וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סקר: 58 אחוזים ממשיכים לתמוך בתהליך אוסלו

6.6.2001 / 17:15

הסקר השנתי של מכון יפה באוניברסיטת תל אביב מראה כי 85 אחוזים חוששים שייפגעו ממעשה טרור; 74 אחוזים תומכים בהפרדה מוחלטת מהפלסטינים; 55 אחוזים הקצינו את יחסם לערביי ישראל

לאחר שמונה חודשים של אינתיפאדה, למעלה ממחצית הציבור הישראלי עדיין תומך בתהליך אוסלו. עם זאת, האינתיפאדה גרמה לתפנית חדה ימינה בשאלות הקשורות לביטחון המדינה ולפסימיות גוברת באשר לסיכויי השלום ולמצבה של ישראל בתחום הביטחון.

נתונים אלה עולים מהסקר השנתי בנושא מדיניות חוץ וביטחון, שביצע מכון יפה למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב. את הסקר, המבוסס על 1216 ראיונות עם נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה הישראלית, ערך פרופסור אשר אריאן. הסקר נערך בין מחצית אפריל למחצית מאי.

הנתון הבולט בסקר הוא החרדה בה חיים אזרחי ישראל בנוגע לבטחונם האישי, ובטחונה הלאומי של המדינה. 85 אחוזים הביעו את דאגתם שהם או מישהו מבני משפחתם ייפגע ממעשה טרור. 85 אחוזים העריכו כי תתרחש הסלמה במאבק האלים עם הפלסטינים, ו-66 אחוזים טענו כי בטחונם האישי של תושבי ישראל גרוע יותר בהשוואה למצב בו היה לפני שתהליך השלום החל. 70 אחוזים מעריכים כי הסיכוי שבשלוש השנים הבאות תפרוץ מלחמה בין ישראל שכנותיה הערביות כבינוני עד גבוה (בשנה שעברה העריכו כך רק 39 אחוזים).

עם זאת, 58 אחוזים מהנשאלים הביעו את תמיכתם בתהליך אוסלו. 85 אחוזים מתייחסים בחיוב לחתימתה של ישראל על הסכם השלום עם מצרים, ו-74 אחוזים מצדיקים את היציאה החד צדדית מלבנון.

רוב האוכלוסיה בישראל תומך במהלכים לצמצום החיכוך עם הפלסטינים: 74 אחוזים תומכים בהפרדה מוחלטת בין ישראל לפלסטינים, אך רק 62 אחוזים סבורים כי הפרדה כזו אפשרית. 57 אחוזים סבורים כי על ישראל להסכים להקמתה של מדינה פלסטינית במסגרת הסכם שלום. 55 אחוזים סבורים כי במסגרת הסדר קבע, שיביא לסיום הסכסוך עם הפלסטינים, ישראל צריכה לפנות התנחלויות שאינן בגושי ההתישבות הגדולים. 51 אחוזים מסכימים להחזרת השכונות הערביות במזרח ירושלים – שיא מבחינת שיעור התמיכה בשאלה זו.

67 אחוזים מתנגדים לצירוף שרים ערבים לממשלה

שמונת חודשי האלימות בין ישראל לפלסטינים הביאו לתפנית חדה ימינה. 38 אחוזים מוכנים פחות לוויתורים, לעומת 11 אחוזים שמוכנים לוויתורים גדולים יותר. 31 אחוזים אמרו שהאינתיפאדה הגבירה את נטייתם להצביע למפלגות הימין (לעומת שמונה אחוזים הנוטים יותר להצביע למפלגות שמאל). 72 אחוזים אמרו כי יחסם לפלסטינים הפך שלילי יותר, ו-70 אחוזים סבורים כי הסיכויים לשלום פחתו. למעלה משישים אחוזים מתנגדים להסכם שלום עם הפלסטינים, הכרוך בוויתורים עליהם דובר בסוף כהונתה של ממשלת ברק. 82 אחוזים מתנגדים לויתור ישראלי על השליטה בבקעת הירדן בתוך מספר שנים.

יחסם של אזרחי ישראל היהודים לערביי ישראל הפך לשלילי ביותר. 55 אחוזים אמרו שהאינתיפאדה שינתה את יחסם לערביי ישראל לשלילה. שלושה רבעים מהנשאלים מתנגדים לאפשר לערבים אזרחי ישראל להשתתף בהחלטות גורליות, כמו החזרת שטחים וקביעת גבולות המדינה. 67 אחוזים מתנגדים לצרוף מפלגות ערביות לממשלה, כולל שרים ערביים. בסקר שנערך בשנה שעברה התנגדו לכך רק 46 אחוזים.

בנוגע לוויתורים במסגרת הסכם שלום עם סוריה, רק 25 אחוזים הביעו נכונות להחזיר חלק משמעותי של רמת הגולן או כולה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully