וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נטילת גלולות משנה את טעם האישה בגברים

16.2.2005 / 15:28

נשים מעדיפות הופעה גברית בריאה על-פני פנים חיוורות. הדבר תקף במיוחד אצל נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון. מחקר חושף את הקשר בין הטעם הנשי בגברים לבין ריכוז פרוגסטרון בדמן

מחקר חדש חושף, כי לנטילת גלולות למניעת הריון יש תופעת-לוואי מפתיעה: טעמה של האישה בגברים משתנה. מדענים בריטיים גילו, שנשים הנוטלות גלולות נגד הריון מחזיקות בדעות שונות מאלה של נשים שאינן נוטלות גלולות על מיניות גברית. פסיכולוגים מאוניברסיטת סיינט אנדרוז זיהו את התופעה, שנובעת כנראה מהאופן בו מחקה הגלולה את האפקטים ההורמונליים של הריון.

העדפות דומות, של פנים גבריות עם זוהר בריא על פני פנים חיוורות, אותרו בקרב נשים הרות ונשים הנמצאות בשלב הפחות פורה של המחזור החודשי. ניתן להסיק מכך, שהפרוגסטרון, ההורמון הנשי, אחראי להעדפות אלה. לפי החוקרים, רמות פרוגסטרון גבוהות, המוכרות בדרך-כלל על רקע הריון, עשויות להפעיל מכניזם נשי פנימי, שהתפתח על מנת להגן על ההריון מפני מגע עם מחלות.

נשים בעלות פרופיל הורמונלי דומה העדיפו גם פנים נשיות בעלות מראה בריא יותר. הדבר מעיד על צורך כללי להימנע ממגע עם אנשים חולים, שעלולים להדביק אותן ובכך לסכן את העובר הנישא. הצורך הזה מצוי בתת-המודע של האישה.

הממצאים נוספים לראיות המצטברות, לפיהן הימצאות רמות שונות של הורמונים בגוף תורמת משמעותית להשקפותיהם של בני-אדם בשאלה מי מושך.

כך, למשל, הוכיח מחקר קודם שנערך על-ידי הקבוצה, כי נשים נמשכות יותר לפנים גבריות טיפוסיות בשלבים הפוריים יותר של המחזור החודשי. "רוב התיאוריות בנושא המשיכה הפיזית צופות, שנשים יימשכו ל'מאצ'ואים'", אומר פרופ' דייוויד פרט, "משום שלגברים אלה יש סיכוי טוב לייצר ילדים בריאים עם מערכת חיסונית בריאה. התיאוריות הללו נכונות חלקית. לפני חמש שנים, גילינו קשר בין הורמונים למשיכה: למראה הגברי הטיפוסי יש חלק חשוב במשיכה הגברית, כאשר ההורמונים השולטים בפוריותה של האישה נמצאים אצלה בריכוז גבוה".

"לבחון ההשלכות החברתיות של אמצעי המניעה"

"הממצאים החדשים חושפים השפעה שונה וחזקה יותר של ההורמונים מזו שהיכרנו, שמתקשרת להימשכות נשים לסממני בריאות בקרב גברים", הוסיף פרט, "אנחנו מוכיחים, שגם בחירותיה של אישה בשותפיה – שותפים מיניים וחברים כאחד – מונחות על ידי מראית העין של בריאות. נשים אוהבות פנים גבריות בעלות מראה בריא, והדבר תקף במיוחד אצל נשים בהריון".

עם זאת, התופעה אותרה רק כאשר הוצגה בפני הנשים שהשתתפו במחקר שורה של פנים גבריות. הן התבקשו להעריך את מידת התאמתם לצורך יחסים מיניים לטווח קצר, או לצורך חברות. העדפותיהן לא חרגו מן הנורמה גם כאשר נשאלו אודות הפוטנציאל של גבר כשותף רומנטי לטווח הארוך.

במסגרת המחקר נערכו שלושה תסקירים באמצעות הרשת ושניים במעבדה, באמצעותם הוערכו העדפותיהן של כמה אלפי נשים. כחלק מהתסקיר הוצגו אותן פנים פעמיים, כאשר באחת הפעמים הותאם להן מראה חיוור ובפעם השנייה מראה בריא יותר. כל הנשים העדיפו את המראה הבריא, אך רמת הקפדנות היתה גבוהה בהרבה בקרב הנשים ההרות, הנשים שנוטלות גלולות והנשים שנמצאו בשבוע השלישי או הרביעי למחזור החודשי, אז נמצאת רמת הפוריות בשפל. לדעת החוקרים, התוצאות מעידות על כך שלהורמונים הנשיים, במיוחד בעת נטילת הגלולה, יש השפעה רחבה על האינטראקציה החברתית שלהן.

"עד כה, התמקד מחקר אמצעי המניעה בהשלכות הרפואיות, השליליות או החיוביות", אומר פרט, "נדמה שהממצאים הללו מלמדים, שכדאי לבחון גם את ההשלכות החברתיות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully