וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כתב אישום כנגד טמבור בגין עבירות על חוק ההגבלים העסקיים

אלי דניאל

12.6.2001 / 15:31

מדובר בשנים 1994-1998; כתב האישום הוגש על ידי הרשות להגבלים עסקיים היום, גם כנגד מנהל החברה לשעבר ומספר עובדים נוספים שהועסקו בעת ההיא


רשות ההגבלים העסקיים הודיעה היום כי הבוקר הגישה הרשות לבית המשפט המחוזי בירושלים, כתב אישום כנגד יצרנית הצבעים טמבור בגין עבירות על חוק ההגבלים העסקיים. כתב האישום הוגש באמצעות עו"ד גיורא איגר.

על פי הנטען בכתב האישום, החל מחודש ינואר 1994 ועד לחודש יוני 1998 פעלה טמבור בהסדרים כובלים האסורים לפי החוק (קרטל), בכך שקבעה ותיאמה בין רשתות שיווק מסוג "עשה זאת בעצמך", מחירים בהם יימכרו לצרכן מוצריה המובילים - צבעי קיר לבנים מסיד ואקרילים. לטענת רשות ההגבלים, בעשותה כן, יצרה טמבור תיאום אסור של מחירי מוצריה בין הרשתות, במקום שאלה יתחרו זו בזו על ליבו של הצרכן, ביחס למוצרי טמבור הנמכרים אצלן, וביחס למחירי מוצרים אלה.

יצוין כי כתב האישום הוגש גם כנגד מנהל החברה בשנים 1994 עד 1998 ומספר עובדים נוספים שעבדו בעת ההיא בחברה.

על פי הנטען בכתב האישום, תיאמה טמבור מחירי מכירה לצרכן של מוצריה המובילים בין שלוש רשתות "עשה זאת בעצמך" - הום סנטר, קנה ובנה ואייס. לטענת הרשות, החברה תיאמה את המחירים מול כל רשת, תוך הבטחה כי מחיר המוצר יהיה אחיד ברשתות כולן.

על פי הנטען בכתב האישום, טמבור נהגה גם לפקח על שיעור המחיר לצרכן של מוצריה ברשתות. חוק ההגבלים העסקיים אוסר על הסדרים כובלים של הכתבה לקמעונאי את מחיר המכירה לצרכן על ידי ספק המוצר, וכן אוסר החוק על הסדרים כובלים קרטליסטיים של תיאום מחירים בין הקמעונאים.

ברשות ההגבלים מציינים כי מאז 1989 מוכרזת טמבור כבעלת מונופולין בשוק הצבעים, וכי ההסדרים הכובלים, כנטען לעיל, בוצעו על ידה בעת שהיתה בעלת מונופולין בשוק. בכתב האישום מציינת רשות ההגבלים, כי גם לאחר שנפתחה חקירה גלויה של רשות ההגבלים העסקיים בעניין, המשיכה טמבור בפרקטיקות האסורות של תיאום המחירים בין הרשתות.

ברשות ההגבלים טוענים כי כניסתן של רשתות השיווק לשוק בשנת 1993, יצרה תחרות רבה בתחום הצבעים הדקורטיוויים, תחרות אשר הובילה לירידות מחירים משמעותית לצרכן.

לטענת רשות ההגבלים, נועדו תיאומי המחירים של טמבור למנוע תחרות מחירים בין רשתות ה"עשה זאת בעצמך" לבין עצמן, תוך שמירה על רמת מחיר גבוהה יחסית. בנוסף, ברשות טוענים כי תיאום המחירים נועד לצמצם את תחרות המחירים בין הרשתות השונות לבין ה"טמבוריות" המסורתיות.

דובר טמבור מסר בתגובה כי, "כתב התביעה טרם הוגש לחברה, ולכשיתקבל, תגיב החברה". דובר החברה ביקש להדגיש כי, "כתב האישום הוגש נגש חמישה עובדים לשעבר של החברה וכנגד החברה עצמה, ולא כנגד ההנהלה המכהנת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully