסמוכים לעמדות צה"ל.

החמאס והג'יהאד: "המאבק ימשך"


שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, הדגיש כי רשמית, ישראל והרשות הפלשתינית לא חתמו על הסכם להפסקת אש וליישום הצעותיו של טנט. לדבריו, הרשות לא תמלא סעיפים הנוגדים לדעתה את המלצות ועדת מיטשל. "קיבלנו התחייבות אמריקאית ברורה, כי ארה"ב תפעל ליישום המלצות מיטשל על פרטיה", אמר עבד רבו.

ראש מנגנון המודיעין המסכל בגדה המערבית, ג'יבריל רג'וב, אמר בתום פגישת התיאום הביטחונית שנערכה בתל אביב, כי זו נכשלה לגמרי. עם זאת, מהרשות הפלסטינית דווח כי מפקד המשטרה הפלסטינית, ראזי ג'באלי, ומפקד המודיעין הצבאי, מוסא ערפאת, הורו לאנשיהם לפעול למניעת עימותים וירי לעבר עמדות צה"ל.

השר לעניינים פרלמנטריים, נביל עמר, אמר כי "אנו מוכנים לחתום על הסכם מלא המבוסס על המלצות שארם א-שייח ודו"ח מיטשל, הן בתחום המדיני הן בתחום הביטחוני". עמר אמר בראיון ל"רדיו פלסטין", כי בפגישה ביום שני הצליחה הרשות לדחות את ההצעה להקים אזורי חיץ ולעצור אנשי חמאס וג'יהאד.

הג'יהאד האיסלאמי הצטרף לתנועת החמאס והודיע כי הוא "דוחה את תוכנית טנט, כיוון שהיא מכילה מזימה אמריקאית לעצור את האינתיפאדה". מוחמד הינדי, מראשי הארגון, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "תוכנית טנט לא יכולה להצליח". לדבריו, "תהיה רגיעה של כמה שבועות, אך פיצוץ חדש יבוא בשטח".

עם זאת, הינדי סייג את דבריו באומרו כי "הג'יהאד האיסלאמי לא ייגרר לעימות פנים פלסטיני, כיוון שזוהי מטרת ישראל, כדי לשמר את עצמה ואת התנחלויותיה".

גם בפת"ח, ארגונו של ערפאת, הביעו מורת רוח מההסכם: "פתחנו באינתיפאדה כדי להסיר את הכיבוש ולא את המחסומים מהכבישים" .

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully