וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שידורי קשת הפסידה מיליון שקל ברבעון הראשון

רוני קורן-דינר

4.6.2001 / 10:30

כך נודע ל-TheMarker.com. קשת: ההפסד כולל פעילויות נוספות, הרווח האמיתי כ-3 מ' ש'; טלעד רושמת התאוששות ומציגה רווח של 1.2 מ' ש', ורשת מציגה רווח של 3 מיליון שקל

חילופי הימים בין הזכייניות בינואר האחרון נתנו אותותיהם על תוצאותיה הכספיות של שידורי קשת ברבעון הראשון של 2001: הפסד של מיליון שקל, לעומת רווח של 11 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - כך עולה מדו"ח לאומי ושות' המחזיקה ב-20% מקשת. ההכנסות מפרסומות ברבעון עומדות על כ-75 מיליון שקל, בדומה להכנסות הזכייניות האחרות.

בכיר בקשת מסר בתגובה לדו"ח כי הנתונים המוצגים בדו"חות לאומי ושות' כוללים פעילויות שונות ובעלויות חלקיות, ולמעשה הרווח הנקי של שידורי קשת הוא כ-3 מיליון שקל. זאת, למרות השידור בימי שישי ועל אף ההשקעות בחברה הבת קומיוניקשת. הדו"ח המלא של קשת יתפרסם בעוד כשבוע, ובינתיים בחברה מסרבים למסור פרטים נוספים העולים ממנו.

קשת היא הזכיינית היחידה שמסיימת את הרבעון בהפסד. טלעד, עם ימי שידור חזקים באמצע השבוע (שני וחמישי), רושמת התאוששות ומציגה רווח של 1.2 מיליון שקל, לאחר שברבעון המקביל הרוויחה 200 אלף שקל בלבד. רשת מציגה רווח של 3 מיליון שקל, למרות שברבעון המקביל הרוויחה 4.5 מיליון שקל, כאשר שידרה יומיים בשבוע בלבד (החל מאוגוסט 2000 היא משדרת גם בשבתות).

השנה הקודמת, יש לזכור, היתה שנה של רווחים והצלחות עבור שידורי קשת: היו לה שלושה ימי שידור עד אוגוסט 2000, "הכספת" של ארז טל לא משה משלושת המקומות הראשונים בטבלת הרייטינג וזכויות הפורמט נמכרו להפצה בחו"ל. "שמש" הוכתר כסיטקום הישראלי המוצלח הראשון ואת השידור ביום שבת היא הפכה למותג מוביל.

את השינוי, עם הפרידה מיום השבת, ניתן היה לראות כמעט מיד. את הרבעון הרביעי של שנת 2000 סיימה קשת עם הפסד של 1.2 מיליון שקל, לעומת רווח של 8.2 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-1999. למרות זאת סיימה קשת את השנה כולה עם רווח נקי של 30 מיליון שקל - תוצאות טובות בהרבה משל טלעד (3 מיליון בלבד) ורשת (26 מיליון שקל).

"הבוס" מאכזב את "שישוס"

אולם, שלא כמו השבת שהפכה למושא חיקוי אצל הזכיינית הבאה בתור, הימים החדשים שקיבלה קשת לא היטיבו עימה. שלישי ושישי, על כך אין חולק בקרב הגופים המשדרים, הם ימים קשים לרתק בהם את הצופים למסך. הצופים הדתיים לא מדליקים את הטלוויזיה, וצופים חילונים רבים מנצלים את הערב לבילוי מחוץ לבית.

קשת, מתוך מחשבה על קונספט של צפייה משפחתית, בנתה את מותג "שישוס" שבמרכזו אולפן שישי ותוכניותיהם של דודו טופז ורפי רשף. בפרה-פריים שילבה הצלחות ישנות כמו "רק בישראל" ופרקים ישנים של "שמש". את הסבריה של טלעד בדבר ההפסדים כתוצאה מהשידור ביום שישי דחו בקשת: "קשת הפכה את יום שישי ליום רווחי, עד כדי כך שמדי פעם הרווחים ממנו עולים על הרווחים מיום שלישי", אמר בסיכום שנת 2000 נפתלי מירון, מנהל הכספים והמשנה למנכ"ל שידורי קשת.

למרות ההצלחה של טופז בקרב פרטים (כ-400 אלף בכל שבוע), הרייטינג הממוצע של התוכנית הוא 14% בקרב משקי בית בכלל האוכלוסייה ופעמים רבות אף פחות. התוכנית המדשדשת של טופז היא שיא הרייטינג של יום שישי, וגם התוכנית הכי יקרה של קשת (כ-80 אלף דולר לתוכנית), ולפיכך, אין פלא שכבר נשמעות במסדרונות קריאות להחליף את המלך. הראשון בבידור מצדו מהרהר בקול רם על קריירה מוניציפלית כראש עיריית ת"א, למרות שהחוזה עם קשת תקף עד 2002.

ואם "הבוס" מאכזב את "שישוס", הרי שגם ההצלחות הישנות לא מביאות הרבה נחת. "רק בישראל" ו"שמש" בשידורים חוזרים הביאו בתחילת השידורים 12%-13% רייטינג בשעות הפרה-פריים של יום שישי - הישג לא רע יחסית לשעה וליום. בהמשך הן כבר לא הצליחו לעבור את ה-10%. רפי רשף, בתוכנית עם קונספט חדש ומראה ישן פעמיים בשבוע, לא משך את העניין שציפו לו.

את הנפילה הגדולה ביותר של העונה סיפקה "החפרפרת", שבתוך שלושה שבועות מתחילת שידורה הועפה מהמשבצת שלאחר החדשות אל שעות שידור ליליות יותר וספגה קיתונות של ביקורת.

הבת המהמרת

צירוף של שידורים ביום חול אחד עם ליל שבת הוא סימן מוכר בקרב הזכיינים להידוק החגורה ותפיסת מחסה עד יעבור זעם. אבל קשת היא גם המהמרת הגדולה ביותר מבין שלוש זכייניות ערוץ 2 על כלכלת האינטרנט. זאת, בעוד שלזכיינית רשת אתר מעוצב אך בסיסי למדי ולטלעד הוותיקה אין עדיין אתר כלל.

החברה הבת קומיוניקשת בנתה כשמונה מיזמי רשת בשנה האחרונה, החל ממשחק הכספת באינטרנט, דרך רכישת 40% מחברה לעיצוב מדיה דיגיטלית, ועד MOOMA - אתר מוסיקה המשלב תקליטיית ענק, מגזין ושורה של ערוצי רדיו. מיזמים נוספים עדיין נמצאים בעבודה. על פי הערכות, היקף ההשקעה הכולל בחטיבת האינטרנט עד היום מוערך ב-4 עד 6 מיליון דולר.

אם ההשקעות בכלכלה החדשה יניבו פרי, הרווח - בכסף ובהקדמת המתחרים - יהיה כולו של שידורי קשת. אבל בינתיים, כשהערוץ השלישי עומד בפתח והרייטינג מאיים לצנוח עוד, צריך להציב אלטרנטיבה ראויה גם בתחום השידור. למרות ההפסדים, קשת הודיעה אתמול על השקעה של 8 מיליון דולר בלוח שידורי עונת הקיץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully