וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הולנד: הצעת גישור חדשה להחזרת תמיכת ארה"ב בהסכם קיוטו

12.6.2001 / 11:40

ההסכם נועד לצמצם פליטת גזים הגורמים להתחממות כדור הארץ; בוש טען כי ההסכם מפלה ופוגע בכלכלת ארה"ב; ההצעה החדשה מגמישה חלק מהסעיפים; בוש מכוון אצבע מאשימה להודו וסין כמזהמות

השר לאיכות הסביבה ההולנדי, ז'אן קרונק, העומד בראש ועדת האו"ם העוסקת בשינוי אקלימי, העלה הצעת גישור בנסיון להציל את הסכם קיוטו, העוסק בהתחממות גלובאלית. הצעת הגישור באה כחלק משורה של ניסיונות להחזיר את תמיכתה של ארה"ב בהסכם, לאחר שהנשיא ג'ורג' בוש נסוג ממנה, עם תחילת כהונתו.

הנשיא בוש טען כי ההצעה, שנועדה לצמצם את פליטת הגזים הגורמים להתחממות כדור הארץ, לא תיושם על ידי ארה"ב מכיוון שהיא לא הוגנת כלפיה ותפגע בכלכלתה. בוש חשש בעיקר מהדרישה לצמצם את פליטת מזהמי האוויר בחמישה אחוזים מהרמה שנמדדה לפני עשור, מה שאומר בהכרח צימצום משמעותי בפעילות תעשייה.

הצעתו החדשה של השר ההולנדי מציעה עוד הגמשה בנושא השימוש ב"סופגים", כלומר שימוש ביערות ושטחים ירוקים כמצמצמי הגזים הנפלטים מהתעשייה ופעילות האדם, בשל ספיגתם את הגזים. השימוש ב"סופגים" נועד כדי לאפשר למדינה להמשיך בפעילות תעשייתית כשהשטחים הירוקים מחושבים בחישוב הכולל של פליטת הגזים שלה, כמורידים מהרמה הכוללת של הגזים הנפלטים.

פרונק הציע גם, בדומה להצעות קודמות, לאפשר למדינות מתועשות לקבל "זכויות שימוש" בשטחים ירוקים של מדינות מתפתחות. כלומר מדינה מתפתחת שבה יותר שטחים ירוקים תיתן את זכויות החישוב של שטחיהן בחישוב הכולל של מדינה מתועשת, תמורת תשלום שנועד להקל עליהם את ההסתגלות לשינויי האקלים שיפקדו אותן.

השר ההולנדי אמר כי הוא חולק על דעתו של בוש כי הסכם קיוטו מפלה לרעה את ארה"ב. "למדינות מסויימות יש יותר אחריות ממדינות אחרות", אמר פרונק. עוד אמר כי הוא חושב שהצעתו החדשה היא מאוזנת יותר כלפי ארה"ב, אך הוא ספקני לגבי חידוש תמיכתה בהסכם קיוטו, לפני חידוש הדיונים בו בבון בחודש הבא. פרונק הביע תקווה כי ארה"ב, המזהמת הגדולה בעולם, תחזור לתמוך בהסכם לפני מועד אישורו מחדש בעוד כשנה.

הנשיא בוש טען השבוע כי הוא מודע לחלקה של ארה"ב בפליטת הגזים הגורמים להתחממות כדור הארץ, אך תקף את "ההנחות" שמוענקות למדינות מתפתחות בהסכם, במיוחד להודו וסין. "אנו מכירים באחריותנו לצמצם את פליטת הגזם שלנו, אבל אנו גם מכירים בכך ששאר העולם פולט 80 אחוזים מהגזים, והרבה מהגזים הנפלטים, מקורם במדינות מתפתחות". בוש הוסיף כי הוא מעוניין לשתף פעולה בביצוע התוכניות לצמצום הגזים ובמקביל לשמור על הצמיחה הכלכלית במדינתו.

הסכם קיוטו נחתם ב-1997 ומטרתו היתה להגביל את פליטת הפחממנים והגזים הנפלטים לאטמוספירה הגורמים להתחממות כדור הארץ. ההסכם הטיל הגבלות קשות יותר על מדינות מפותחות מאשר אלה שנקבעו למדינות מתפתחות. נשיא ארה"ב לשעבר אימץ את ההסכם ותמך בו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully