וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עובדי הכפיה במחנות הנאציים יפוצו החל מחודש יוני

31.5.2001 / 11:44

הפרלמנט הגרמני הסיר אתמול את המכשול האחרון בפני תשלום הפיצויים; קנצלר גרמניה: אנו אומרים בהקלה - "סופסוף"; נציגי הניצולים מברכים על ההחלטה

למעלה ממיליון עובדי כפיה לשעבר במחנות העבודה הנאציים יזכו בקרוב לתשלומי פיצויים, לאחר שאתמול הוסר המכשול האחרון בדרך לאישור הקמת קרן גרמנית שתממן אותם. הפרלמנט הגרמני אישר אתמול את הקמת הקרן, בסך כולל של 4.5 מיליארדי דולרים, לאחר שנים של מחלוקות וויכוחים סוערים.

הקרן הוקמה עקרונית כבר בשנת 1999, אך 6,300 החברות הגרמניות שאמורות היו להשתתף בה דרשו ערובות לכך שיוסרו כל התביעות, וכי לא יוגשו תביעות עתידיות כנגדן, על כך שהעסיקו עובדי כפיה במהלך מלחמת העולם השניה. עם אישור הפרלמנט, יחלו תשלומי הפיצויים - שאת מחציתם תממן ממשלת גרמניה ואת מחציתם השניה יממנו החברות הגרמניות.

לפי מנהלי הקרן, התשלום לזכאים - שרובם מתגוררים בארצות מזרח אירופה - יחל באמצע חודש יוני. הראשונים לקבל את התשלומים יהיו ככל הנראה עובדי כפיה לשעבר בצ'כיה ובפולין. ברוסיה ובאוקראינה ההמתנה לפיצויים תיארך זמן רב יותר, ככל הנראה, בשל קשיים ביורוקרטיים.

ניצולי שואה ששהו במחנות הכפיה או בגטאות - בהם יהודים רבים, יקבלו תשלום פיצויים אחד בסך כולל של עד 6,700 דולר. אלה שהוכרחו לעבוד בבתי חרושת יזוכו בכ-2,200 דולר. עד כה נתקבלו כ-300 אלף פניות לתשלומי פיצויים מהקרן.

"הפרק השחור ביותר בהיסטוריה שלנו"

קנצלר גרמניה, גרהרד שרדר, קידם בברכה את החלטת הפרלמנט, לאחר הדחיות המרובות. "אני רוצה לפתוח במילה שאני חושב שמשקפת את ההקלה שכולנו חשים היום", אמר שרדר. "המילה הזו היא 'סופסוף'". שרדר אמר כי ההחלטה מעידה כי גרמניה מודעת לפשעיה בעבר וקרא לעוד חברות להצטרף לקרן. עוד קודם לקריאת תרמו לקרן גם חברות שלא העסיקו עובדים בכפיה.

הממונה על המשא ומתן לניהול הקרן מטעם ממשלת גרמניה, אוטו למבסדורף, הזכיר כי ההחלטה הגיעה מאוחר מדי עבור כמה ניצולים קשישים, שאלפים מהם מתו מבלי שפוצו. "אני חייב להתנצל בפני אלה שעבודתנו ארכה זמן רב מדי", הוא אמר. "העיכובים היו כואבים, כי לא נגיע עוד לקורבנות שמתו".

למבסדורף אמר בנאום בפני הפרלמנט הגרמני שההסכם ינסה לסיים את ההיבט הפיננסי של מלחמת העולם השניה, אך אין בו כדי לסיים את חשבון הנפש המוסרי של האומה, בעקבות "הפרק השחור ביותר בהיסטוריה שלנו".

נציגי הניצולים קידמו בברכה את ההחלטה על הקמת הקרן. "זהו יום טוב לעובדי הכפיה, אך גם לעסקים הגרמניים", אמר עורך הדין גרהרד באום, שייצג ניצולים רוסיים במאבק המשפטי שקדם להחלטה.

קרן הפיצויים הוקמה לאחר הסכם בין ממשלת גרמניה, התעשיה הגרמנית, ארצות הברית ונציגי הקורבנות וארצות מוצאן במזרח אירופה. הממשלה הגרמנית והחברות שהעסיקו עובדי כפיה הסכימו לממן כל אחת מהן מחצית מהקרן בתמורה להסרת כל התביעות העתידיות נגדן.

סקר שנערך בחודש שעבר בגרמניה הורה כי 53 אחוזים מהאזרחים סברו שעל החברות הגרמניות להתחיל בפיצויים לאלתר, בעוד 39 אחוזים אמרו כי עליהן לחכות עד שיוסרו כל התביעות נגדן.

כ-10 מיליוני עובדי כפיה הוכרחו לעבוד עבור הנאצים. רבים מהם היו זרים, חלקם יהודים, ממדינות כבושות. בין עובדי הכפיה היו גם אסירי מלחמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully