וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיהיה ברור: לא זה לא

תמר נהרי

13.6.2001 / 14:32

מאתמול: די שאשה מסרבת, כדי שיחסי המין יהפכו לאונס; התומכים: יותר נשים יתלוננו, טענות האנסים כי "זה נעשה מרצונה" יהפכו ריקות מתוכן; המתנגדים: מהיום צריך אישור בכתב מהאשה

מהיום זה חוקי: די שאשה לא תסכים לקיום יחסי מין על מנת שאלו יוגדרו אונס. בזכות התיקון לחוק העונשין שעבר אתמול בכנסת בקריאה שניה ושלישית, בוטלה הדרישה שבה הותנתה עד היום הרשעה באונס, לפיה יש להוכיח שימוש בכוח או איום. הגדרת האונס מסתפקת מעתה בהיעדר הסכמה חופשית בלבד. את התיקון יזמו חברות הכנסת יעל דיין (עבודה) וחוסניה ג'בארה (מרצ), והוא עבר אתמול במליאה ברוב של 17 נגד אחד.

מדי שנה פונות למרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית כ-7,000 נשים. רק 18 אחוז מהן מגישות בסופו של דבר תלונה. "הסיבה למיעוט הגשת התלונות עד כה היא הבעת חוסר אמון מצד הנפגעות במערכת אכיפת החוק", אומרת טל קורמן, מנהלת מרכזי הסיוע. "הן יודעות מה צפוי להן, ומרגישות שהמחיר הרגשי המתחייב מהתהליך הארוך שבין הגשת התלונה ובין הרשעת העבריין הוא בלתי אפשרי עבורן. הן אומרות: אני לא אעמוד בזה, זה לא שווה לי את זה. מעתה, במקום להוכיח באותות ובמופתים שהקורבן לא רצתה - יצטרך החשוד להוכיח שהיא כן רצתה. זה הבדל של יום ולילה".

קורמן מאירה צד נוסף של התיקון: "מעתה תחול ההגדרה של עברייני מין גם על אלו שאותם מגדיר פרופסור עמנואל גרוס, שעבד איתנו על התיקון, כ'מאצ'ו הישראלי': זה שאין לו אינדיקציה ברורה אם האשה רוצה או לא רוצה. מבחינתו של הטיפוס הזה, גם אם היא לא רוצה - לא מעניין אותו".

במקרים רבים של אונס קבוצתי, למשל, הטענה היתה שהנאנסת עשתה זאת מרצונה. האנסים טענו בבית המשפט: "הזמנו אותה לבית, היא באה מרצונה החופשי, שתינו יחד, עישנו, דיברנו, ואז היא שכבה איתנו מרצונה החופשי". "הרי לא יתכן שלטיעון כזה יהיה איזשהו ערך בבית המשפט", אומר ח"כ דיין. "לא יתכן שאשה תסכים לשכב עם ארבעה גברים אחד אחרי השני, מלפנים ומאחור לאורך שעות ארוכות. אין דבר כזה. לא יתכן שבנוסף לטראומה האיומה היא תצטרך להיאנס שוב ושוב, בחקירת המשטרה, ובבית המשפט. מעתה היא לא תצטרך עוד לעבור את התהליך הזה".

סוג אחר של אונס הוא זה של אשה בידי בעלה. למרות שזהו אחד מסוגי האונס הנפוצים ביותר, הרי שנשים מיעטו להתלונן על כך. התסריט ידוע: הבעל רוצה, האשה אומרת לא, הבעל מכריח אותה. האשה קופאת במקומה, נמנעת אפילו מלצעוק מחשש שתעיר את הילדים בחדר השני. מעכשיו, מדובר יהיה באונס לכל דבר ועניין. דיין: "עוד לא שמעתי על אישה שהגישה תלונה על בעלה על בסיס של אי הסכמה בלבד. סיכויה של תלונה כזאת להתקבל בבית המשפט היו עד כה קלושים".

רבים ממתנגדי התיקון טוענים כי "עכשיו יצטרך הגבר לקבל אישור בכתב מהאשה כדי לקיים איתה יחסי מין". ח"כ נסים זאב מש"ס, שהיה היחיד במליאה שהניף את ידו נגד החוק, טען כי התיקון יאפשר לנשים לטפול האשמות שוא על בעליהן. לדעתו שותפים סניגורים, הסבורים כי התיקון יביא להרשעות "קלות" בעבירות אונס והטרדה מינית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully