וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הג'קוזי בסביון גדול יותר

תמר נהרי

13.6.2001 / 18:08

מדו"ח שפירסמה נציבות המים עולה כי לא המיקום הגיאוגרפי קובע את כמות צריכת המים, אלא עומק הכיס; בראש רשימת הצרכנים: סביון וכפר שמריהו; הסיבה: בריכות שחיה


בראש רשימת צרכני המים בארץ לשנת 2000 לא נמצא את באר שבע, אופקים או קיבוץ זיקים שבנגב, אלא את סביון וכפר שמריהו, המוכיחים שעשירים צמאים יותר - או שלפחות זול להם יותר לבזבז מים בג'קוזי הביתי. שתי הרשויות אף זכו עד לאחרונה לתעריף נמוך במיוחד עבור מי השתיה שלהם.

מדו"ח שהוכן על ידי נציבות המים עולה כי ברשימת "14 הגדולות", המדרגת את צריכת המים לנפש על פי מקום המגורים, מככבות גם הרשויות המקומיות עומר, שבי ציון, להבים, כוכב יאיר, מטולה וראש פינה. בשל הנתונים הקשים שיגר היום נציב המים, שמעון טל, מכתב לכל ראשי הרשויות המקומיות, המודיע כי אספקת המים תצומצם ליישובים שלא יקצצו בצריכת המים בשיעור של כ-15 אחוז.

הרשימה הוכנה על ידי נציבות המים עבור שר התשתיות אביגדור ליברמן. בתחילת השבוע הקרוב תפרסם נציבות המים רשימה נוספת, הבוחנת את אותם פרמטרים בפרספקטיבה רב שנתית, במגמה לבדוק אם מדובר בנתון מקרי או קבוע.

מהטבלאות שהכינה נציבות המים עולה התמונה הבאה: תושב ממוצע בסביון צורך 330 קוב מים בשנה, תושב כפר שמריהו צורך 224 קוב מים, ואילו תושב ראש פינה צורך 167 קוב. תושב העיירה מגדל, לשם השוואה, צורך כ-86 קוב בסך הכל.

בנציבות המים מסבירים את הפערים ברמת החיים של התושבים: ככל שהיא גבוהה יותר, כך רבה יותר הנטיה למגורים צמודי קרקע ולטיפוח גינות המצריכות השקיה. כך גם מתרבות בריכות השחיה הפרטיות, ואילו המקלחת היומית בטוש הצנוע נעשית בג'קוזי הצורך כמויות מכובדות של מים. אם מוסיפים את כל אלה לעובדה שעד לשבוע שעבר זכו רבים מתושבי סביון וכפר שמריהו למים בתעריף חקלאי, שהוא כמחצית מהתעריף הרגיל, נפתרת התעלומה.

גם בחישוב נוסף שערכה נציבות המים, על פי דירוג כמויות המים שמוציאות הרשויות העירוניות לצורכיהם השונים בחלוקה לפי מספר התושבים, מככבות סביון עם 375 קוב לנפש, כפר שמריהו עם 297 קוב, אילת עם 294 קוב ומטולה עם 245 קוב.

במכתב ששיגר נציב המים לראשי הרשויות הוא כתב כי "משק המים מצוי במשבר החמור ביותר בו היה אי פעם. מאגרי המים ריקים ובחלק מהם נמוך מפלס המים מהקווים האדומים שנקבעו. בדיונים שהתקיימו אצל שר התשתיות לפני כחודשיים, התחייבו הרשויות המקומיות לצמצם את צריכת המים שלהן בשנת 2001 בשיעור 10-15 אחוז לעומת צריכתם בשנת 2000. עד כה, על פי הנתונים שהתקבלו, לא ניכר כל חיסכון משמעותי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully