וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדינה תנמק מדוע משולמות קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים

12.6.2001 / 14:41

עמותת "עם חופשי" עתרה לבג"ץ בדרישה לבטל את הסעיף המסדיר את ההטבה; למעלה מ-9,300 אברכים מקבלים מדי חודש 1,077 ש"ח; מנכ"ל העמותה: "ניתן למצוא לכספים שימושים טובים יותר"

בג"ץ חייב היום את המדינה לנמק בתוך 45 יום מדוע משולמות קצבאות הבטחת הכנסה לאברכי כוללים, בעקבות עתירה שהגישה עמותת "עם חופשי". לטענת העמותה, הקצבאות הן אפליה לטובה של תלמידי הישיבות על רקע דת ומין.

בעתירה תובעת העמותה לבטל את הסעיף התקציבי המסדיר את תשלום הבטחת הכנסה לתלמידי ישיבות, כשלפי נתוני משרד הדתות נהנים מהסעיף יותר מ-9,300 אברכים, המקבלים תמיכה חודשית של 1,077 ש"ח לחודש. בנוסף הודגש כי מלבד התשלומים הישירים, קיימות תמיכות נוספות הנובעות ממנו, כמו זכאות להנחה בארנונה ובתשלומי ביטוח בריאות.

העותרים הדגישו כי סעיף זה איננו תקף לגבי סטודנטים, בני דתות אחרים הלומדים את דתם, חברים בזרמים אחרים ביהדות ואף נשים חרדיות המעוניינות ללמוד.

אחת מהעותרות, ג'ני ברוכי, היא סטודנטית ואם חד הורית, שגימלת הבטחת ההכנסה שלה נשללה ממנה על ידי הביטוח הלאומי עקב לימודיה באוניברסיטה. בעקבות שלילת הגימלה היא נאלצה להפסיק את לימודיה. נציגי העמותה ציינו שאם ג'ני היתה גבר חרדי, ולמדה בישיבה במקום באוניברסיטה, היתה ממשיכה לקבל את הבטחת ההכנסה.

מנכ"ל "עם חופשי", ליאור מאי, אמר כי הוא שמח על כך ששופטי בג"ץ הוציאו צו על תנאי מבלי לדון בעתירה ומבלי לשמוע את המשיבים. "מדובר בסימן טוב לכך שאולי בקרוב יפונו מתקציב המדינה 120 מיליון ש"ח בשנה, הניתנים כאתנן לממסד החרדי על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן. אני בטוח שניתן למצוא לכספים אלו שימושים טובים יותר בתחומי הרווחה, החינוך והביטחון, במקום להשתמש בהם כדי להעביר לצעירי הציבור החרדי מסר המעודד פרזיטיות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully