וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית משפט בלגי גזר מאסר על נזירות שהשתתפו ברצח העם ברואנדה

9.6.2001 / 17:33

השתיים הסגירו אלפי פליטים שחיפשו מקלט במנזר שלהן; הן נשפטו ל-15 ו-12 שנות מאסר; המשפט נערך תודות לחוק בלגי המתיר לשפוט אנשים שבצעו פשעים נגד האנושות גם מחוץ לבלגיה

בית משפט בלגי גזר עונשים של 12 ו-15 שנות מאסר על שתי נזירות שהשתתפו ברצח העם ברואנדה לפני שבע שנים. השתים נמצאו אשמות ברצח אתמול.

האחות גרטרוד מוקנגנגו קיבלה עונש של 15 שנות מאסר על חלקה בטבח 7,000 בני אדם שחיפשו מקלט במנזר שלה בדרום רואנדה. האחות מריה קיסיטו מוקבוטרה קיבלה עונש של 12 שנות מאסר.

שני נאשמים נוספים, פרופסור באוניברסיטה ושר התחבורה הרואנדי לשעבר, קיבלו עונשים של 20 ו-12 שנות מאסר על תכנון וביצוע המעשה. התביעה דרשה עונש מאסר עולם לכל ארבעת הנאשמים.

הם הועמדו למשפט על חלקם ברצח העם שנמשך 13 שבועות בשנת 1994, והסתיים במותם של 800 אלף בני הטוטסי ומספר קטן של בני ההוטו.

ממשלת רואנדה ברכה על גזר הדין. "זה מאוד חיובי שבלגיה, מדינה זרה, רודפת ומענישה פושעים כנגד האנושות", אמר שר המשפטים הרואנדי לסוכנות רויטרס, "על מדינות נוספות ללכת בעקבות צעד זה".

עורכת דינם של קורבנות רצח העם הביעה אף היא שביעות רצון מההרשעה. "באופן ברור אנחנו מרוצים, אני חושבת שפסק הדין מאוזן", אמרה עורכת הדין אריק ג'ילט.

12 המושבעים הגיעו להחלטה לאחר שערכו דיון ארוך עד לשעות הבוקר המוקדמות. הם האזרחים הראשונים בעולם ששפטו תושבי מדינה זרה על פשעי מלחמה שביצעו.

בית המשפט שמע כיצד שתי הנזירות הסגירו אלפי בני אדם שחיפשו מקלט במנזר שלהן. הן אפילו סיפקו ג'ריקנים עם נפט לאנשי הוטו ששרפו מוסך בו הסתתרו 500 פליטים. הנאשמות טענו שהן חפות מפשע לאורך כל המשפט. עורכי דינן טענו כי הן קורבנות של קונספירציה.

המשפט היה הפעם הראשונה בה בלגיה השתמשה בחוק שהתקבל לפני שבע שנים, שאישר לבתי המשפט שלה לדון במקרים של הפרת זכויות אדם, גם אם הם התרחשו מחוץ לגבולות המדינה. בלגיה שלטה בעבר ברואנדה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully