וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מומחים: מלאי הנפט בעולם יחל בקרוב להידלדל

29.5.2005 / 14:41

גיאולוגים מזהירים, כי ייצור הנפט יגיע לשיא עד סוף העשור, ולאחר מכן ידעך ויביא לאי יציבות כלכלית. היצרנים עדיין אופטימיים

מומחים מזהירים, כי מלאי הנפט בעולם יתחיל בשנים הקרובות להדלדל ויגרום להעלאת מחירי הנפט בעולם. להערכתם, כבר בשנה הקרובה, ובוודאי עד סוף העשור, תעשיית הנפט העולמית שצמחה בהתמדה במשך המאה האחרונה, תגיע לשיאה ותתחיל לשקוע.

אם תתאמת התחזית, היא תגרום לשינויים מרחיקי לכת בכלכלה העולמית. יצרניות הנפט הגדולות יתמודדו עם אינפלציה גבוהה, אבטלה וחוסר יציבות כלכלית. לטענת הגיאולוג קנת' דפייס, מאוניברסיטת פרינסטון, צפוי גם "מצב קבוע של מחסור בנפט". המומחים סבורים, כי יעבור עשור נוסף לפחות עד שטכנולוגיות חדשות יוכלו להתחיל לגשר על הפער בין היצע לביקוש.

ואולם רבים דוחים את התחזית הקודרת. מרבית האנליסטים בתחום סבורים שייצור הנפט ימשיך להתגבר לפחות ב-30 השנים הבאות. עד אז, מקורות אנרגיה חלופית יהיו זמינים כדי להקל את המעבר לתקופת הפוסט-פטרוליום. "זה מגוחך", אומר מייקל לינץ', נשיא חברת "אסטרטגיות אנרגיה ומחקר כלכלי" בווינצ'סטר, מסצ'וסטס.

מומחים הטוענים כי כוחות הכלכלה הם אלה השולטים בשוק הנפט, סבורים כי מחירי הנפט הגבוהים היום נגרמים בשל הביקוש הגובר לנפט מצד סין, וכלכלות נוספות הגדלות במהירות. לטענתם, בשלב מסוים המחירים הגבוהים ישכנעו את הצרכנים להפחית את השימוש בנפט ואת היצרניות לשאוב יותר.

ואולם לטענת דפייס וגיאולוגים נוספים, ערב הסעודית, רוסיה, נורבגיה ויצרניות נפט גדולות נוספות, שואבות כבר עתה את כמות הנפט המקסימלית. הדרך היחידה להגביר את ייצור הנפט היא לאתר מקורות שאיבה נוספים, ואולם על פי ההערכה לא נותרו עוד מרבצי נפט רבים שלא התגלו. "הכלכלנים סבורים שאם אתה מופיע בקופה עם מספיק מזומנים, אלוהים ישים עוד נפט באדמה", אומר דפייס.

התחזית על דלדול הנפט בארה"ב התאמתה

הכלכלנים צופים שהירידה בייצור הנפט תלווה בסימני אזהרה מקדימים: המחירים יעלו באופן דרמטי ויהיו הפכפכים. אירועים מקומיים כמו למשל הוריקן במפרץ מקסיקו, חוסר יציבות בוונצואלה או מתח בניגריה, יגבירו את המבוכה בשווקי הנפט. מחירי הנפט יעלו, וכיוון שהם משפיעים על מחירו של כמעט כל מוצר בכלכלה, האינפלציה תגבר.

בסוכנות איי.פי דווח, כי המומחים הפסימיים מתבססים על אירוע מרכזי בהיסטוריה של גיאולוגיית הנפט. בשנת 1956 חזה גיאולוג בשם מ. קינג היוברט, שייצור הנפט בארה"ב יגיע לשיאו בשנות ה-70. מעסיקיו בחברת הדלק "של" ניסו להניאו מלדבר בפומבי על עבודתו, וחבריו שהתרגלו לעשרות שנים של גילויי מרבצי נפט, היו ספקנים. אולם הוא צדק. והחל משנות ה-70 חלה ירידה בייצור הנפט בארה"ב – מגמה שלא השתנתה גם לאחר גילוי כמויות נפט מרשימות באלסקה.

עם זאת, מומחים אחרים סבורים שייצור הנפט אינו מוכרח להגיע לשיאו. לטענתם, הוא יכול להתייצב על כמות אחידה, ואז באופן הדרגתי לרדת לאחר שהכלכלה תעבור לאמצעי אנרגיה חלופיים. "אפילו ב-30, 40 השנים הקרובות יהיו עדיין כמויות נפט עצומות במזרח התיכון", אומר באופטימיות דניאל ספרלינג, מנהל המכון ללימודי תחבורה באוניברסיטת קליפורניה. רק ההיסטוריה תשפוט מי צדק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully