וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי הרג את באסיל עסאלה?

הלית לוי

6.6.2001 / 18:25

השוטרים שהעידו בפני ועדת אור מתקשים לענות על השאלה; בעדויותיהם נתגלו סתירות; גם הדו"חות שהוכנו רק מעלים שאלות חדשות; האב לשוטר שירה בבנו: "תסתכל לי בעיניים, רוצח נתעב"

חברי ועדת אור לבדיקת אירועי הדמים בתחומי הקו הירוק, בהם נהרגו 13 אזרחים ערבים, המשיכו היום בדיונים. היום המשיכה הוועדה בדיונים מאתמול, שהתמקדו בנסיבות מותו של אסיל עאסלה

עאסלה, נמצא ללא רוח חיים תחת עץ זית סמוך לכפרו. הוא פונה במצב קשה לבית החולים ומת מאוחר יותר מפצעיו. השוטרים שהעידו הבוקר, ביניהם קצין בדרגת סגן נציב, התקשו לפתור את התעלומה סביב נסיבות מותו. כולם העידו שאין להם מושג כיצד נורה עאסלה. "זו פשוט תעלומה", הם אמרו בזה אחר זה. מאוחר יותר התגלו סתירות בעדויות השוטרים. בעוד אחד מהם טען שאסיל שכב מאחורי עץ, טען שוטר אחר כי אסיל "לא עמד ולא שכב", שוטר אחר סיפר כי אסיל "רק מעד, ניסה לקום ולרוץ ונפל שוב".

ראש מפלג הסמים במחוז הצפון, סגן ניצב יצחק חי, העיד שירה אש חיה ברגלו של הצעיר, שאותו זיהה "כפעיל במיוחד" בקרב המפגינים. חי טען כי במהלך המהומות הוא דיווח בקשר על הירי, וכן על פצוע באורח קשה ששכב במטע הזיתים. אולם, בכל הדו"חות שהוכנו לאחר המהומות לא היה כל אזכור לפציעתו.

השוטרים התקשו להסביר את היעלמות דבר הפציעה מהדו"חות. הם נותרו חסרי תשובות לשאלות חוזרות ונשנות מצדו של יו"ר הוועדה, השופט תיאודור אור. חי טען כי "לא היה לי מה להסתיר, זה לא בכוונת זדון להסתיר דבר כזה". בשלב מסוים התפרץ אביו של עסאלה, חסן לעבר חי ואמר לו "נזכור אותך טוב מאד, חי. תסתכל לי בעיניים, רוצח נתעב".

בדו"חות לא אוזכר השימוש בירי

עדי ראיה סיפרו אתמול על שהתרחש בזירת האירוע. הם העידו כי שוטרים חמושים רדפו אחרי עאסלה אל תוך מטע הזיתים, אסיל נפל בתומם ואז נורה שוב. חסן עאסלה, שטוען כי בנו אסיל נהרג מרחק מטרים ממנו, העיד אתמול בפני הוועדה.

האב, שמשמש גם כיו"ר ועד משפחות ההרוגים במהומות, סיפר כיצד לימד את בנו עברית כשהיה ילד ואיך הסביר לו שכיוון שגרים שכאן שני עמים יש ללמוד את שפתו של העם השני אם רוצים להכירו. "משהתבגר, הצטרף לתנועת השלום הבינלאומית 'זרעים של שלום' וחיש מהר הפך לרוח החיה של הקבוצה", סיפר האב. הערפל סביב נסיבות מותו של אסיל לא התפזר גם בעקבות עדותו של בן דודו, העד המרכזי ביותר בפרשה, עמראן עאסלה, שלטענתו היה מטרים ספורים מאסיל בדקות האחרונות שלפני פציעתו.

עוד התברר בדיוני הוועדה - שחידשה שלשום את דיוניה, כאשר קיר מגן מזכוכית חוצץ בין חברי הוועדה, הפרקליטים והעדים ובין הקהל באולם - כי לא בכל הדו"חות היה אזכור לגבי שימוש בירי חי.

בעדויות שנשמעו היום, הודו השוטרים כי ירו כדורים חיים. הם נימקו זאת בכך שהיה מחסור באמצעים לפיזור הפגנות וכן באופיה האלים והמסוכן, לדבריהם, של ההתפרעות. קצין מודיעין ממפלג הסמים של יחידת גבול לבנון, פקד מיכאל שפשק, העיד כי הגיעו למקום ללא אמצעים לפיזור הפגנות למעט גז מדמיע. "ירי חי זה אמצעי קיצוני לכל הדעות, אבל במצוקה שאתה נמצא ובסכנה שאתה נמצא, זהו אמצעי שאמור להגן אליך", אמר שפשק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully