וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קיבלת עירוי דם לפני שנת 92'? - רוץ להיבדק

11.6.2001 / 7:03

זאת בשל חשש שאנשים שקיבלו תרומות דם עד שנה זאת נושאים נגיף מסוכן שפוגע בכבד; עד 92' לא נערכו בדיקות לגילוי הנגיף; יו"ר וועדה לבדיקת הנושא: יש טיפול תרופתי במחלה במחלה

אנשים שקיבלו עירוי דם לפני שנת 1992 מתבקשים לעבור בדיקה מיוחדת, עקב החשש כי הוא נושא נגיף מסוכן הפוגע בכבד. כך אומרים במשרד הבריאות. "ידיעות אחרונות" מדווח כי מדובר בנגיף "הפטיטיס סי" שבדרך כלל עובר באמצעות מגע עם דמו של אדם הנגוע בנגיף.

ההערכות הן כי בישראל חיים בין 39 ל-100 אלף נשאים של המחלה. מנתוני בנק הדם עולה כי אחד מכל אלף תורמים בארץ נושא את הנגיף. המישנה למנכ"ל משרד הביאות, ד"ר יצחק ברלוביץ', אמר אתמול כי "כיוון שהבדיקות לגילוי הנגיף בתרומות הדם החלו רק ב-1992, יש די הרבה נשאים של המחלה שאינם מודעים לכך". לדבריו, הדרך היחידה לגלות את המחלה ולטפל בה היא על ידי בדיקת דם.

בשל נפיצות המחלה בעולם הוקמה וועדת מומחים מיוחדת. בוועדה נקבע כי יש לבדוק את כל מי שנחשד כי נחשף לנגיף. בעקבות כך יאלצו להיבדק מאות אלפי אנשים שעברו ניתוחים וקיבלו עירוי דם לפני 1992, השנה בה החלו בעולם לבדוק את הנגיף במנות הדם. יחד עם זאת מומלץ להיבדק לאנשים שטרם מלאו להם 70, כיוון שאחרי גיל הטיפול אינו יעיל.

"90 אחוז מהאנשים שנושאים את הנגיף מפתחים מחלת כבד כרונית, למרות שהם אינם יודעים כלל כי הם חולים בה", אמר יו"ר הוועדה שבדקה את הנושא ומנהל המחלקה הפנימית ד' במכון הכבד במרכז הרפואי "רבין", פרופ' רן טור-כספא. לדבריו בנושף לכך הנגיף מהווה את הגורם מספר אחת בעולם להתפתחות סרטן ראשוני של הכבד. פרופ' טור-כספא הוסיף כי "היום יש בידינו אמצעיים תרופתיים שמסייעים לעכב את התפתחות המחלה ואף לגרום להיעלמות מוחלטת של הנגיף ב-40-50 אחוז מהמקרים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully