וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התלמידים היכו את חברם בהוראת המורה

ורד כהן ברזילי

10.6.2001 / 15:07

מורה בבית ספר יסודי ביפו הורשעה בהתעללות בשני תלמידיה; העמידה את השניים במרכז הכיתה והורתה לחבריהם להכות בהם ולקללם; אמרה:רציתי שירגישו את אותו כאב שגרמו

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע הבוקר מורה בבית ספר יסודי בעיר, בהתעללות בשני ילדים, בני 10 ו-11 לשם ענישה חינוכית. היא הורשעה בביצוע מעשי התעללות בקטינים חסרי ישע ובמעשי תקיפה באמצעות תלמידי כיתתם.

מכתב האישום עולה כי המורה, ששימשה מחנכת של המתלוננים, הורתה בינואר 2000 לאחד מהם לעמוד במרכז הכיתה לאחר שהתלמידים אמרו שהמתלונן היכה וקילל אותם. היא אמרה לתלמידים "להחזיר לו כפי שהוא עשה להם", ובעקבות דבריה ניגשו הילדים למתלונן, היכו אותו וקראו לו בשמות גנאי. המורה לא רק שלא הפסיקה אותם אלא יתרה מכך, כשאחד מהתלמידים נתן מכה חלשה למתלונן היא שאלה אותו "זהו?". היא גם אמרה לתלמיד המוכה שהוא "אפס" ושכל הציונים שלו "אפס". לבסוף אף פנתה המורה לילד ואמרה לו שהיא שמחה שהצליחה לשבור אותו: "אני אמרתי שאני שמחה שהבאתי אותו למצב שהוא חווה את אותו כאב ושמחה שהצלחתי לשבור אותו", הודתה המורה בחקירתה. היא גם הסבירה כי ביקשה מהילדים לגשת אל התלמיד הסורר ולהחזיר לו "אבל לא ציינתי מכות".

המתלונן השני סיפר כי בשנת 99' הורתה לו המורה לעמוד במרכז הכיתה וזאת גם לאחר שתלמידים סיפרו לה כי הוא מכה אותם. היא אמרה לתלמידים שמי שהתלמיד עשה לו רע שיקום, יבוא ויחזיר לו. בעקבות דבריה קמו כמה מתלמידי הכיתה והיכו את הילד מכות בכוח, סטירות, בעיטות ואגרופים. אחד התלמידים שסירב להכות את חברו לכיתה זכה לעידודה של המורה שהורתה לו לא לפחד ולהרביץ.

בפסק הדין אמר השופט גלעד נויטל, כי "הנאשמת שגתה במעשיה ואסור היה לה לעשות את מה שעשתה". לדבריו, "הנאשמת הודתה שעשתה טעות והיום היא מתנגדת להעמדת ילד באמצע הכיתה". השופט ציין כי בעת שהמורה הורתה לתלמידים להחזיר למתלוננים היא נתנה לגיטימציה לשימוש באלימות: "האכזריות שבהתנהגות הנאשמת, ההשפלה, הביזוי ורמיסת הכבוד שהם מנת חלקו של כל ילד-תלמיד שנאלץ לעמוד במרכז הכיתה והפוטנציאל של הפגיעה הנפשית במתלונן מאפיין את עבירת ההתעללות גם אם מדובר באירוע חד פעמי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully