וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביקורת ברשות על "שומרי המוסר" של החמאס

10.5.2005 / 20:55

ממר"י: העיתונות הפלסטינית יוצאת נגד פעילי חמאס, שרצחו צעירה שבילתה על חוף הים עם ארוסה. הביקורת מופנית גם כלפי אבו מאזן

בימים האחרונים נמתחת ביקורת בעיתונות הפלסטינית על רצח צעירה על ידי פעילים בגדודי עז אל-דין אל-קסאם של החמאס, שחשדו כי ביצעה "עברות מוסר". הצעירה בילתה עם אחותה וארוסיהן בחוף הים, ובשל כך נורתה למוות. מבדיקת ממ"רי, המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון, עולה כי בעקבות המקרה מותחים בעלי טורים פלסטינים ביקורת נוקבת על החמאס ומאשימים אותו בכפייה דתית. העיתונאים גם מבקרים את מנגנוני הביטחון של הרשות ואת אבו מאזן, על שאינם מצליחים לספק ביטחון לתושבים.

דובר משרד הפנים הפלסטיני, תופיק אבו ח'וצה, אמר כי מקרי הרצח האחרונים מעידים על שימוש רע בנשק: "חלק מהפלסטינים נושאים נשק בשם ההתנגדות אך משתמשים בו [למטרות] רעות". הדובר מסר כי שניים מהרוצחים נלכדו והודו כי הם משתייכים לגדודי עז אל-דין אל-קסאם וכי ביצעו את הרצח בהנחיית מפקדיהם. בחקירה התברר כי הם חברים במנגנון השייך לחמאס, שהוקם כדי לפקח על המוסר.

רק כשבועיים לאחר הרצח, פרסם המשרד לענייני נשים ברשות הודעת גינוי ודרישה להעמיד את הפושעים לדין. המשרד האשים ברצח את חוסר הסדר בתחום שמירת הביטחון ברשות.

החמאס שילם פיצויים למשפחת הצעירה

מיד לאחר הרצח פרסם החמאס הודעה המגנה את הפשע. בהודעה נאמר כי את הרצח ביצעו, אמנם, אנשים המזוהים עם הארגון, אך הם לא קבלו מהחמאס הוראה. דובר הארגון, מושיר אל-מצרי, אמר כי "לחמאס אין שום קשר לרצח יוסרא אלעזאמי, חברה בגוש האסלאמי השייך לחמאס באוניברסיטה האסלאמית בעזה. אילו היו בארגון קבוצות פיקוח על המוסר, כפי שדיווחו החשודים, היינו מכריזים על כך והיינו מניעים אותן לפעול בפומבי ולא בחשאי".

בעקבות הביקורת על החמאס, הגיעו אנשיו להסכם עם משפחת הנרצחת על הקמת ועדת בוררות הלכתית ובה חברים המופתי של עזה, משפטנים ואישי ציבור נוספים. הוועדה קבעה כי הרוצחים לא נשלחו על ידי החמאס, אלא פעלו על דעת עצמם וכי "הרצח בוצע בשגגה". הוועדה פסקה כי הרוצחים ישלמו כופר נפש לקרובי הנרצחת. נערך פיוס על פי כללי המסורת השבטית ונציג משפחת הנרצחת הכריז כי אין לו שום טענה כלפי משפחת הרוצחים.

במקרה אחר רצחו פעילי התנועה פלסטיני שנחשד בשיתוף פעולה עם ישראל, הודו בטעותם, ונאלצו לפצות את משפחתו. הדבר פוגע בדימוי של החמאס כארגון היוצא נגד שפיכות דמים בתוך החברה הפלסטינית.

עלי אבראהים, בעל טור ביומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט", מקשר בין שני המקרים: "החמאס פעל היטב כאשר גינה את החמושים האלה ותאר את המעשה כקלות דעת. לחמאס יש תקדים בהבעת התנצלות ובתשלום פיצוי כספי למשפחתו של פלסטיני שחמושים מהתנועה רצחו בשגגה... החריגות האלה והאנדרלמוסיה הביטחונית, שרבים מהפלסטינים מתלוננים עליהן, כמו גם שליטת החמושים על הרחוב, מחייבים עמידה איתנה יותר וטיפול אמיץ יותר".

סופר פלסטיני: "הביטו על המתרחש באפגניסטן ובאיראן"

מחמד יאע'י, בעל טור ביומון "אל-איאם", אינו מקבל את התנצלות החמאס לאחר שהתברר כי הגבר שהיה בחברת הנרצחת הוא ארוסה שעמד להתחתן עימה שבוע לאחר הרצח. "ומה היה קורה אילולא היה ארוסה? האם חמאס יכול היה לטעון כי היתה לו הזכות לפעול כפי שפעל ואם כך מי נתן לו את הזכות הזאת?", תקף יאע'י.

"האם עלינו לחשוש לחיינו או לרכוש נשק להגן על עצמנו מפני אלה הרוצים לכפות את השקפותיהם ואת אורח חייהם עלינו?". יאע'י מתח ביקורת גם על הרשות הפלסטינית ועל אבו מאזן: "אם הרשות המבצעת חסרת אונים עליה לומר זאת בכנות לתושבים, אולי יוכלו למצוא דרך להגן על עצמם?".

ד"ר אליאס אל-מדני, סופר וחוקר פלסטיני, האשים את החמאס ברמיסת חלומותיהם של הפלסטינים. "מי נתן לחמאס את הזכות להיות מרתיעי המצפון... אינכם שומרי הכבוד שלנו ... באיזו זכות רצחו אנשיכם את הנערה החפה מפשע... הטענה כי [אתם] שומרים על המסורת ועל המנהגים היא קלון מחפיר יותר מהפשע. מי אמר כי מותר לכל אדם לרצוח את הזולת רק בגלל חשד או ספק?... לימדו מן ההיסטוריה של הערבים והמוסלמים. הביטו מה קרה באפגניסטן ומה מתרחש באיראן. האם כך אתם מעוניינים לכפות את הדת הסובלנית?

ח'אלד אל-חרוב, סופר פלסטיני המתגורר בבריטניה, רואה ברצח אור אדום, היות שהמעשה תוכנן על ידי גורם או ועדה שהציבו לפניהם משימה - "מלחמה בשחיתות המוסרית" - כאילו זו היתה פעולה צבאית. "אם יש לחמאס משימה כזו, עליו להכריז על פירוקו לאלתר וללא היסוס... הסכנה היא התגברות האווירה 'הטאליבנית' הקיצונית בשמרנותה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully