וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התעשיינים: האבטלה תגיע ל-10% ב-2001

הארץ

31.5.2001 / 9:04

כך מעריך נשיא התאחדות התעשיינים; בהתאחדות מציעים תוכנית ל-50 אלף מקומות עבודה; בנוסף מציעים גיבוש אמנה כלכלית-חברתית שתכלול הקפאת שכר למשך שנה, כולל שכר הבכירים

מאת חיים ביאור

האבטלה במשק תעלה ל-10% בסוף 2001, לעומת אבטלה בשיעור 8.8% בממוצע ב-2000. כך העריך אתמול נשיא התאחדות התעשיינים, עודד טירה. לדבריו, צפויים להיפלט ממקומות העבודה עוד 35 אלף איש - ומספר המובטלים עשוי להגיע לרבע מיליון איש.

טירה אמר את הדברים לאחר שהגיש לממשלה תוכנית כלכלית של התאחדות התעשיינים, ליצירת 50 אלף מקומות עבודה חדשים. לדבריו, המשק נמצא בהאטה משמעותית שעוד תעמיק: התוצר העסקי יגדל ב-0.3% ב-2001, לעומת 7.9% אשתקד, ולאחר גידול של 3.4% בתוצר לנפש ב-2000, צפויה ב-2001 ירידה של 1.4% בתוצר לנפש.

טירה מתח ביקורת על החלטת הממשלה לקצץ בתקציב המדינה לכל סעיפיו. לדבריו, אין הגיון בקיצוץ סעיפים מחוללי צמיחה, כגון מחקר ופיתוח, תשתיות, עידוד השיווק לחו"ל ועידוד הקמת מפעלים חדשים.

תוכנית התאחדות התעשיינים מציעה שהממשלה תכריז על מספר רב ככל שניתן של פרויקטים לאומיים בתחומי התשתיות, שיתחילו להתבצע לאלתר, תוך מעורבות משמעותית של התעשייה המקומית, ולא של חברות זרות. מדובר בפרויקטים האמורים להתבצע בין השאר על ידי מע"צ, רשות הרכבות, חברת החשמל ומקורות.

במקביל, התעשיינים מציעים גיבוש אמנה כלכלית-חברתית בין הממשלה, בנק ישראל, ההסתדרות והמעסיקים הפרטיים - שתכלול הקפאת שכר למשך שנה, כולל שכר הבכירים; הקטנה משמעותית בתשלומי הביטוח הלאומי ומס בריאות למשתכרים שכר מינימום; הורדת מס רווחי הון ל-20%; קביעת תקרת מס הכנסה ליחיד על 49%; סבסוד העסקת עובדים חדשים בתעשיה.

בתוכניתם מציעים התעשיינים להוריד את הריבית במשק לרמה דומה לזו שבמדינות הסחר העיקריות של ישראל. לטענתם, לריבית הריאלית השפעות שליליות על התעשייה. התעשיינים מציעים גם תיקונים במיסוי חברות ההיי-טק, כדי לשפר את כושר התחרות של הענף וקבלת חוק נגד יבוא במחירי היצף על פי המקובל בארה"ב. עוד הם מציעים לחייב חברות זרות הזוכות במכרזים מול חברות ממשלתיות, לבצע בישראל רכש גומלין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully