וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החברות הסלולריות מפתחות מתקני הגנה מקרינה מסרטנת

יהודה שויצר

12.6.2001 / 21:33

עם זאת, הן ממשיכות לטעון כי מכשירי הסלולר אינם מזיקים לבריאות

נוקיה הגישה בקשה לרישום זכויות פטנט על מתקן המקטין, לטענתם, את הסיכון לחלות בגידול סרטני במוח. בבקשה שהגישה יצרנית מכשירי הסלולר המובילה בעולם כבר לפני שנתיים נכתב כי חשיפה ממושכת לקרינה הנובעת מתדרי הרדיו עלולה לפתח אצל המשתמש גידול סרטני במוח.

הגשת הבקשה להגנת זכויות הפטנט נוגדת באופן מוחלט את טענתה של נוקיה כי שימוש מוגבר בטלפונים סלולריים אינו מזיק לבריאות. מדיווח של ה"פיינשל טיימס" עולה כי למרות שנוקיה, וחברות הסלולר המובילות, טוענות כי מכשירי הסלולר אינם מזיקים לבריאות כולן פיתחו מתקנים דומים להקטנת הקרינה.

מחקרים רבים נערכו בעשור האחרון סביב סוגייה זו ומסקנות החוקרים אינן אחידות. חלקם מוצאים כי שימוש בטלפונים סלולריים מזיק לבריאות וחלקם סבורים כי אין נזק בשימוש. למרות זאת, ממסמכי הפטנט עולה כי יצרניות מכשירי הסלולר עובדות כבר תקופה ארוכה על רכיבים המקטינים את הקרינה.

המשפטנים חוגגים

צוותי המשפטנים המנהלים את התביעה נגד חברות הסלולר בארה"ב עטו על מסמכי הבקשה לאישור פטנט כמוצאי שלל רב. להערכתם ניתן ע"י מסמכים אלה להוכיח כי מכשירי הסלולר הנוכחיים אכן מזיקים לבריאות ויתרה מזאת, ניתן ללמוד מהם כי יצרניות מכשירי הסלולר אכן ידעו על הסכנות ולא יידעו את הציבור.

לפני חצי שנה הוגשה תביעת ענק נגד חברת הסלולר הגדולה בארה"ב וריזון וויירלס בשם חולי סרטן התולים את האשם במחלתם בחברה. את התביעה הייצוגית נגד וריזון וויירלס, שבמניותיה מחזיקות חברת וודאפון ווריזון, הגיש פיטר אנגלוס, שזכה לאחרונה בתביעה של 4.2 מיליארד דולר נגד חברות הטבק.

מלבד וריזון וויירלס, אנגלוס לא ציין שמות נוספים של חברות שנגדן יגיש תביעה, אך על פי הערכות מדובר ביצרניות הסלולר הגדולות נוקיה, אריקסון ומוטורולה.

הערה: בשל העדרותו של מנהל נוקיה ישראל מהארץ, הועברה בקשה לתגובה לנוקיה העולמית, אולם טרם נמסרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully