וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צוללני חיל הים חשופים לחומרים מסרטנים בנמלי חיפה ואשדוד

12.6.2001 / 7:30

בחדשות ערוץ 2 נחשף כי בבדיקה שנערכה בשני הנמלים נתגלו במים מתכות כבדות ואורניום בשיעור גבוה; למרות הממצאים נמשכות הצלילות במקום; גורמים בחיל הים: הפכנו לשפני ניסוי

צוללני חיל הים חשופים לסכנות בריאותיות חמורות כשהם מבצעים צלילות בנמלי אשדוד וחיפה. בבדיקה שנערכה לאחרונה בעקבות גילוי הסכנות הטמונות במי נחל הקישון, נתגלו במים בשני האתרים חומרים מסוכנים ומסרטנים. למרות זאת ממשיך צה"ל לשלוח את חיילי הקומנדו הימי להתאמן במקומות אלה, כך נחשף אמש בחדשות ערוץ 2.

פיקוד חיל הים החליט לבדוק את המים בנמלי חיפה ואשדוד, לאחר שנתגלה כי חיילים בקומנדו הימי שצללו בקישון חלו במחלת הסרטן. הבדיקה בוצעה בידי המכון לחקר ימים ואגמים. מממצאים ראשונים של הבדיקה עולה כי במי שני הנמלים נמצאו מתכות כבדות ואורניום בשיעורים של עד פי אלף מהרמה המותרת, זאת בדומה לממצאים שנתגלו בקישון. החומרים עלולים לסכן את בריאות הלוחמים הבאים במגע עם הבוץ שעל קרקעית הים.

הממצאים הועברו לפני שבוע לפיקוד חיל הים, והם נבחנו במהלך דיונים שקיים מפקד החייל, האלוף ידידיה יערי. בסופו של דבר הוחלט שלא להפסיק בשלב זה את הצלילות בשני האתרים. במהלך הדיונים הציע מפקד חיל הים לצמצם את הפעילות בשני הנמלים, אולם דווקא חיל הרפואה היה זה שביקש להמשיך בצלילות לתקופה של עוד כחודש, כדי לערוך סדרת בדיקות בצוללנים. גורמים בחיל היום התרעמו על ההחלטה. לטענתם "הופכים אותנו לשפני ניסוי".

בעקבות הממצאים החמורים, החלו במשרד הבריאות ובמשרד לאיכות הסביבה, לבדוק האם יש לגילויים השלכה על החופים הציבוריים. בימים הקרובים ייבדק האם נשקפת סכנה גם לבריאות המתרחצים בחופים הסמוכים.

בתגובה לכתבה אמר לערוץ 2 קצין רפואה ראשי בצה"ל, תא"ל גיורא מרטינוביץ': חיל הרפואה בשיתוף עם מפקדת חיל הים וכל גורמים הכי מומחים במדינת ישראל בתחום הזה וכן בשיתוף נציג הצוללים שנפגעו, עושה את כל המאמצים כדי למפות את כל הסיכונים. המיפוי מראה כי החומרים אינם בתחום המסוכן, אלא מתחת לתקן המחמיר ביותר, שהוא תקן השתיה. מקצוע הצלילה כנראה שאינו בריא בכלל, אבל מדינת ישראל, כדי לממש את ביטחונה, צריכה גם שיצללו. התפקיד שלנו, של המפקדים והיועצים המקצועיים הוא לוודא שהסביבה אינה מסוכנת. את זה אנחנו עושים, וככל הידוע לי הצלילה, ולא השהיה בתוך הבוצה, אינה מסוכנת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully