וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברגותי: עד סוף השנה אצא מהכלא

16.2.2005 / 11:16

בראיון ראשון מבית הכלא, ל"מעריב", קורא ברגותי לשחרר כבר עכשיו 5,000 אסירים. 'רק כך תבנו את אבו מאזן, כל האסירים מדברים על שקט. כרגע נראה שאתם מחמיצים הזדמנות היסטורית'

"תמיד אמרתם עלינו שאנחנו מחמיצים הזדמנויות, אבל מתברר שאתם לומדים מהר ומחמיצים הזדמנות היסטורית", אומר מרואן ברגותי בראיון ל"מעריב", על התנהלותה המדינית של ישראל בעקבות מינויו של אבו מאזן ליו"ר הרשות הפלסטינית.

ברגותי, מזכ"ל התנזים הכלוא בבית הכלא "אשל", במתחם דרום של שירות בתי הסוהר, נלכד בפשיטה בלב רמאללה ונידון לחמישה מאסרי עולם על רצח ישראלים. הוא הורשע במעורבות בשיגור פיגועים ונחשב למי שלא מיועד לשחרור במסגרת הסכמי שחרור האסירים, לאור התנגדותם הנחרצת של ראש השב"כ והדרג המדיני הבכיר.

"תמיד חסר משהו", צוחק ברגותי בראיון הראשון שהוא עורך בכלא, "תמיד משהו מתקלקל. אבל עכשיו, יש כאן הזדמנות, יש עידן חדש. אתם לא מבינים את גודל השינוי, את גודל הסיכוי. יש עכשיו קונצנזוס בין הפלסטינים, בין הארגונים. הנה, תסתובב כאן ותשאל את האסירים. כולם מדברים על שקט, על הפסקת האלימות. ואתם גוררים רגליים. אסיר אחד עוד לא שחררתם. תראו מה אתם עושים לבן שלי, לקסאם". גם בנו, בדומה לו ועל אף בקשתו האישית של יו"ר הרשות הפלסטינית לכלול אותו ברשימות, לא ישוחרר, כיוון שהתברר כי הוא השתתף בפיגועים.

ברגותי ספקני ביותר בנוגע להתחייבויות ישראל לשחרר 900 אסירים. "איזה משחררים, מה משחררים", אמר ברגותי, "אתם הרי מומחים למכור את אותה סחורה פעמיים, שלוש פעמים. קודם תשחררו אחד. הרי רובם לקראת שחרור, עם תקופת מאסר קצרה שנותרה. אתם עושים צחוק. זה, לא רק שלא יעזור לאבו מאזן, זה יעליב אותו. אתם מעליבים אותו. אחר כך תתגעגעו אליו. שרון מספיק יציב והוא צריך להבין שאבו מאזן רציני. אתם צריכים לשחרר 5,000 אסירים במכה אחת, כבר עכשיו. רק כך תיבנו את אבו מאזן, רק כך הפלסטינים יבינו שיש כאן על מי ועם מי לדבר".

"כשאין כיבוש אין אלימות"

זה סוף האינתיפדה כמו שכולם אומרים?

סוף האינתיפדה יבוא כשיגיע סוף לכיבוש. הכל שביר, הכל יכול להתפרק כל רגע. אני יודע שהיציאה מעזה תהיה שקטה. יהיה תיאום עם הפלסטינים. יש קונצנזוס על זה שלא יירו כדור אחד, או טיל אחד, ואחרי היציאה לא תהיה אלימות ופעילות מתוך עזה. אתם תבינו שכשאין כיבוש, אין אלימות. ההתקוממות תימשך בגדה, בה אתם תמשיכו להחזיר, שם יימשך הכיבוש".

יש לאבו מאזן סיכוי?

"יש לו סיכוי. הוא איש רציני. אני מכיר אותו מצויין ותומך בו. אני בעניינים, אני עוקב אחרי ההתרחשויות, יש לי חלק לא קטן בהודנה ובדיבורים על הפסקת אש. אתה יודע שאני שלחתי אנשים למצרים, לדמשק, להנהגת חמאס, לחאלד משעל".

ברגותי אופטימי לגבי העתיד, אם ישראל לא "תחמיץ הזדמנות להחמיץ הזדמנות", הוא אומר ומצטט דווקא את האימרה הישראלית המפורסמת על הפלסטינים, "תבדוק ותראה שיש תמיכה בתהליך בקרב האסירים הפלסטינים, מהם תצמח ההנהגה העתידית, שיש שינוי דרמטי. דבר עם החמאסניקים. כמעט כולם מדברים כבר על שתי מדינות, על פתרון של שלום. הפוליטיקאים האחרים, שמכהנים עכשיו, רובם מושחתים. הם בסוף יהיו בכלא, ואנחנו בשלטון. אתם צריכים להבין שהדחיפה לתהליך יוצאת מכאן. מבתי הכלא. לפחות תשפרו כאן את האווירה. תוסיפו שעות טיול תשפרו את התנאים. תוכיחו שאתם מתכוונים למשהו". גם בנוגע לשחרורו ברגותי אופטימי: "אני מאמין שעד סוף השנה אני בחוץ".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully