וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בלייר מבצע שינויים: הדיח את שר החוץ והקים משרד חדש לאיכות הסביבה

9.6.2001 / 10:52

ראש הממשלה הנבחר של בריטניה שלח את רובין קוק הביתה ומינה תחתיו את ג'ק סטרו; מינה שרת חינוך ושרה לאיכות הסביבה; עקב התבוסה הודיע הייג מנהיג השמרנים כי יתפטר מהנהגת המפלגה


ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, רק נבחר לכהונה שניה וכבר מבצע שורה של חילופי אישים בממשלתו. המינוי המפתיע ביותר הוא הצבתו של ג'ק סטרו, שהיה עד כה שר הפנים, לתפקיד שר החוץ.

שר החוץ היוצא, רובין קוק, הודח מתפקידו ויהיה מנהיג מפלגת הלייבור בבית הנבחרים, אם כי יישאר חבר בקבינט. במקומו של סטרו מונה דיוויד בלנקט לתפקיד שר הפנים. כמו כן החליט בלייר לכונן משרד חדש בממשלתו – לענייני איכות הסביבה – ובראשו העמיד שרה חדשה, מארגרט בקט. בלייר מינה גם שרת חינוך בממשלתו- אסטל מוריס. עיתוני בריטניה מדווחים הבוקר בכותרות גדולות על סילוקו של קוק, והם מציינים כי הוא היה מראשי התומכים בהצטרפות בריטניה למערכת המטבע האירופי – האירו. דוקא מחליפו, סטרו, מטיל ספק בנכונות צעד זה.

בלייר, גבר בקלות על יריבו השמרני, ויליאם הייג, וזכה בניצחון סוחף בכהונה שנייה בשלטון. מדגמי בחירות שפורסמו מייד לאחר סגירת הקלפיות אמש אישרו את ניצחונו המוחץ של בלייר, שנצפה מראש על ידי כל סקרי דעת הקהל במהלך תקופת הבחירות. מדגמי הבי.בי.סי דיווחו על 47.5 אחוזי הצבעה ללייבור, לעומת 29.6 אחוזים בלבד לשמרנים.

בעקבות תבוסת השמרנים הודיע מנהיג המפלגה, ויליאם הייג, כי יפרוש מהנהגת המפלגה. "תוצאות הבחירות הוכיחו כי על המנהיגים להאזין לעם שרוצה שינוי". לדברי הייג, יפרוש ברגע שייבחר לו יורש - בחודשים הקרובים. הנתון המפתיע היחיד של הבחירות הוא 17.6 אחוזי הצבעה למפלגה הליברלית-דמוקרטית, שגרמה לירידת כוחן של המפלגות הגדולות.

הניצחון מציב את בלייר כמנהיג הלייבור המצליח ביותר במאה השנים האחרונות, ומנהיג הלייבור היחיד שהצליח לנצח בשתי מערכות בחירות רצופות. נצחונו הצפוי של בלייר היה כנראה אחד הסיבות לשיעור ההצבעה הנמוך בבריטניה מאז מלחמת העולם השניה - 60 אחוזים בלבד.

מנהיג מפלגת השמרנים הייג טילפן לבלייר חמש שעות לאחר סגירת הקלפיות, הודה בתבוסתו ואיחל הצלחה לבלייר ולליבור. פרשנים תולים את הסיבות לנצחונו של בלייר בכלכלה המשגשגת של בריטניה, ובאחוזי האינפלציה והאבטלה הנמוכים מזה שנים. ההפסד הצורב של השמרנים יחייב כנראה את התפטרותו של הייג.

"תמיד ידענו שאנחנו צריכים יותר מקדנציה אחת במטרה להשלים את המטרות ששמנו לנגד עינינו", אמר בלייר בנאום ניצחון. "אני רוצה להודות לכל הבוחרים שלנו. לא היינו יכולים לעשות זאת בלעדיכם". האירוע היחיד שהעיב על שלוותה של הלייבור היה אירוע ירי של שני שוטרים ואשה מחוץ לקלפי בצפון אירלנד, שם תוצאות הבחירות עלולת להשפיע על גורל הסכם השלום בין אנגליה לצפון אירלנד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully