וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארבע חברות שולטות ב-50% מזמן הגלישה באינטרנט בארה"ב

הארץ

6.6.2001 / 9:19

לעומת 11 חברות במארס 99', כך על פי מחקר של ג'ופיטר מדיה מטריקס.

יובל דרור

מספר החברות השולטות ב-50% מזמן הגלישה של הגולשים בארה"ב היה ארבע בלבד במארס 2001, לעומת 11 חברות במארס 99'. ארבע החברות הן: טיים-וורנר אמריקה אונליין (32%), אתרי מיקרוסופט (7.5%), יאהו (7.2%) ונאפסטר (3.6%). מדובר בירידה חדה יחסית למארס 99', חודש שבו בילו הגולשים %50 מזמן הגלישה שלהם באתרים של 11 חברות שונות. הנתונים התקבלו במחקר שנערך לאחרונה על ידי חברת המחקר ג'ופיטר מדיה-מטריקס.

עוד עולה מהמחקר כי במארס 2001 שלטו 14 חברות בלבד באתרי האינטרנט שבהם בילו הגולשים 60% מזמן הגלישה שלהם. מדובר בשינוי גדול מאוד יחסית למארס 99', שבו בילו הגולשים בארה"ב 60% מזמן הגלישה שלהם באתרים של 110 חברות שונות.

במארס 99' הסתכם מספר הדקות שבהן שהו הגולשים האמריקאים באינטרנט ב-50 מיליארד. במארס 2000 עלה המספר ל-73 מיליארד דקות, ובמארס 2001 ל-107 מיליארד דקות. מכיוון שהמחקר לא כולל מידע על הגידול במספר הגולשים, לא ברור אם מדובר גם בעלייה במשך הגלישה הממוצע לכל אדם המחובר לאינטרנט.

בעבר היתה מקובלת ההנחה כי האינטרנט הוא המדיום הדמוקרטי ביותר בעולם, מכיוון שהוא מציע מספר אינסופי של ערוצים המאפשרים לכל גולש למצוא את המתאים לו ביותר. ואולם המחקר מראה כי מגמת ההתכנסות של חברות האינטרנט והמיזוגים או סגירת חברות, מצמצמת באופן משמעותי את האפשרויות הפתוחות בפני הגולשים.

האנליסט שביצע את המחקר, אראם סינכריך, הסביר כי התוצאות שהתקבלו מלמדות שכבר אין שוויון באינטרנט. על פי המחקר, קיימות כמה חברות בעלות עוצמה כה גדולה, שהן מאפילות על חברות קטנות יותר או על חברות חדשות המנסות להיכנס לרשת.

"בעבר המכשול העיקרי לכניסת חברות לאינטרנט היה תשתית. ואולם כיום הצלחת החברות כבר לא נקבעת על ידי מספר השרתים או רוחב הפס של האתר, אלא על ידי עוצמת השיווק והפרסום של החברה המפעילה אותו", קבע סינכריך.

לדעת סינכריך, שלוש סיבות עיקריות תורמות למגמת המיזוגים של חברות האינטרנט: מיזוגי ענק בין חברות מדיה גדולות, דוגמת מיזוג טיים-וורנר ואמריקה אונליין, המגדילות את מספר האתרים שבשליטתן ומתחזקות עוד יותר; עוצמתן של החברות המשלבות עסקי כלכלה ישנה עם עסקי כלכלה החדש (שילוב המכונה Click and Morter) המצליחות לגבור על חברות האינטרנט הטהורות; והעובדה כי רק חברות גדולות יכולות להשקיע סכומי כסף גדולים בפרסום ושיווק, היוצרים יתרון על פני המתחרות.

לפי הניתוח של סינרכייך, רק חברות המצליחות להשקיע סכומי כסף גדולים בשיווק ופרסום, מצליחות למשוך את תשומת לבו של הגולש. המשבר במניות האינטרנט הקטין את מספר חברות הדוט.קום שלהן תזרים מזומנים חיובי, והדבר מפחית את מספר האתרים המושכים אליהם גולשים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully