וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון: ניערך במרחב התפר בצורה שונה מזו שנערכנו בעבר

לירון מרוז

4.6.2001 / 17:13

בישיבת סיעת הליכוד חזר שרון על החלטת הקבינט להכריז על הרשות כארגון העוסק בטרור; פרס: על פי השעות האחרונות יש לערפאת שליטה בשטח; משעות הצהריים חילופי אש באזור רפיח

ראש הממשלה, אריאל שרון, הודיע היום כי ישראל נערכת במרחב התפר בהיערכות שונה לחלוטין ממה שהיתה בעבר. שרון עידכן את חברי סיעת הליכוד כי הקבינט המדיני-ביטחוני החליט להכריז על הרשות הפלסטינית כארגון העוסק בטרור ומסייע לו. עוד אמר שרון כי מדי שנה מממשים רבבות פלסטינים את זכות השיבה שלהם, דבר המהווה סכנה למדינת ישראל.

למרות הדברים חברי המטבחון המדיני-ביטחוני גילו שביעות רצון מסוייגת בנוגע למתרחש בשטחים מאז סוף השבוע. שר החוץ, שמעון פרס, אמר בישיבת ועדת חוץ וביטחון כי על פי השעות האחרונות יש לערפאת שליטה בשטח. עם זאת הוא הוסיף כי ישראל היתה מרוצה יותר לו ברשות היו פועלים ביתר נחרצות נגד הטרור.

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר בישיבת סיעת העבודה כי ניכרת הורדה של הנחיות לשטח מצד בכירי הרשות להרגיע את האלימות. גם פרס וגם בן אליעזר ציינו כי ללא צל של ספק החלטתו של ערפאת להרגיע את השטח נבעה משתי סיבות: חששו מפני תגובה ישראלית חריפה לפיגוע בדולפינריום ולחץ בינלאומי כבד.

פרס אמר כי מאז הפיגוע, לראשונה זה זמן רב, ניצב העולם לימין ישראל ונגד ערפאת. בנוגע לקריאות בגנות ערפאת עצמו אמר כי הבעיה של ישראל היא לא עם ערפאת אלא עם הפלסטינים. השאלה, לדבריו, היא לא אם יו"ר הרשות הוא פרטנר למשא ומתן אלא אם הפלסטינים הם פרטנר. בנוגע לדו"ח מיטשל חזר פרס על כך שיש לקבלו כתבו וכלשונו ללא שום הסתייגות, שינוי או תוספת. "צריך מיטשל נטו, טייק איט אור ליב איט", אמר.

אולם במקביל לפגישות ולעידכונים, נמשכים מאז שעות הצהריים לסרוגין חילופי אש קשים בגבול ישראל מצרים באזור רפיח. בחילופי האש נפצעו קל קצין וחייל צה"ל. הפלסטינים מדווחים כי 22 מאנשיהם נפצעו, שניים מהם במצב אנוש ושלושה במצב קשה. הפלסטינים יורים על מוצבים של צה"ל ומשתמשים גם במטולים נגד טנקים. בקול ישראל דווח, כי לטענת הפלסטינים היריות החלו לאחר שדחפורים של צה"ל התקרבו לגבול כדי לבצע עבודות.

ליד היישוב עצמונה נפלו 3 פצצות מרגמה. לפני כן נפלו שתי פצצות מרגמה ליד מעבר סופה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בחברון עצר כוח של משמר הגבול ערבי ישראלי חמוש בסכין, ובכיסו כובע גרב. האיש נלקח לחקירה.

"תגובה על הפיגוע בדולפינריום בוא תבוא"

בלשכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, הדגישו כי "ישראל לא קיבלה החלטה שלא להגיב על הפיגוע בדולפינריום, ותגובה בוא תבוא בעיתוי הנכון מבחינה מבצעית". קצין בכיר אף גילה אתמול כי חיל האוויר ביטל "מכה קשה" על מטרות ברשות הפלסטינית בעקבות הכרזת ערפאת על הפסקת האש.

ראש הממשלה הגדיר את הציפיות כעת מערפאת: לעצור טרוריסטים ששוחררו על ידי הרשות, להפסיק את ההסתה ולהפסיק את האלימות והטרור. שר החוץ הגרמני, יושקה פישר, שמדלג בימים האחרונים בין ירושלים ורמאללה, העביר מסר לערפאת משרון לפיו: "אין לך הרבה זמן, צריכים לראות תוצאות בשטח תוך יומיים". שרון, מצדו, אמר כי אינו מאמין בדיבורים, אלא רק במעשים.

ג'מיל טריפי, הממונה על ענייני הפנים ברשות הפלסטינית, אמר כי בימים האחרונים מתנהלים מגעים בין גורמים בישראל לבין גורמים ברשות הפלסטינית. בראיון לעיתונות הפלסטינית סירב טריפי לפרט בנוגע לאופי המגעים. הוא ציין, שישראל מונעת זה כמה ימים אספקת דלק לרצועת עזה.

הנחיות רגיעה הורדו למפקדות בשטח

מידע שהגיע למערכת הביטחון מלמד כי יו"ר הרשות זימן אליו ביומיים האחרונים כמה מראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים והנחה אותם לפעול למניעת פיגועים נגד ישראל. גורם ביטחוני אמר כי ביומיים הבאים תיבחן מידת רצינותה של הכרזת הפסקת האש של ערפאת. לדבריו, יו"ר הרשות הורה לאנשיו לעצור את הירי לעבר מוצבי צה"ל בגדה וברצועה ולעבר ההתנחלויות. בנוסף הנחה ערפאת את ראשי מנגנון הביטחון למנוע כניסת מכוניות תופת לתוך תחומי ישראל. ההנחיות הועברו גם לראשי ארגונים הקשורים ברשות, ובהם הפת"ח. ואולם, בישראל אומרים כי ההנחיות עדיין לא ירדו מהמפקדות לשטח.

ח"כ אחמד טיבי אמר אמש כי ערפאת התקשר אתמול, בנוכחותו, למפקדים בשטח והורה להם לפעול להפסקת האלימות. מזכיר הפת"ח בגדה, חוסיין א-שייח, אמר הבוקר כי אנשיו יכבדו את הוראת ערפאת להפסיק את האש. אולם, אין פירוש הדבר שתיפסק האינתיפאדה.

גורמי ביטחון בישראל אומרים הבוקר כי ערפאת הצליח להביא להפסקת הירי, מה שמחזק את ההערכה שהוא שולט שליטה מלאה בשטח.

באמ"ן ובשב"כ סבורים שערפאת לא מתכוון ליישם את הפסקת האש. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי מבחנו האמיתי של ערפאת יהיה במעצר פעילי טרור המעורבים בפיגועים. לדבריהם, עד כה "לא נעצר אפילו אדם אחד". בצה"ל בוחנים אפשרות להקים "אזור חיץ" ממזרח לקו התפר, שבו יותר לכוחות הביטחון לפתוח באש על מסיגי גבול. שרים וח"כים קראו אתמול לראש הממשלה להקים גדר כפולה בין ישראל לתחומי הרשות הפלסטינית, כדי למנוע חדירות. עלות הקמת גדר כזו נאמדת בכ-2-3 מיליארד דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully