וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

300 אלף ילדים משמשים כלוחמים ברחבי העולם

13.6.2001 / 13:50

דו"ח של ארגון בינלאומי לזכויות הילד: 41 מדינות מעסיקות הילדים בגילים 7 עד 18; בין התפקידים: לוחם חזית, שולה מוקשים, מרגל, סבל ועבד מין; זירת הקרב המרכזית לנוער: אפריקה

יותר מ-300 אלף ילדים - מגיל 7 ומעלה - נלחמים כחיילים לכל דבר ב-41 מדינות; כך עולה מדו"ח שפירסם ארגון גג בינלאומי לזכויות ילדים. הדו"ח מגלה כי הילדים מועסקים כלוחמים בחזית, שולי מוקשים, מרגלים, סבלים ועבדי מין. במספרם של הילדים המשמשים כחיילים לא נרשמה עליה משמעותית, לעומת השנים אחרונות, אך מספר המדינות בהן יש חיילים ילדים גדל לעומת שנים קודמות.

בדו"ח ה"קואליציה להפסקת ניצול ילדים חיילים" נכתב כי על הילדים נכפה לעיתים קרובות לשמור על נפט ועל שדות יהלומים שמממנים התקוממויות באפריקה. הילדים מגוייסים בשל "מעלותיהם כילדים - הם יכולים להיות זולים, ראויים להקרבה ומסוגלים לפעול ללא חשיבה ולהריגה ללא פחדים".

הדו"ח, המבוסס על המחקר המקיף ביותר שנערך עד כה בנושא, מורה כי רוב החיילים הילדים הם בגילאי 15 עד 18. ואולם, הדו"ח מציין כי בכמה מהמקרים אותרו גם חיילים צעירים יותר - חלקם בגיל שבע. רוב הילדים מקבלים סמים נגד פחד. לוחם בן 14 מסיירה ליאון סיפר כי חבריו שסירבו ליטול את הסם נהרגו.

בורמה: 50 אלף ילדים חיילים

ארגון הגג - המאגד בתוכו כמה ארגונים למען זכויות האדם ובהם "אמנסטי", "משמר זכויות האדם" ו"חזון עולמי" - מסר כי יבשת אפריקה היא זירת הקרב המרכזית של החיילים הילדים, עם יותר מ-120 אלף ילדים לובשי מדים. בורמה היא המדינה המגייסת ביותר, עם כ-50 אלף ילדים בשדה הקרב. המורדים בפיליפינים ובפפואה גיניאה החדשה משתמשים גם הם בילדים למטרות צבאיות. ילדים נלחמים גם בעימותים במקדוניה ובקולומביה. במזרח התיכון ובאמריקה הלטינית דווקא נרשמה ירידה במספרם הכולל של הילדים החיילים.

עצרת האו"ם אימצה זיכרון דברים ממאי 2000 הקורא לפעולה ממשלתית למניעת השתתפות צעירים מתחת לגיל 18 לקחת חלק בלחימה כלשהי. 79 מדינות חתמו על האמנה, אך רק שש מתוכן אישרו אותה. בין המדינות המעסיקות ילדים בשורות החיילים נמצאת גם ארצות הברית, שפותחת את שערי הצבא בפני נערים מתנדבים בגיל 17.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully