וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"וושינגטון פוסט": מצרים מתכוונת לבטל אספקת גז לישראל

הארץ

4.6.2001 / 22:49

אמורה לספק לחברת הצינור הישראלית-מצרית בו שותפה מרחב עד 7 מיליארד מ"ק גז בשנה; ישראל תיאלץ לחפש מקור אחר לגז טבעי

עמירם כהן

"מצרים מתכוונת לבטל את התחייבותה לספק גז טבעי לישראל באמצעות הצינור הימי, בו שותפה חברת מרחב הישראלית" - כך מדווח העיתון "ואשינגטון פוסט", המצטט פקיד בכיר במשרד הנפט המצרי. הכוונה לבטל את העסקה באה בשעה שגובר הלחץ בעולם הערבי לנתק את כל הקשרים, כלכליים ואחרים, עם ישראל.

כתב העיתון בקהיר, הווארד שניידר, המתבסס על שיחות עם פקידים בבירה המצרית, טוען כי מצרים תמשיך לספק לישראל נפט, כפי שעשתה מאז נחתם חוזה השלום בין שתי המדינות ב-79', מאחר שאספקת הנפט מעוגנת בהסכם השלום.

מצרים התחייבה לספק לחברת הצינור הישראלית-מצרית (EMG), בה שותפה חברת מרחב הישראלית, עד 7 מיליארד מ"ק גז טבעי בשנה. אם תבטל מצרים את התחייבותה, לא תוכל EMG לעמוד באספקת 1.7 מיליארד מ"ק גז טבעי בשנה לחברת החשמל. בנוסף, תיאלץ ישראל לחפש מקור אספקה נוסף לגז טבעי, מאחר שרזרבות הגז הטבעי שהתגלו בים בישראל לא יספיקו לקיום ארוך טווח של משק גז טבעי.

לדברי הפקיד במשרד הנפט, מצרים בוחנת תוכנית חלופית לשיווק הגז המצרי באמצעות צינור שיונח מאל עריש לעקבה שבירדן. "הכוונה היא להקים פרויקט הולכה לגז מצרי שיהיה 100% ערבי", מצוטט הפקיד המצרי. על פי "ו",מצרים שוקלת להשקיע 300 מיליון דולר בהנחת הצינור. על פי התוכנית, הצינור יזרים, בשלב הראשון, 1.2 מיליארד מ"ק גז טבעי בשנה ו-2.5 מיליארד מ"ק בשנה, בשלב שני.

לא ניתן היה לקבל תגובה מצרית לידיעה. ממשרד התשתיות נמסר, כי המשרד אינו נוהג להגיב לידיעות המבוססות על מקורות אנונימיים. מחברת החשמל נמסר, כי "המו"מ עם EMG לאספקת הגז נמשך כסדרו". מחברת מרחב נמסר, כי לא ידוע לה על כל שינוי בכוונת מצרים למכור גז לחברת הצינור בה היא שותפה. מקורות במשק האנרגיה בישראל אמרו היום, כי "מדובר בידיעות המופצות מדי פעם על ידי בכירים בממשל המצרי במטרה להדגיש כי למצרים אין, כביכול, כל קשר למכירת גז טבעי לישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully