וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפסדים בענף המים המינרליים למרות הצמיחה

אילן מוסנאים

3.6.2001 / 12:19

נביעות הפסידה 3 מיליון שקל על אף צמיחה של 31% בהכנסות ו-4.7 מיליון שקל ברבעון המקביל; ההכנסות הסתכמו ב-32.5 מיליון שקל; מי עדן הפסידה ברבעון 21.1 מיליון שקל

ענף המים המינרלים בישראל ממשיך לצמוח בקצבים נאים, ותופעה זאת ניתן לראות בצמיחה הנאה במכירות שהציגו מי עדן (בשבוע שעבר) ונביעות שפירסמה הבוקר את תוצאותיה הכספיות לרבעון ה-1 של 2001.

נביעות, שהחלה הצליחה להשיג ברבעון ה-1 צמיחה של 31% בהכנסותיה ברבעון לרמה של 32.5 מיליון שקל (בהשוואה לצמיחה של 37% במכירות של מי עדן שהסתכמו ברבעון ב-96.8 מיליון שקל).

באופן מסורתי הרבעון ה-1, שמאופיין בחודשי החורף הקרים, הינו רבעון חלש בענף. את שנת 2000 סיימה נביעות עם מכירות של 131.8 מיליון שקל, והכנסותיה של מי עדן הסתכמו ב-379.3 מיליון שקל, כשעיקר ההכנסות נרשמות בחודשי הקיץ.

עם זאת הצמיחה במכירות לא סייעה לחברות בענף לצלוח את הרבעון עם שורה תחתונה חיובית, ולנוכח רמת התחרותיות הגבוה בתחום (הן בין שני החברות והן מול מותגי הבית של רשתות השיווק ומול היבוא המגוון מחו"ל), הן סיימו את הרבעון בהפסדים.

נביעות הציגה ברבעון ה-1 הפסד של 3 מיליון שקל - מספר שמהווה ירידה של 36% בהשוואה להפסד של 4.7 מיליון שקל בתחילת 2000 (רבעון בו רשמה החברה הוצאות מס חריגות). ההרעה בשורת התחתונה של מי עדן הייתה חמורה יותר והיא סיימה את הרבעון עם הפסד חד של 21.1 מיליון שקל (שהיה גבוה ב-220% מההפסד ברבעון המקביל).

יש לציין עם זאת כי מי עדן, שהינה החברה המובילה בענף בארץ, החלה ב-1999 להרחיב את פעילותה לכיוון אירופה תוך שהיא רוכשת חברות בפולין שוויץ ספרד וצרפת.

פעילות זאת שטרם באה לידי ביטוי בשורת ההכנסות של החברה, פוגעת בינתיים בסעיפי ההשקעות והמימון שלה, ויחד עם הוצאות בגין הקמת מרכז הפצה חדש שמי עדן מקימה, לאחר הפסקת ההתקשרות עם החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה), גורמים להפסדים החדים.

יש לציין עוד כי שני החברות רשמו ברבעון הפסדים כבר ברמה התפעולית שלהן, כאשר מי עדן מציגה הפסד תפעולי של 13.2 מיליון שקל, ונביעות רושמת הפסד תפעולי של 3.3 מיליון שקל (לעומת הפסד של 2.7 מיליון שקל ברבעון המקביל). ההרעה בתוצאות של נביעות נבעה בעיקר מגידול חד של 36% או 5.3 מיליון שקל בהוצאות המכירה, שהסתכמו ב-20 מיליון שקל, ומעלייה של 27% או 1 מיליון שקל בהוצאות ההנהלה והכלליות שהסתכמו ב-4.7 מיליון שקל.

ענף המים המינרליים עבר "זעזוע" במהלך שנת 2000 כאשר החברה המרכזית למשקאות, שעד אז הפיצה במשך שנים את ה"בקבוקים הקטנים" של מי עדן, החלה להפיץ את מוצריה של נביעות. במקביל רכשה החברה המרכזית למשקאות מידי בעלת השליטה בחברה - משפחת פודהורצר - 43% ממניות החברה תמורת 12 מיליון דולר. העסקה בוצעה לפי שווי של 28 מיליון דולר, שהיה נמוך ב-23% משוויה של החברה באותה עת. היום נסחרת נביעות לפי שווי של 32.5 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully