נחשפה זהותו של "גרון עמוק"

מארק פלט, שהיה עוזר למנהל ה-FBI, הודה כי הוא זה שהדליף את המידע שריסק את נשיאותו של ריצ'ארד ניקסון. אחד העיתונאים שחשפו את הפרשה, בוב וודוורד, אישר את המידע

רויטרס
01/06/2005

מארק פלט, עוזר לשעבר לראש ה-FBI, הודה הוא היה "גרון עמוק" - המקור שסיפק לעיתונאי ה"וושינגטון פוסט" קארל ברנסטין ובוב וודוורד את המידע שהוביל לחשיפת פרשת ווטרגייט. פלט דיווח על כך בראיון לירחון האמריקאי "וניטי פייר". וודוורד אישר אף הוא את הדיווח.

פרשה זו עסקה במעורבותו של נשיא ארה"ב בשנות ה-70 המוקדמות, ריצ'ארד ניקסון, בפריצה למטה המפלגה הדמוקרטית ערב הבחירות לנשיאות של 1972. ניקסון הכחיש בתחילה כל קשר לפרשה, אולם בסופו של דבר נאלץ להתפטר מהנשיאות לאחר שהתברר שמחק 18.5 דקות מהקלטות של ישיבות בבית הלבן, שהכילו ככל הנראה הוכחה למעורבותו בפרשה. ניקסון הוא הנשיא היחיד בתולדות ארה"ב שהתפטר.

בכך באה לסיומה אחת התעלומות העיתונאיות הגדולות של המאה. הצמד וודוורד וברנסטין, שזכו בפרס פוליצר על חשיפת הפרשה וכתבו ספר שהפך לסרט המצליח "כל אנשי הנשיא", שמרו בקנאות זה 30 שנה על אלמוניותו של המקור שלהם. השניים נדרו לא לחשוף את זהותו של המדליף כל עוד הוא חי.

פלט, בן 91 כיום, סיפר שלאורך השנים סירב לחשוף את היותו "גרון עמוק" משום ש"לא חשבתי שיש בזה סיבה לגאווה. אתה לא אמור להדליף שום דבר". אולם לדבריו, בני משפחתו שכנעו אותו שמדובר דווקא במעשה גבורה ושראוי שיקבל את הכבוד הראוי על מעשהו בטרם יילך לעולמו.

פלט הוזכר במשך השנים כמי שעשוי להיות "גרון עמוק", וב-1999 אף הכחיש כי הוא היה האיש, וטען ש"אני הייתי עושה את זה יותר טוב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully