וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"עצי הזית הסתירו לי, אבל שמעתי את היריות שהרגו את בני"

6.6.2001 / 7:10

אמר אתמול חסן ערבאה, שבנו נהרג במהומות אוקטובר, בעדותו בוועדת אור; לדבריו בנו, שהיה פעיל בתנועה "זרעים של שלום", לא השתתף בהפגנה ורק צפה בה; השוטרים הודו: השתמשנו באש חיה

עוד יום טעון המלווה ברגשות רבים עבר אתמול על ועדת אור החוקרת את מהומות אוקטובר 2000. הוועדה חקרה אתמול את המהומות שאירעו בסמוך לכפר ערבאה שבגליל. כשברקע קולות בכי העיד חסן עאסלה, שבנו אסיל נהרג במהומות במרחק של מספר מטרים ממנו.

"אני רק רוצה להוסיף קצת על האדם אסיל, על מחשבותיו ועל חלומותיו שנגדעו", אמר עאסלה, המשמש גם כיו"ר ועד משפחות ההרוגים במהומות. הוא סיפר כיצד לימד את בנו עברית כשהיה ילד והסביר לו שכיוון שגרים שכאן שני עמים יש ללמוד את שפתו של העם השני אם רוצים להכירו. "משהתבגר, הצטרף לתנועת השלום הבינלאומית 'זרעים של שלום' וחיש מהר הפך לרוח החיה של הקבוצה", סיפר האב.

"ידיעות אחרונות" מפרסם כי עאסלה סיפר על נסיבות מותו של בנו אשר רק צפה במתרחש ממרחק של מספר עשרות מטרים. "אסיל התקדם וישב מתחת עץ זית, עם הגב לשוטרים ועם הפנים למפגינים", סיפר האב. לדבריו, לפתע הופיע ג'יפ במקום ממנו ירדו שלושה אנשים חמושים ולבושים חקי ונכנסו למטע הזיתים שם ישב אסיל. הוא סיפר כי השלושה התחילו לירות, "הם קפצו על אסיל, הקיפו אותו, בעטו בו ונתנו לו מכות. אחד מהם הניף רובה ונתן לו מכה בגב. עצי הזית הסתירו לי, אבל שמעתי את היריות. התחלתי לצעוק ,הבן שלי! הבן שלי הלך! – והתעלפתי". עאסלה הוסיף: "אני יודע שאפילו בחוקי מלחמה אסור לרצוח, אבל הם רצחו אותו".

הערפל סביב נסיבות מותו של אסיל לא התפזר גם בעקבות עדותו של בן דודו, העד המרכזי ביותר בפרשה, עמראן עאסלה, שלטענתו היה מטרים ספורים מאסיל. אף לא אחד מהעדים הצליח לתאר במדויק לאיזה כוח היו שייכים האנשים החמושים שירו באסיל. כולם רק אמרו כי היו לבושים חאקי.

השוטרים שהעידו בפני הוועדה אמרו כי במהלך המהומות ירו כדורים חיים. הם הסבירו את הדבר בכך שהיה מחסור באמצעים לפיזור הפגנות וכן באופיה האלים והמסוכן, לטענתם, של ההתפרעות. קצין מודיעין ממפלג הסמים של יחידת גבול לבנון, פקד מיכאל שפשק, העיד כי הגיעו למקום ללא אמצעים לפיזור הפגנות למעט גז מדמיע. "ירי חי זה אמצעי קיצוני לכל הדעות, אבל במצוקה שאתה נמצא ובסכנה שאתה נמצא, זהו אמצעי שאמור להגן אליך", אמר שפשק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully