וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית המשפט אישר המתת חסד לחולה סופנית

ורד כהן-ברזילי

5.6.2001 / 14:22

החולה הגישה עתירה לאשר ביצוע בה המתת חסד על ידי ניתוקה ממכונות ההחייאה; בית המשפט יעניק חסינות למי שיינתקה מהמכונות; העותרת סובלת מניוון שרירים ומשותקת בכל גופה

נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט אורי גורן, אישר היום בצהריים לנתק חולה סופנית ממכשיר הנשמה. גורן קבע בפסק דין הצהרתי כי ניתוקה של החולה, מהווה המתת חסד פסיבית, לאחר שהתלבט בשאלה בדיון הקודם. החלטתו של השופט ניתנה לאחר שהורה, על פי הוראת היועץ המשפטי לממשלה, כי על פסיכיאטר מטעם משרד הבריאות להיפגש שוב עם החולה.

האשה, בת 58, החולה כבר שש שנים במחלת ניוון שרירים (ALS) ומשותקת בכל חלקי גופה, מצליחה לתקשר בעזרת העפעפיים בלבד. הפסיכאטר קבע באופן סופי כי האישה שמוחה מתפקד היטב, מודעת למשמעות של ניתוק ממכונת ההחייאה, ומבקשת למות על מנת לסיים את סבל. האישה אף ביקשה מהמומחה לזרז את ההחלטה בעניינה. עד כה הביעו שני רופאים את הסכמתם לבצע את הניתוק.

זו הפעם הראשונה בה היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, מסכים לניתוק חולה ממכשירי ההנשמה, ובכך להביא למעשה למותו. פרקליטה של האישה, עו"ד יצחק חושן אמר בתום הדיון כי "מדובר במהפך בדעתו של היועץ המשפטי לממשלה". בפסק הדין הבהיר היועץ כי עמדתו מתייחסת למקרה זה בלבד ולנסיבותיו המיוחדות - "לא כתקדים אלא מקרה פרטני". חושן ציין כי פסק דין זה תקדימי גם משום שבית המשפט מציע לראשונה לעושה הפעולה חסינות מוחלטת מפני החוק הפלילי.

במהלך הדיונים מינה בית המשפט מומחה מטעמו ששוחח עם האישה ובדק אותה. המומחה העריך כי תוחלת חייה של החולה אינה עולה על מספר חודשים. "סביר מאוד להניח שחייה וסבלה יבואו לקצם עם הזיהום הראשון שתלקה בו", קבע המומחה. אותו מומחה גם הסביר לחולה כי אם תופסק פעולת המכשירים, היא תסבול מחוסר חמצן שיביא להפסקת פעולת הלב שלה כעבור מספר שעות, אולם הוא שוכנע כי בקשתה היא להתנתק מהם מהר ככל האפשר, תוך מודעות לכך שהדבר יסיים את חייה.

בני משפחתה של האישה, המבקשת להישאר בעילום שם, נכחו בבית המשפט, לכל אורך הדיונים. הללו סיפרו כי החולה מבקשת ללא הפסק לנתקה ממכונת ההחייאה. מדובר בחולה הסובלת משיתוק בכל חלקי גופה, ומותה על פי עדות הרופאים קרוב מאוד. השופט גורן כתב בהחלטתו כי "ניתן יהיה לבצע את הניתוק בהקדם האפשרי, כדי להקטין את סבלה של החולה".

השופט ביקש מעו"ד חושן למסור לחולה כי ההחלטה בנושא הייתה קשה. עו"ד חושן אמר כי הוא מתכוון להיפגש עם החולה היום בחמש, ולבשר לה על ההחלטה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully