וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניו זילנד: הילידים המאורים תובעים את "לגו"

2.6.2001 / 10:31

המאורים מאשימים את החברה בהוצאת המשחק "ביוניקל" העושה שימוש בחלקים מתרבותם ללא רשות; לגו מכחישה את ההאשמות וטוענת כי אין לה כוונה לפגוע בתרבות המאורית

חברת הצעצועים הוותיקה "לגו" מדנמרק נתקלה בבעיה מכיוון לא צפוי. הילידים המאורים מניו זילנד תובעים את החברה על גניבת חלקים מתרבותם לתוך משחק מחשב שהוציאה. העורך דין, מאווי סלומון, המייצג שלושה משבטי המאורים העביר לידי החברה מכתב בו הוא דורש להפסיק מכירת משחק בשם "ביוניקל". עוד נכתב במכתב כי החברה ניסתה לקנות זכויות שימוש במספר מילים מתוך השפה המאורית.

חברת הצעצועים, שהתפרסמה בעיקר בזכות אבני המשחק שלה, הכחישה את ההאשמות וטענה כי לחברה אין כל רצון לפגוע בתרבות והמסורת של המאורים. דוברת החברה, אווה ליקגארד, אמרה: יש לנו הערכה עמוקה להיסטוריה של העם המאורי והעושר התרבותי שלהם". היא אמרה כי לגו התבססה על התרבות הפולינזית (לה משתייכים המאורים) באופן חלקי וכי רק שם המשחק – ביוניקל נרשם כשם מסחרי ולא אף מילה בשפה המאורית.

משחק המחשב החדש מציג דמויות דמיוניות בנות תרבות בשם "טואנגה" המאכלסות אי בשם "מאטה נואי". שישה גיבורים המשתייכים לעם ה"טואה" מנסים לשחרר את האי מידי מפלצת. שלושת הביטויים המוזכרים הם מילים מהשפה המאורית, במיוחד המילה טואנגה המייצגת מרפא. עורך הדין טוען במכתבו כי גם סיפור העלילה מושאל ברובו מההיסטוריה של העם המאורי, ללא רשות או פנייה רשמית אל נציגיו.

המאורים הם ילידים שיישבו את שני האיים מהם מורכבת ניו זילנד בטרם הגיעו לשם המתיישבים הארופאים הראשונים. תרבותם דומה לשאר העמים הפולינזיים באיי האוקיאנוס השקט במנהגיה ובסממנים אחרים. כיום המאורים חיים כחלק אינטגרלי מהחברה בניו זילנד ומרביתם התערו בנישואים מעורבים עם התושבים ממוצא אירופאי והם מחזיקים עדיין בזכויות על שטחים נרחבים במדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully