וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הודו ופקיסטן ישתפו פעולה למניעת תאונות גרעיניות

רויטרס

16.2.2005 / 13:18

השתיים הסכימו גם לפתוח קו אוטובוס בין שני חלקי קשמיר, לראשונה מאז 1947. נמשכים הדיונים באפשרות להעביר צינור גז מאפגניסטן שישרת את שתיהן

שר החוץ ההודי, נטוואר סינג, נפגש עם נשיא פקיסטן פרבז מושארף, והשניים הגיעו להסכמה על פתיחת קו אוטובוס שיחבר את שני חלקי קשמיר, לראשונה זה קרוב לשישים שנה. הפגישה נערכה במשרדו של מושארף ברוואלפינדי, סמוך לבירה איסלאמבאד.

בנוסף לקו בין מוזפראבאד שבקשמיר הפקיסטנית לסרינגאר שבחבל ההודי, הוסכם בין הצדדים על פתית קווים נוספים בין שתי המדינות, ביניהם קו מלאהור שבפקיסטן לאמריטסר שבהודו. פתיחת הקו בין חלקי קשמיר מסתמן כבעל חשיבות רבה במישור בניית האמון. למרות ההתחממות ביחסי שתי המדינות, עד כה לא היתה כל התקדמות בפתרון חילוקי הדעות בנושא קשמיר, שגרמו לשתיים משלוש המלחמות בין שתי המדינות מאז היווסדן ב-1947.

אבל העניין העיקרי על סדר היום היה רצונה של פקיסטן להגיע להסכמה על צינור גז באורך 2,500 קילומטרים ועלות של שלושה מיליארד דולר, מאיראן, דרך אפגניסטן ופקיסטן להודו. ההסכם מתעכב כבר שנים בשל חששות ביטחוניים של הודו.

הסיכויים לאישור העסקה השתפרו לאחרונה, לאחר שממשלת הודו אישרה לקיים שיחות עם פקיסטן ומדינות אחרות במטרה להקים צינורות גז, כדי לענות על צרכי האנרגיה הגדלים של הודו. סינג נפגש גם עם ראש ממשלת פקיסטן, שאוקאת עזיז, ואמור להיפגש גם עם מקבילו חורשיד קאסורי.

זהו ביקור ישיר ראשון של שר חוץ הודי בפקיסטן מאז 1989, ומדובר בצעד נוסף בניסיון מצד שתי המדינות, מאז 2003, לשים קץ לעשרות שנות שנאה בין שתי השכנות בעלות היכולת הגרעינית. השתיים הסכימו גם לשתף פעולה במאמץ להקטין את הסיכון לתאונה גרעינית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully