וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוק חופשת לידה לאבות אושר לאחר שהממשלה שינתה את דעתה

רותי סיני ותמר נהרי

12.6.2001 / 21:29

יוזמת החוק, ח"כ נעמי חזן שכנעה את מזכיר הממשלה ויו"ר הקואליציה לתמוך בחוק; שר העבודה והרווחה, בניזרי, התנגד להצעה לאחר שאבות רבים ניסו להונות את הביטוח הלאומי

בניגוד לתחזיות, ברוב של 15 ח"כים מול שלושה, עברה הערב במליאת הכנסת בקריאה ראשונה הצעת החוק לפיצול חופשת הלידה, המאפשר לאבות לקבל חופשת לידה.

העברת החוק התאפשרה לאחר שיוזמת החוק, חברת הכנסת נעמי חזן, הצליחה לגייס את מזכיר הממשלה, גדעון סער, ואת יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב בוים, לתמוך בהצעה. שר העבודה והרווחה, בניזרי, שהודיע מוקדם יותר כי יתנגד לחוק, הצביע לבסוף בעדו לאחר שסיכם עם חזן כי הסוגיות שבמחלוקת ידונו בישיבה הקרובה של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. למרות הצבעתו של בניזרי נמנים שלושת המתנגדים להצעה עם סיעת ש"ס.

לפני שלוש שנים נכנס לתוקף לראשונה חוק שאיפשר לגברים לחלוק עם בנות זוגם את חופשות הלידה, כך שהאם קיבלה את ששת השבועות הראשונים לאחר הלידה והאב יכול היה להחליפה בששת השבועות הנותרים. החוק, מיוזמתו של ח"כ אברהם פורז (שינוי), הוגדר הוראת שעה, שתוקפה פג ב-1 במאי. חזן הגישה הצעת חוק כמעט זהה כדי שיהיה אפשר להמשיך את ההסדר לצמיתות ולא כהוראת שעה. ההצעה של חזן חלה גם על הורים המאמצים ילד עד גיל 10.

הצעת החוק עברה בקריאה טרומית והובאה בתחילת מאי לוועדת העבודה והרווחה של הכנסת להכנתה לקריאה ראשונה. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל (ש"ס), תמך בה, אולם באופן מפתיע הודיע נציג הממשלה כי היא מתנגדת להצעה. ההתנגדות מתבססת על ניתוח של המוסד לביטוח לאומי, שבדק ומצא כי בממוצע, 20% מהגברים שביקשו לקבל דמי לידה ניצלו לרעה את זכותם ולכן בקשותיהם נדחו. גברים אלה הגישו בקשה לתשלום חופשת לידה אולם בפועל המשיכו לעבוד. מספר הדחיות עלה מדי שנה - מ-12% בשנה הראשונה ל-22% בשלישית. על פי הבדיקה, נשותיהם של גברים אלה נותרו בבית במקום לשוב לעבודה, על אף כוונת המחוקק שביקש לאפשר לנשים לקדם את הקריירה שלהן על ידי חזרה לעבודה מוקדם ככל האפשר.

כפשרה, הציע נציג הממשלה לנסח את החוק כך שגברים יוכלו לצאת לחופשת לידה, אך יקבלו תשלום על פי שכר האם ולא שכר האב, שהוא לרוב גבוה יותר. ח"כ חזן, שהתנגדה, אמרה: "חבל שהמוסד לביטוח לאומי ומשרד העבודה והרווחה החליטו להתנגד לחוק, דבר הפוגע במאות הורים חדשים. הנסיגה בעמדת המשרד מחזירה את ישראל עשרות שנים אחורה ופוגמת לא רק בעקרון השוויון אלא גם במוסד ההורות".

מעט מאוד גברים ניצלו את זכותם לחופשת לידה: ב-1999 הגישו 218 גברים בקשות לתשלום חופשת לידה, וב-2000 הגישו 246. בממוצע נולדים בישראל מדי שנה כ-68 אלף תינוקות. פחות מ-3% מתביעות הנשים לדמי לידה נדחות.

אחת העמדות המעניינות שהובעו בהקשר לחוק, היא זו של התנועה לגבריות חדשה. זו גורסת, בין היתר, כי "הצלחת מאבקן של נשים להגשים את עצמן ולהצטרף למעגל בעבודה, היא הזדמנות יוצאת מהכלל עבור אבות להצטרף למעגל הגידול והטיפוח של ילדיהם", ומשום כך "רק חוקים מתקדמים יכולים לסייע לגברים להפנות פניהם למשפחה ולאזן בין עבודתם לבין אבהותם מבלי שהמחיר הכלכלי יפגע במשפחותיהם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully