וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חזרה לשגרה

ורד כהן ברזילי

4.6.2001 / 8:45

מספר המבקרים בקניונים עולה בהדרגה - אך עדיין נמוך בעשרות אחוזים מהשיעור הממוצע; הערב ייפתחו אירוע שבוע הספר; פסטיבל ישראל יתקיים כמתוכנן; אייר פראנס מחדשת טיסותיה לישראל

ישראל חוזרת לאט לאט לשיגרה: אתמול נרשמה עליה קלה במספר המבקרים בקניונים וברחובות במרכז הארץ, שירד באופן דרמטי בעקבות פיגוע התופת במתחם הדולפינריום ביום שישי בערב. עם זאת, מספר האזרחים המבקרים במרכזי הקניות והבילוי עדיין קטן באופן יחסי.

רוב הנהלות הקניונים דיווחו בימים האחרונים על ירידה דרסטית בשיעור הקונים. הנהלת קניון רמת אביב מסרה כי אתמול הגיעו לקניון 14 אלף איש, לעומת 20 אלף איש שפוקדים את הקניון בימי ראשון בדרך כלל - ירידה של כ-30 אחוזים. ירידה משמעותית בהיקף של כ-25 אחוזים נרשמה גם במספר המבקרים בקניון "שבעת הכוכבים" בהרצליה.

במרכזי קניות אחרים ברחבי הארץ שבו כבר אתמול לשגרת הקניות. בקניון ירושלים הודקה השמירה הביטחונית ותנועת הקונים היתה רגילה לימי ראשון. בקניון איילון ברמת-גן ובמרכז עזריאלי בתל אביב נרשמה אמש עליה קלה במספר הקונים, לעומת יום שבת - בהם היו הקניונים כמעט ריקים מאדם. מרכז עזריאלי דיווח על ירידה של כ-15 אחוזים במספר המבקרים.

הערב בשעה שש ייפתחו אירועי שבוע הספר העברי, באיחור של יומיים. שבוע הספר אמור היה להיפתח עם צאת השבת, בפתיחה חגיגית לכבוד השנה ה-40 לקיומו. מההתאחדות נמסר כי ההחלטה על דחיית האירוע התקבלה בשל האבל הכבד על מותם של הצעירים בפיגוע. מנהל התאחדות הוצאות הספרים, אמנון בן שמואל, סיפר לוואלה! חדשות כי למשרדי ההתאחדות הגיעו פניות מכל הארץ בבקשה להמשיך עם שגרת החיים לצד פניות לבטל את החגיגות. "חלק מהאנשים התקשרו לשאול מדוע דחינו את הפתיחה, הם אמרו לנו: 'למה אתם עושים את זה? אנחנו רוצים להפגין את העוצמה של עם ישראל', ומנגד היו אנשים שחששו שבגלל המצב הקהל לא ירצה לבוא, ואנחנו נעמוד בדוכנים לבד". הוא מסר כי רוב האירועים שתוכננו לשבוע זה אכן יתקיימו.

מההתאחדות נמסר כי במהלך השבוע יאבטחו את החגיגות שוטרים ומאבטחים פרטיים שההתאחדות שכרה, באופן מתוגבר במיוחד. "האבטחה מתוגברת יותר ממה שתוגברה מלכתחילה", אמר בן שמואל. לדבריו, "אנחנו חייבים להמשיך לחיות כרגיל. ונושא שבוע הספר ישמש אי של שפיות במציאות שלנו". בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול, פנה ראש הממשלה, אריאל שרון, לשרים וביקש מהם לבקר בירידי "שבוע הספר העברי".

חוששים אך מגיעים

עדות לכך שהחיים שבים לאיטם למסלולם הרגיל אפשר למצוא גם בתחום האמנות. כמעט כל האמנים הזרים שאמורים היו להגיע לפסטיבל ישראל - כבר נמצאים בארץ. רק להקה אחת ביטלה עד כה את השתתפותה בפסטיבל ישראל - להקת המחול של הכוריאוגרף ביל טי ג'ונס. טי ג'ונס מסר כי הלהקה ביטלה את הופעתה בלחץ הוריהם של כמה מרקדניה הצעירים. מנכ"ל פסטיבל ישראל, יוסי טלגן, הביע שביעות רצון מהיענות האמנים למאמצי הנהלת הפסטיבל לקיים את האירועים כמתוכנן. הוא אמר ל"ידיעות אחרונות": "מבחינתנו - זה הישג".

במקביל, הערב יחודשו טיסות חברת התעופה אייר פראנס בקו פריס-תל אביב. ממשרדיה הראשיים של החברה בבירת צרפת יצאה אתמול הבהרה, לפיה ביטול שתי הטיסות של החברה שלשום לא נבע מהמצב הביטחוני. דובר החברה מסר בהודעה מיוחדת כי "הטיסות בוטלו בשל בעיות פנימיות בתוך החברה, כפי שקורה מפעם לפעם בחברה שמפעילה 1,700 טיסות מידי יום בכל העולם". ההודעה באה לאחר שנציג סניף החברה בישראל אמר ששתי הטיסות בוטלו בעקבות הפיגוע במתחם הדולפינריום בתל אביב.

עם זאת, צוות הטיסה בקו ימריא עם נחיתתו בישראל לכיוון קפריסין, ועובדי החברה יבלו את הלילה בניקוסיה. עובדים בחברה סיפרו שמזה מספר חודשים חוששים אנשי הצוות להגיע לישראל. בחברה אמרו כי הידרדרות המצב הביטחוני בארץ, וכן העובדה שכמה עובדים שהו במלון סמוך לדולפינריום בזמן הפיגוע, הגבירו את החשש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully