וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צחי הלוחם בדרכים

תמר נהרי

5.6.2001 / 14:27

השר לאיכות הסביבה הכריז היום על יעד שאפתני: צמצום זיהום האוויר ב-50 אחוז; צווים אישיים יוצאו נגד מנהלי אגד ודן, אבל בלי תכנית, תקציב וחקיקה, היעדים יישארו סיסמאות ריקות

השר לאיכות הסביבה, צחי הנגבי, פתח הבוקר את יום איכות הסביבה הבינלאומי בהצבת יעדי המשרד לשנתיים הקרובות. כמו כן, חתם השר על צווים אישיים לקואופרטיבים אגד ודן, המחייבים אותם לנקוט סדרת פעולות שיפחיתו בשיעור ניכר את פליטת המזהמים ממנועי האוטובוסים.

בין היעדים שהציב הנגבי: הפחתת זיהום האוויר בערים הגדולות בשיעור 30 עד 50 אחוז, מיחזור של 30 אחוז מסך הפסולת בארץ, והקמת רשות אכיפה אזרחית לתקנות איכות הסביבה שתיקרא "משמר הסביבה". אל מול אוזלת ידו התקציבית והחקיקתית של המשרד, נראה שבשלב הזה איש לא מצפה מהשר החדש, כולל הנגבי עצמו, כי המטרות אמנם ימומשו בתוך שנתיים.

צווים אישיים לאגד ולדן

הצווים עליהם חתם הבוקר הנגבי מטילים אחריות פלילית אישית על מנהלי הקואופרטיבים ליישומם. מהבחינה הזאת מדובר בחידוש גדול: אם אמנם יקפיד המשרד על אכיפת הצווים ועמידה בלוח הזמנים שהם מקציבים, הרי שבתוך שלוש שנים אנו צפויים להפחתה ניכרת, בשיעורים שבין 25 ל-50 אחוז, בכמות המזהמים שפולטים האוטובוסים לאוויר.

כלי הרכב הכבדים המונעים בדיזל, וביניהם האוטובוסים, הם המקור העיקרי לפליטת מזהמי אוויר באזורים צפופי אוכלוסין בישראל. ההערכה היא, כי בערים הגדולות נפלט כ-80 אחוז מהזיהום הנמדד מכלי הרכב המונעים בדיזל. צי האוטוסים העירוני של אגד מונה כ-1,600 אוטובוסים ושל דן כ-1,350, והן המפעילות הגדולות ביותר של כלי רכב מונעי דיזל בערים.

בין היתר יכריחו הצווים האישיים את הקואופרטיבים לעבור מיידית לשימוש בסולר משופר, להפחית תוך שנה וחצי את פליטת המזהמים לכדי מחצית מהתקנים האמורים להיות מושגים בתוך שלוש שנים, להוציא משימוש אוטובוסים ישנים ולהצטייד באוטובוסים המזהמים פחות. כמו כן הם יחויבו למנות ממונים לתלונות ציבור בסוגיות פליטת עשן שחור מאוטובוסים.

לטענת הנגבי, הוחל במשא ומתן עם חברות ההסעה הפרטיות הגדולות, בדרישה שיקבלו על עצמן את התקנים שהוחלו על הקואופרטיבים. לדבריו, אם ההידברות לא תישא תוצאות בתוך פרק זמן מוגבל, המשרד יחיל גם עליהן צווים אישיים דומים, שיחייבו את הפחתת זיהום האויר גם מיתר כלי הרכב הכבדים המונעים בדיזל.

דובר אגד, רון רטנר, מסר בתגובה כי "הנגבי אינו מוסמך להוציא צווים מפלים ללא תיאום עם שר התחבורה. העלות המוערכת של מעבר מלא לסולר 'ירוק' היא ארבעה עד 20 מליון דולר בשנה, שיש לצפות כי ימומן על ידי מדינת ישראל. אגד יגיב באמצעים משפטיים כדי לסכל יוזמה מפלה זאת", אמר.

אוטופיה נוסח הנגבי

הנגבי הציב סדרה של כוונות נוספות, שבשלב זה בהחלט נראות טוב על הנייר: בתחום זיהום האוויר הצהיר השר על כוונתו להביא להפחתה כוללת של זיהום האוויר בערים הגדולות בכ-30 עד 50 אחוז. בתחום הכאוב של מיחזור פסולת מדבר הנגבי על כמות כוללת של כ-30 אחוז (בערך פי-3 מהכמות הנוכחית). בתחומי החינוך והאכיפה מבקש השר להקים גוף אזרחי במסגרתו יופעלו רבבות אנשים ברחבי הארץ בסיוע למשרד לאיכות הסביבה ויכונו "משמר הסביבה", וכן ליצור מסגרת פעילה של בני נוער שתעסוק בסוגיות איכות הסביבה. עוד בכוונתו להכניס למערכת החינוך תוכניות לימוד בהיקף שעות מוגדר, להקים רשות חופים ונחלים שתעסוק בשיקומם ולהאיץ את חקיקת חוק החופים.

הנגבי מתכוון גם לשנות את מדיניות הממשלה ביחס לחיות נטושות ולחיות העוברות ניסויים במעבדות, ולהקים בבתי המשפט מדור שיתמחה בעבירות איכות הסביבה, במסגרת הרפורמה המשפטית המתוכננת. כל זה, כאמור, בתוך שנתיים מהיום.

בינתיים הצליח השר לגייס 16 מליון שקל שייוחדו לפעולות ניטור, מניעה והסברה סביב קדחת הנילוס, שהתחזיות השונות מציינות שהיא עומדת להתרגש עלינו בעוצמה בחודשים הקרובים. החזון המתקיים כבר ברבות ממדינות המערב, שאת עיקריו הציג הבוקר הנגבי, עדיין רחוק ממימוש. מה גם, שהנגבי נמנע הבוקר מפירוט האמצעים האופרטיביים שיממשו את יעדיו. רק עשירית אחוז מתקציב המדינה הכולל מוקדש למשרד לאיכות הסביבה. מעבר לתקציב המגוחך הזה, נובעת אוזלת ידו של המשרד גם מהיעדר חקיקה ובעיקר מהיעדר היכולת לאכוף את החוקים הקיימים. בינתיים נדמה שאפילו פעילי סביבה רדיקלים יהיו מרוצים אם גם חלק קטן מיעדיו של השר החדש ימומשו בזמן הקצוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully