וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כתבי אישום נגד בכירי מע"צ בפרשת תאונת "הפנויים פנויות"

11.6.2001 / 9:25

הנאשמים: מנכ"ל מע"צ וחמישה בכירים נוספים; חודש לפני התאונה הוגש דו"ח סודי המתריע על בעייה בכביש; הבכירים התעלמו ואף העלימו את הדו"ח מהמשטרה; בתאונה ב-99' נהרגו 17 בני אדם

הפרקליטות גיבשה כתבי אישום נגד מנכ"ל משרד התחבורה וחמישה מבכירי מע"צ החשודים במעורבות בתאונה שהתרחשה לפני כשנה וחצי בה נהרגו 17 פנויים פנויות שהיו בדרכם לטיול בצפון.

הנאשמים הם מנכ"ל מע"צ בזמן התאונה וכיון מכ"ל משרד התחבורה, בן ציון סלמן, היועצת המשפטית של מע"צ, שרה גרינברג, מהנדס מחוז צפון, יצחק הרשקוביץ, דובר מע"צ, מאיר גזית, מנהל האגף לחומרים ומחקר של מע"צ, שמעון נסיכי, ועובד נוסף, דב פרימרמן, שהביא לחשיפת הפרשה. השישה חשודים בקשירת קשר לביצוע עוון, הדחה בחקירה, ובשיבוש מהלכי משפט. אתמול הוגשו טיוטות כתבי האישום. כתבי האישום המלאים יוגשו בקרוב לבית משפט השלום בנצרת, נכתב ב"ידיעות אחרונות".

מטיוטת כתב האישום עולה כי כחודש לפני התאונה שלח קצין הבטיחות של "אגד" בצפון מכתב לכמה גורמים במע"צ, בו התריע על סכנת החלקה בכמה כבישים באזור הגליל התחתון. סמנכ"ל האחזקה של מע"צ הורה על בדיקת הכבישים, על מנת להעריך את חומרת הבעיה. לאחר כשלושה שבועות יצאו שני גיאולוגים לבדוק את הכבישים וגילו, סמוך לצומת גולני, במקום בו התרחשה במועד מאוחר יותר התאונה, "חומר שחור זר", שהופך חלק מאוד במגע עם מים ועשוי להיות מסוכן לאחר מטר של גשם. השניים הכינו דו"ח מלא שפירט את הממצאים, זה הועבר למנהל האגף שהעבירו לסמנכ"ל האחזקה. למרות ההתרעות אף גורם בכיר במע"צ לא עשה דבר על מנת לתקן את הליקוי החמור. בתחילת חודש אוקטובר 1999 אירעה התאונה כאשר הגיע לכביש אוטובוס של חברת "ז'ק יולזרי", שהתהפך בגלל הכביש החלק. 17 בני אדם נהרגו בתאונה.

עוד נכתב בטיוטת כתב האישום כי למחרת האירוע החליטו הבכירים לשמור על הדו"ח בסודיות "כדי לא לסבך את מע"צ". השישה הסתירו את המידע מהמשטרה למרות שידעו כי הוא בעל ערך רב לחקירת המשטרה. חושף הפרשה היה הגיאולוג, פרימרמן שהגיע ליועצת המשפטית של מע"צ וסיפר לה על הדו"ח. היועצת לא עשתה דבר עם המיידע החשוב. בכירי מע"צ הסתירו את המידע במשך שנה וחצי, במקביל החליט פרימרמן להעביר מסרים אנונימיים לפרקליטו של נהג האוטובוס שנחקר באותה עת. זה העביר את המידע לבית המשפט שהוציא צו המורה לבכירי מע"צ למסור את כל המידע שברשותם.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully