וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מפגש ביטחוני ברמאללה בצל התרעות חמות על פיגועים

8.6.2001 / 7:22

בפגישה ישתתפו נציגים רמי דרג משני הצדדים וכן ראש הסי.איי.אי, ג'ורג' טנט; שר הביטחון: ערפאת לא בנוי לעשות שלום - ההתרעות על פיגועים הולכות וגוברות

לראשונה מאז נבחר אריאל שרון לראש הממשלה, יתקיים היום ברמאללה מפגש ביטחוני בהשתתפות ראש הסי.איי.אי ג'ורג' טנט, ונציגים רמי דרג מישראל ומהרשות הפלסטינית. מטרת הפגישה, שתיערך בשעה 17:00 אחר הצהריים, היא להגיע להפסקת אש יציבה, ולסלול את הדרך לחידוש המו"מ המדיני.

מן הצד הישראלי צפויים להשתתף בפגישה ברמאללה ראש השב"כ, אבי דיכטר, ראש אגף התיכנון במטכ"ל האלוף גיורא איילנד, ואלופי פיקודי מרכז ודרום, יצחק איתן ודורון אלמוג. מן הצד הפלסטיני צפויים להשתתף ראשי המודיעין המסכל בגדה וברצועת עזה, ג'יבריל רג'וב ומוחמד דחלאן, ראשי מנגנון המודיעין הכללי, תאופיק טיראווי ואמין אל הינדי, ומפקדי כוחות הביטחון הפלסטינים, חאג' איסמעיל ועבד אל ראזק אל מג'יידה.

ב"מעריב" פורסם כי רג'וב ודחלאן לא אישרו עד אמש סופית את השתתפותם בפגישה, מאז תקריות הירי על שיירת המכוניות של דחלאן, ועל ביתו של רגו'ב.

על הפגישה החליטו שרון וטנט בפגישתם אתמול. במהלך הפגישה דרש שרון את הפסקתם המוחלטת של ההסתה והאלימות, והסביר כי הכוונה היא גם להפסקת יידוי האבנים וזריקת בקבוקי התבערה. בהקשר זה הזכיר ראש הממשלה את התינוק יהודה חיים שהם, בן חמישה חודשים, שנפצע שלשום באורח קשה מיידוי אבן. שרון גם דורש את מעצרם של 34 פעילי חמאס וג'יהאד כדי למנוע פיגועים. בראש הרשימה נמצאים אבו הונוד ומוחמד דף.

במקביל, יגיע לארץ היום השליח המיוחד ויליאם ברנס, כדי לדון על יישום דו"ח מיטשל. בקול ישראל דווח כי בלשכת שרון טוענים שלא יהיה כל מו"מ על מימוש דו"ח מיטשל אם לא תיפסק האלימות. לטענת בכירים פלסטינים, ארצות הברית תגיש לצדדים בימים הקרובים תוכנית הכוללת לוח זמנים למימוש הדו"ח.

פרס: המטרה - להפוך את מסמך מיטשל לתוכנית מדינית

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר אתמול כי יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, "עושה את המינימום" במסגרת הפסקת האש עליה הכריז, רק כדי לזכות בגיבוי בינלאומי.

בהופיעו בפני חברי לשכת מפלגת העבודה, בבית המפלגה בתל אביב, טען בן אליעזר כי ערפאת שולט בשטח ואחראי למעשה להפרות הפסקת האש. "איני אומר שהוא שולט בכל תנועה של לוחם שלו, של מחבל שלו, אבל אסטרטגית הוא שולט במצב. צר לי לומר לכם, אנו ממשיכים לקבל התרעות על פיגועים. בעצם הרגעים הללו ההתרעות הולכות וגוברות. החמאס, הג'יהאד, כוח 17, ממשיכים להתארגן כאילו דבר לא קרה. אם ערפאת ירצה - מחר בבוקר תהיה דממת אלחוט".

בן אליעזר אמר כי ערפאת "אינו בנוי לעשות שלום, ולכן סיים את תפקידו ההיסטורי כמנהיג של שלום". שר הביטחון הכחיש את הטענות, לפיהן ישראל מונעת את המראת מסוקו של ערפאת מרמאללה לעזה. לדבריו, ערפאת יכול להמריא "מתי שהוא רוצה ולאן שהוא רוצה".

שר הביטחון אמר עוד כי הוא מודאג מהמציאות בשטחים, בכל הנוגע להתנהגותם של המתנחלים. "נתתי הוראות קשות מאד בכל מה שקשור להתנהגות של אנשים שחיים שם, שלקחו את החוק לידיים. זה לא יקרה. אנו ניערך לזה, כי לזה בדיוק חותר ערפאת. אם זה יקרה, חלומו לבינאום השטח יתממש מהר מאד".

על מערכת ההתראה והגילוי במרחב התפר אמר בן אליעזר כי יהיו לה מרכיבים של סיורים, אמצעים אלקטרוניים ומכשולי קרקע. "בתנאים הפוליטיים הנוכחיים, כשאין הסכמה למתוח קו גבול, זו התשובה הטובה ביותר להסתננות מהגדה ומהרצועה".

שר החוץ, שמעון פרס, אמר כי לישראל יש שתי מטרות: להביא להפסקת אש ברורה ולהפוך את מסמך מיטשל לתוכנית המדינית של ישראל. "כוחו של המסמך בכלליותו", אמר פרס אתמול בישיבת לשכת מפלגת העבודה, "אסור לקפלו, לשנותו, לקרוע ממנו חלקים".

צה"ל פינה הלילה בכוח מאחז של מתנחלים

למרות הניסיונות לייצב את הפסקת האש, נמשכו במהלך הלילה תקריות האש בגדה וברצועת עזה.
שתי פצצות מרגמה נפלו הבוקר באזור גדיד ונווה דקלים שברצועת עזה, לא היו נפגעים. במהלך הלילה נורו מספר פגזי מרגמה נוספים ברצועה, באזור נצרים, החממות של גני טל וכן ליד מוצב צה"ל הסמוך לנווה דקלים. לא היו נפגעים. מטען חבלה התפוצץ הלילה ליד כוח צה"ל באזור רפיח, וכן ליד כוח צה"ל בסמך לעצמונה. לא היו נפגעים.

צה"ל פינה הלילה בכוח מאחז שהקימו מתנחלים ליד כביש עוקף שכם דרום, במקום בו נהרג בשבוע שעבר קצין הביטחון של המועצה המקומית שומרון, גלעד זר. המאחז הוקם בידי בני משפחתו של זר, בסיוע עשרות מתנחלים מן היישובים הסמוכים. בני המשפחה אמרו לגלי צה"ל כי מדובר בשטח אדמה פרטית של המשפחה, וכי בכוונתם לפעול להקמתה של עיר חדשה במקום, על שם בנם. במהלך פינוי המאחז עצרה המשטרה תשעה מתנחלים, ביניהם ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס.

מספר תקריות ירי אירוע אמש בגדה. בין היתר נפצעו שלושה אזרחים ישראלים מאבנים שהושלכו על רכבם בכביש עוקף חוסן. שתי מכוניות נוספות נפגעו מהאבנים שנזרקו לעברן אך הנוסעים לא נפגעו. תקריות ירי היו גם באזור מחסום שימעה שבדרום הר חברון, באזור ג'נין וליד בורכה, בכל התקריות לא היו נפגעים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully