וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר התקשורת: מועד הגשת ההצעות למכרז התדרים הסלולריים נדחה לאוגוסט

הארץ

13.6.2001 / 8:30

במשרד התקשורת מתכוונים לשנות את מתכונת המכרזים, ולכן הוחלט לדחות את המכרז

מאת הדר חורש

החברות הסלולריות יתבקשו להגיש את הצעותיהן למכרז התדרים הסלולריים של משרד התקשורת ב-21 באוגוסט, ולא ביולי. כך הודיע אתמול שר התקשורת, ראובן ריבלין, בעת ביקור בחברת סלקום. במשרד התקשורת מתכוונים לשנות את מתכונת המכרזים, ולכן הוחלט לדחות את המכרז.

בנוסח המכרז המתוקן, שעליו יודיע משרד התקשורת, יוכלו החברות הסלולריות להגיש הצעות נפרדות לתדרים המיועדים לטכנולוגיות הדור השני ולתדרים המיועדים לטכנולוגיות הדור השלישי.

פלאפון, שאמרה כי אינה זקוקה לתדרי הדור הנוכחי, תוכל לרכוש רק את התדרים הנחוצים לה. כמו כן עשויה הממשלה להציע לזוכים הסדרים לפריסת תשלומים, מה שיקל על החברות את נטל המימון. ועדת המכרזים המשותפת למשרד התקשורת ולמשרד האוצר לא תפחית את התשלומים, אך תאפשר לחברות לשלם רק 60% מהסכום במזומן, והיתרה תושלם עד 2004. מחיר המינימום לחבילת תדרים אחת נותר ללא שינוי - 100 מיליון דולר.

ככל הנראה, סלקום מתכוונת לרכוש חבילת תדרים שלמה - לדור השני והשלישי, פלאפון מתכוונת לרכוש תדרים לדור השלישי בלבד, ואילו תכניותיה של חברת פרטנר אינן ידועות.

נשיא סלקום, יעקב פרי, אמר אתמול כי סלקום תתחיל להציע ללקוחותיה שירותי אינטרנט סלולרי מהיר מדור 2.5 כבר השנה - אמירה מפתיעה שכן ציוד הקצה של דור 2.5 צפוי להגיע לישראל בכמות מסחרית רק במהלך השנה הבאה. פרי אמר עוד כי החברה תתחיל בניסויים במערכות הדור השלישי במהלך 2002. סלקום תכריז בשבוע הבא על הזוכה במכרז שהיא מקיימת לרכישת המערכות. המתחרות הן נורטל , נוקיה ואריקסון, כשנורטל נחשבת למועמדת המובילה.

ריבלין אמר כי גם מועד מכרזי התדרים לגישה אלחוטית יידחה, לנוכח המגעים למיזוגים בענף. התדרים האלחוטיים מיועדים לשרת חברות תקשורת המבקשות להתחרות בבזק.

ארבע חברות הודיעו למשרד התקשורת על כוונה להתמודד במכרז על שלוש חבילות תדרים, אולם נראה כי בפועל ייגשו למכרז רק חברה אחת או שתיים. אופק וסלקום, שאמרו כי ייגשו למכרז, מבקשות להתמזג ביניהן. פרי אמר אתמול כי להערכתו המו"מ ביניהן אינו קרוב לסיומו.

גם חברות קווי זהב וברק מבקשות להתמזג, ולמעשה הקפיאו את היערכותן להקמת רשתות תקשורת עצמאיות לאחר שהתברר להן כי אין להן אפשרות לממן אותן. בקשת שתי החברות להתמזג נתקלת בינתיים בהתנגדות עקרונית של הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום. משרד התקשורת התחייב שלא להכניס מתחרים נוספים לענף זה עד סוף השנה.

שטרום אינו מתכוון לדון באישור המיזוג לפני פתיחת השוק בפני מתחרים נוספים. משרד התקשורת תומך במיזוג, ועורך בימים אלה בדיקה מקיפה של יציבותן העסקית של חברות התקשורת הבינלאומיות, וסיכוייהן לשרוד במקרה של כניסת מתחרים נוספים לענף.

מקורות בענף התקשורת מעריכים כי ברק, הסובלת מקשיי מימון ומהון עצמי שלילי, עלולה להתמוטט אם לא יאושר המיזוג בקרוב. גם קווי זהב סובלת מהפסדים כבדים ועתידה העסקי אינו ברור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully