וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השייח יאסין: "משמעותה של הפסקת האש היא הרמת דגל לבן"

שי שריג

5.6.2001 / 12:04

בניגוד להודעתם אמש, הכריזו היום בחמאס ובפת"ח כי הם לא מצטרפים להפסקת האש עליה הכריז ערפאת; עם זאת מזכיר הפת"ח בגדה אמר כי ארגונו יכבד את ההכרזה; משקיפים בינ"ל הגיעו לשטחים

"תנועת החמאס "תמשיך בהתנגדות בכל פלסטין בכל האמצעים העומדים לרשותה", רך אמר בצהריים מנהיגה הרוחני של תנועת החמאס, השייח' אחמד יאסין.

השייח יאסין שוחח עם כתבים בתום צעדה של מאות תומכי החמאס בעזה ואמר כי "משמעותה של הפסקת האש היא הרמת דגל לבן". לדבריו "ישראל צריכה לפרק את ההתנחלויות, להפסיק את מדיניות החיסולים ועל הפלסטינים לזכות בעצמאות.

קודם לכן אמר בכיר החמאס, מחמוד א-זהאר, ארגונו אינו מתכוון ליישם את הפסקת האש בין ישראל לפלסטינים עליה הכריז ערפאת וכי החמאס ימשיך לתקוף את ישראל "בכל מקום".

לדברי מחמוד אל-זהאר, חבר החמאס בעזה, "המדיניות שלנו היא להמשיך את האינתיפאדה ואת ההתנגדות. אנחנו לא משנים את המדיניות שלנו. הכוונה בהתנגדות היא תקיפת הישראלים בכל מקום ובכל האמצעים". אל זהאר הוסיף: "אנחנו לא מציעים שום הפסקת אש". לעומת זאת אמר הבוקר מזכיר הפת"ח בגדה, חוסיין א-שייח, כי הפלסטינים מתכוונים לכבד את הפסקת האש וכי ערפאת שולט באופן מלא בשטח.

הודעותיהם הסותרות של ארגוני ההתנגדות באה לאחר שאמש, בתום פגישה עם ערפאת ברמאללה, הודיעו הארגונים הלאומיים והאיסלאמיים ברשות הפלסטינית כי הם מבינים את ההחלטה להביא להפסקת אש וכי הם מסכימים איתה.

בתנועת הפתח הדעות חלוקות. בכירים בתנועה, בהם מרוואן ברגותי, בירכו על "החלטתו הנבונה של ערפאת להודיע על הפסקת אש - החלטה שמנעה מישראל לבצע התקפה קשה בשטחי הרשות". ואולם הם מציינים כי החלטת ערפאת לא תשפיע על המשך האינתיפאדה, ובכלל זה המשך המאבק המזוין, כל עוד ישראל שולטת באדמות הפלסטיניות.

עימאד פאלוג'י, חבר הקבינט הפלסטיני, אמר היום שאם ישראל לא תתיר לערפאת להמריא במסוקו מעזה לרמאללה , הוא לא יראה את עצמו עוד מחוייב להפסקת האש. יועצו של עראפת, נביל אבו רודיינה, הכחיש היום , כי הפלסטינים ביקשו היום מישראל היתר למסוקו של עראפת לצאת מרמאללה. לדבריו, מאז תחילת הארועים האלימים בשטחים השתמשו הפלסטינים במרחב האויר של מצרים וירדן ולא במרחב האוירי הישראלי.

בתוך כך, הודיעה תנועת החמאס אתמול כי אלחוואתרי בן ה-20, המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות ביום שישי האחרון בדולפינריום, הוא המתאבד השלישי מתוך עשרה מתאבדים שהכשירה החמאס לבצע פיגועים בלב ישראל. את הדברים אמר אחד מבכירי החמאס במהלך לוויה שנערכה ברמאללה לשני הרוגים פלסטיניים.

משקיפי האיחוד האירופי הגיעו לפקח על הפסקת האש

חביאר סולאנה שליח האיחוד האירופי למזרח התיכון התייחס היום לאפשרות לפגישת פסגה בין ראש הממשלה, אריאל שרון, ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. לדבריו, "עדיין מוקדם לומר אם המצב בשל למפגש פסגה, אולם ההפתפחויות בשטח הן שישפיעו על הסיכוי לקיומו של מפגש כזה". סולאנה הדגיש כי מה שחשוב זה לשמור על המצב הנוכחי בשטח במשך היומיים או שלושת הימים הבאים. "אם המצב ימשיך להיות רגוע, נוכל להמשיך לשלב הבא. איננו יכולים לקחת סיכונים לקיום פסגה שלא תוכתר בהצלחה", אמר.

האיחוד האירופי שיגר אמש מספר מומחים בינלאומיים, שהגיעו לבית לחם כדי לעמוד מקרוב אחר הצעדים הננקטים בשטח ליישום הפסקת האש. גורם פלסטיני בכיר אישר לביטאון הרשות הפלסטינית "אל-איאם" כי נציגי האיחוד האירופי נועדו עם בכירים פלסטיניים בסידורים ובעניינים פרוצדורליים שנועדו להקל על משימתם באזור.

נציגי האיחוד האירופי שוהים בבית מלון בבית ג'אלה, והיום הם יחלו במשימתם באזור, כאשר חלק מהם יגיע לרפיח ויעמוד מקרוב אחר יישום הפסקת האש. המשלחת הגיעה לשטחים בהסכמת ישראל והרשות הפלסטינית, לאחר תיאום שנעשה בחסות האיחוד האירופי.

נביל שעת': בקרוב יגובש לוח זמנים ליישום המלצות ועדת מיטשל

שר התכנון הפלסטיני, נביל שעת', אומר כי בימים אלה נעשים מאמצים לקראת חידוש מגעים בין ארה"ב, אירופה, ישראל והפלסטינים במטרה לגבש לוח זמנים מוגדר ליישום המלצות ועדת מיטשל והיוזמה המצרית-ירדנית.

לדבריו, הפגישות הצפויות יתקיימו במתכונת של פגישות עבודה אמריקאיות-פלסטיניות ואירופאיות פלסטיניות, ולאחר מכן פגישת עבודה משולשת בין ארה"ב, אירופה והפלסטינים. במקביל, יתקיימו פגישות עבודה אמריקאיות-ישראליות ואירופאיות-ישראליות. שעת' מגלה כי מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול, מזכ"ל האו"ם, קופי אנען, והאחראי על ענייני חוץ באיחוד האירופי, חאבייר סולאנה, הביעו רצון להגיע לאזור, אך טרם נקבע מועד לביקור.

שעת' מגלה עוד כי הממשל האמריקאי והאיחוד האירופי התחייבו בפני הרשות הפלסטינית כי ישראל תיישם את כל ההמלצות. "אנו דורשים כינוס נוסף בשארם א-שייח', שיגדיר מנגנון פיקוח בינלאומי ליישום ההסכמות אליהן נגיע, כדי למנוע מישראל להתנער מהתחייבויותיה, כפי שקרה בעבר", אומר שעת'.

יאסר עבד ראבו, הממונה על ההסברה ברשות הפלסטינית, ציין אתמול כי לפי שעה, אין כל הסכם לחדש פגישות בדרג בכיר בין ישראל לרשות הפלסטינית, אך הוא לא פסל אפשרות שכזו, לאור המאמצים הבינלאומיים הנמרצים בנושא זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully