וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מקהלה עליזה

לירון מרוז

5.6.2001 / 16:15

ח"כים מקיר לקיר איחדו היום את קולותיהם לשירה עזה לכבוד יום הזמר העברי; קול הבס של וילנאי האפיל מעט, אך לא נשמעו טונים צורמים; ועדת החינוך דורשת אכיפה בנושא זכויות היוצרים

איך נשמע המחזה הבא: אודיטוריום חשוך, מלא בני נוער, הבמה מוארת, ועליה תשעה ח"כים וחברי ממשלה שלא צועקים, לא מתווכחים, אלא פשוט שרים? ובכן, זה קרה - היום, בכנסת, במסגרת אירועי שבוע הזמר העברי.

השרים מתן וילנאי ורובי ריבלין, והח"כים זאב בוים, נחום לנגנטל, זבולון אורלב, אופיר פינס זהבה גלאון, נעמי בלומנטל ואיוב קרא, התייצבו מול אור הזרקורים לבושים חולצות טריקו כחולות כשהם שרים בפה מלא, חלקם מלווים את שירתם בתנועות גוף כיאה לזמרים מקצועיים. קול הבס של השר וילנאי האפיל מעט על השאר, אולם בניגוד לשנה שעברה לא נרשמו זיופים צורמים.

הצינים יאמרו שהשיר הראשון שהם שרו - "קום והתהלך בארץ" - לא כל כך מתאים לימנו אלה, ואילו השיר השני - "אני ואתה נשנה את העולם" - משקף בעיקר את שאיפותיהם האישיות. אבל אם להשאיר את הציניות בצד לפחות לכמה שעות, נראה היה שהנוכחים באולם באמת שמחו לשכוח לרגע את הצרות האמיתיות.

ככל שהתארך הזמן, טפטפו להם הח"כים החוצה וחזרו לחדריהם ומליאת הכנסת. המלחמה הפרלמנטרית, כידוע, חייבת להימשך - ממש כמו המנגינה.

הזמר העברי מלכד את העם

מעבר לצחוק ולהווי, חשוב לציין כי מאחורי אירועי שבוע הזמר השנה נמצאת מלחמה גדולה שמנהלים האומנים ומשרד המדע התרבות והספורט בתעשיית התקליטורים המזויפים שעושקת את פרנסת היוצרים. "פיראטי או צרוב - זה תמיד רכוש גנוב", נכתב על מדבקות ודיסקים שחולקו למשתתפי האירוע.

במסגרת שבוע הזמר העברי קיימה ועדת החינוך והתרבות בראשות ח"כ אורלב, דיון בנושא בהשתתפות אמנים, זמרים, יוצרים ומפיקים. חברי הוועדה ציינו כי הם רואים בזמר העברי "אחד מאבני היסוד של תרבות ישראל, המהווה גורם המאחד ומלכד את העם".

הוועדה החליטה לתמוך בקידום חקיקה לעידוד הזמר העברי בתחומי שמירת זכויות היצירה, ולבדוק שינוי חקיקה. עוד קראה הוועדה לרשויות האכיפה להגן ביתר שאת על היוצרים, ולהקדיש יותר כוח אדם לנושא במשטרה ובפרקליטות.

כמו כן תבעה הוועדה הוועדה ממערכת החינוך להחזיר את שיעורי הזמר העברי לתוכנית הלימודים, לאחר ששמעה במהלך דיון כי המקצוע אינו מקצוע חובה, וכי הוא חשוף לקיצוץ בשעות מדי שנה. עוד תבעה הוועדה מכלי התקשורת להעדיף את שילוב הזמר העברי בתוכניות, וקבעה כי דרושה בדיקה משפטית בשאלה האם יש צורך בשינוי החוק כדי לחייב מינימום של הפקות מקור בזמר העברי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully